Niestety, przez cały rok nie utrzymuje się komfortowa dla nas temperatura. Latem jest o wiele za gorąco, a zimą – za zimno. Z uwagi na to, wielu z nas szuka alternatyw zarówno na ochłodzenie się w upalne dni, jak i zapewnienie sobie dodatkowego źródła ciepła w chłodne. W ostatnim wariancie świetnie sprawdzi się ciepły koc, który ogrzeje nas i pozwoli odpocząć po ciężkim dniu. A na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?
Ciepły koc – z jakiego powinien być materiału?
Rodzaj materiału, z jakiego uszyty został koc, wpływa przede wszystkim na jego właściwości, a także cenę czy jakość/ Do najczęściej spotykanych materiałów, z jakich koc może być wykonany zalicza się:
- bawełna – delikatna, miła w dotyku, dobrze przepuszczająca powietrze, nie uczulająca, łatwa w utrzymaniu, ale gniecie się i jest dość ciężka,
- polar – miły w dotyku, nie gniecie się, łatwo utrzymać go w czystości, dobrze izoluje ciepło, ale nie jest przewiewny i nie odparowuje wilgoci,
- wełna – ogrzewa, gdy jest zimno i chłodzi w czasie upału, przepuszcza powietrze, pochłania wilgoć, ma właściwości prozdrowotne i nie gniecie się, ale włosie może delikatnie gryźć,
- kaszmir – aksamitny, doskonale utrzymuje ciepło, grzeje lepiej niż wełna, delikatny, przewiewny, świetnie absorbuje wilgoć i szybko schnie.
Ciepły koc – jaki czynnik wpływa na komfort termiczny użytkownika?
Aby ciepły koc mógł właściwe odgrywać swoją rolę, to musi mieć odpowiednią gramaturę. Kwestia ta obejmuje masę tkaniny lub materiału wyrażoną w gramach 1 metra kwadratowego. Jednostkę stanowi tutaj g/m2. Kwestia ta nie określa zarówno jakości, jak i typu materiału, a jedynie jego masę przypadającą na metr kwadratowy. A co to oznacza w praktyce?
- im wyższa gramatura, tym więcej materiału użyto przy produkcji końca, przez co jest grubszy, bardziej mięsisty i przede wszystkim cięższy, co przekłada się na zapewnienie ciepła w chłodne wieczory,
- im niższa gramatura, tym mniej materiału użyto przy produkcji koca, przez co jest on cieńszy, mniej mięsisty i przede wszystkim lżejszy, co przekłada się na przyjemne otulenie w cieplejsze wieczory, gdy chcemy tylko przykryć sobie czymś ramiona.
Ciepły koc – czym kierować się wybierając rozmiar?
Decydując się na wysokiej jakości koc, musimy pamiętać o takiej kwestii, jak rozmiar, czyli długość i szerokość. Chcąc znaleźć najlepszy dla siebie model, warto najpierw wziąć pod uwagę jego funkcję. Koc jako narzuta powinien w pierwszej kolejności uwzględniać wymiary sofy, natomiast ten przeznaczony dla nas – nasz wzrost oraz indywidualnie preferowaną szerokość. Uznaje się, że uniwersalnymi wymiarami są koce:
- 75×100 cm dla dzieci,
- 150×200 cm dla dorosłych,
- 160×200 cm -240×220 cm na łóżko lub sofę.
A dlaczego kwestia ta jest tak ważna? Jak się okazuje, zbyt mały koc nie jest w stanie pełnić swojej funkcji, a zbyt duży – zsuwa się na podłogę i plącze.
Ciepły koc – czy wygląd ma znaczenie?
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że estetyka koca ma niemal tak samo duże znaczenie, jak jego walory użytkowe. Kwestia ta uwzględnia zarówno jego zastosowanie, jak i dodatkowe funkcje. Zatem, jakie co uwzględnić przy jego wyborze? Do najważniejszych czynników zalicza się:
- koloru,
- nadruków,
- zdobień,
- frędzli na krawędziach materiału.
W ten sposób będziemy w stanie niemalże idealnie dopasować koc do aktualnego wystroju wnętrza!
Ciepły koc – jakie ma zastosowania?
Koc może pełnić m.in. funkcję dekoracyjną. Zarówno w salonie, jak i w sypialni świetnie sprawdza się jako element podkreślający aranżację, podobnie jak obrazy, figurki, dywany czy metalowe stojaki na wino. Co więcej, są wyjątkowo praktyczne, gdyż oprócz tego, do najpopularniejszych zastosowań koca zalicza się:
- ogrzewanie ciała użytkownika w czasie relaksu,
- zapewnienie komfortu termicznego w czasie snu poprzez umieszczenie pod prześcieradłem lub na kołdrze,
- wykorzystanie go jako narzuty na łóżko,
- wykorzystanie go jako zabezpieczenie sofy w salonie przed zabrudzeniem.
Natomiast w sypialni możemy postawić na ciepłe, ale gładkie koce, które dodatkowo są w stanie zapewnić właściwy komfort termiczny. Jest to możliwe poprzez umieszczenie ich pod prześcieradłem lub na kołdrze. Jednak nie zapominamy tutaj, że jedną z ważniejszych funkcji pełni tutaj materac do spania, który musi zostać wybrany na podstawie osobistych potrzeb i preferencji użytkownika.
Jak widać, koc może pełnić wiele funkcji. Jednak niezależnie od tego, w jakim celu będziemy go używać, warto wiedzieć, jakie czynniki powinny być uwzględnione przed zakupem. Wówczas mamy pewność, że wybieramy najwyższej jakości produkt, który posłuży nam przez lata.