W obecnych czasach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że nie potrzebują mnóstwo rzeczy w swoim otoczeniu. Zaczynają zauważać, że większość otaczających ich przedmiotów jest niepotrzebna i tylko zakłóca ich spokój oraz dobre samopoczucie. Jeszcze kilkanaście lat temu dużo rzeczy w mieszkaniu czy domu uważane były za obraz bogactwa i przepychu, dziś natomiast takie wnętrza określane są jako tandetne i przekoloryzowane. Mieszkasz w zagraconej przestrzeni i chcesz to zmienić? W tym artykule dowiesz się, jak przekształcić mieszkanie pełne rzeczy w styl minimalistyczny, dlatego serdecznie zapraszamy do lektury!

Jak przekształcić mieszkanie pełne rzeczy w styl minimalistyczny?

Mieszkasz w mieszkaniu, które z czasem przekształciło się w chaos pełen rzeczy i przedmiotów, które nie wiesz, skąd się wzięły? Czujesz, że przestrzeń, w której spędzasz mnóstwo czasu, jest zatłoczona, a każdy, nawet najmniejszy zakamarek wypełniony niepotrzebnymi rzeczami? Jeśli tak, to uwierz nam, że nie jesteś sam! Wielu z nas zmaga się z nadmiarem dóbr materialnych, które zdają się narastać z dnia na dzień. Poniżej przedstawimy kilka prostych kroków, które pozwolą Ci wprowadzić styl minimalistyczny w swoim mieszkaniu.

1. Oceń przedmioty

Jak przekształcić mieszkanie pełne rzeczy w styl minimalistycznyPierwszy krokiem w przekształceniu swojego mieszkania w styl minimalistyczny jest ocena rzeczy i przedmiotów, które się w nim znajdują. Zrób kompleksową ocenę swojego mieszkania, wyjmij wszystko z szaf, szafek i szuflad, abyś wszystko dokładnie widział. Podziel wyjęte rzeczy według trzech kategorii: 1 – rzeczy potrzebne, 2 – jeszcze nie wiem, co zrobić z tymi rzeczami oraz 3 – rzeczy niepotrzebne. To pomoże Ci zdecydować, co masz zrobić z daną rzeczą.

2. Planowanie

Koniecznie zaplanuj, jak ma wyglądać Twoje nowe wnętrze i które przedmioty muszą koniecznie zostać. Pamiętaj, że minimalizm nie polega na wyrzucaniu dosłownie wszystkiego i nie musisz pozbywać się rzeczy, które są Ci potrzebne, wiążą się z nimi ciekawe wspomnienia lub po prostu jest lubisz.

3. Pozbywanie się niepotrzebnych rzeczy

Rzeczy, które uważasz, że nie są Ci potrzebne, musisz w jakiś sposób się pozbyć. Możesz je komuś oddać, sprzedać lub po prostu wyrzucić do odpowiedniego kosza na śmieci. Pozbycie się nadmiernej ilości przedmiotów jest kluczowym aspektem minimalistycznego podejścia do życia.

4. Ogranicz liczbę dekoracji

Czy na każdej z Twoich ścian musi znajdować się plakat? Czy każda półka koniecznie musi być wypełniona mnóstwem drobiazgów? Odpowiadamy: absolutnie nie! Jeśli lepiej czujesz się w mieszkaniu o pustych ścianach, a małe bibeloty na półkach to Twoim zdaniem tylko zbieracze kurzu, to styl minimalistyczny jest na pewno dla Ciebie! Ogranicz liczbę dekoracji w salonie, sypialni i przedpokoju. Możesz oczywiście wybrać kilka ciekawych akcentów, np. kolorystycznych, które podkreślą charakter całego mieszkania, ale nie będą niepotrzebnie go przytłaczać.

5. Wybierz spokojne kolory

Styl minimalistyczny to nie tylko mniejsza ilość rzeczy w mieszkaniu czy domu, ale również stonowane i spokojne kolory. Możesz wybrać spomiędzy bieli, szarości, różnych odcieni beżu oraz z kolorów pastelowych, które również są bardzo popularne. Unikaj jednak kolorów kontrastowych, które często są żywe i ciemne. Mogą one bardzo przytłaczać pomieszczenia, a tego z pewnością chcesz uniknąć.

6. Przestrzeń i porządek

Minimalizm charakteryzuje się również tym, że pomieszczenia powinny być większe niż standardowe. Dodatkowo powinien w nich królować porządek oraz harmonia. Upewnij się, że Twoje meble są odpowiednio rozmieszczone, a przestrzeń, którą stworzyłeś dobrze zorganizowana. Musisz unikać przede wszystkim bałaganu oraz różnych stert przedmiotów, ponieważ to kompletnie nie pasuje do stylu minimalistycznego.

7. Funkcjonalność ponad wygląd

Styl minimalistyczny to przede wszystkim funkcjonalność i prostota, dlatego wybieraj meble i akcesoria o prostej i funkcjonalnej formie. Skup się na jakości kupowanych rzeczy, a nie na ich ilości oraz wyglądzie. Twoje meble powinny mieć proste kształty i być pozbawione dodatkowych elementów dekoracyjnych w postaci różnych rzeźbień. Pamiętaj, że lepiej mieć kilka mebli w mieszkaniu, które na pewno Ci się przydadzą, niż mnóstwa, które tylko stoją i w niczym nie pomagają.

8. Ukryj kable

Prawie wszystkie style wnętrzarskie preferują ukryte kable oraz różne przewody i nie inaczej jest z minimalizmem. Jeśli masz taką możliwość, to koniecznie ukryj wszystkie kable, aby nie było ich widać. Może w tym celu wykorzystać specjalne listwy przypodłogowe lub organizery na kable.

9. Eksperymentuj z teksturami i materiałami

Chociaż styl minimalistyczny rezygnuje z dużej ilości mebli, dekoracji czy mocnych kolorów, to natomiast ciekawe tekstury i materiały, np. poduszek czy pościeli, są jak najbardziej wskazane. Wybierz naturalne, trwałe i przede wszystkim wysokiej jakości materiały, a Twoje minimalistyczne wnętrza staną się przytulniejsze!

Przekształcenie swojego zagraconego mieszkania w styl minimalistyczny jest dość długim procesem, podczas którego nie należy się spieszyć. Pamiętaj, że nie można wprowadzać minimalizmu we wszystkie sfery swojego życia, a jednym z nich jest dobrej jakości materac, o którym przeczytasz więcej tutaj: https://sleepinghouse.pl/. Jeśli jesteś osobą dość niską, to świetnym wyborem materaca będzie model o wymiarach 90×190 cm, który znajdziesz pod tym linkiem: https://sleepinghouse.pl/158-materace-90×190-cm. Pamiętaj również o dobrej jakości poduszce do spania, o której więcej się dowiesz, klikając w ten link: https://sleepinghouse.pl/artykul/poduszka-do-spania-jaka-wybrac. Nie czekaj i już dziś zmień styl swojego mieszkania!