Praktycznie każdy z nas spędza średnio ⅓ swojego życia śpiąc. Dlatego w trosce o własne zdrowie, komfort oraz prawidłowy wypoczynek warto zadbać o najlepsze podłoże, czyli o odpowiednio dopasowany materac. To właśnie dzięki niemu możemy cieszyć się dobrym samopoczuciem, zregenerowanym ciałem oraz umysłem. Aby móc dobrze się wyspać, warto zainwestować w materac, na przykład piankowy lub lateksowy. Czym one są?

Materace piankowe – cechy

Materace piankowe zbudowane są z innowacyjnej pianki, która powstała przy użyciu nowoczesnych metod. Jej zastosowanie sprawia, że tego typu materac do spania jest bezpieczny dla nas oraz dla środowiska, a dodatkowo zyskuje szereg przydatnych cech, które zależą przede wszystkim od zastosowanej pianki. Do najczęściej używanej, a zarazem i najbardziej uniwersalnej należy pianka wysokoelastyczna. Wykorzystywana jest jako stabilna podstawa buduje cały wkład materaca – zależy od modelu. Nadaje ona odpowiedniej twardości, elastyczności oraz trwałości. Do pianek komfortowych zaliczyć można piankę termoelastyczną. Reaguje ona na temperaturę ludzkiego ciała oraz nacisk, dzięki czemu w sposób idealny może dopasować się do sylwetki użytkownika. Do cech wynikających z materaca piankowego zaliczyć można:

  • lekkość,
  • minimalny nacisk na ciało,
  • prawidłowe podparcie kręgosłupa,
  • przyjemne wrażenie otulenia,
  • odporność na odkształcenia.

Materace piankowe i lateksowe - charakterystykaMaterace lateksowe – cechy

Materac lateksowy zaliczany jest do materacy piankowych z uwagi na duże podobieństwo cech. Oba te materace są niesamowicie wygodne, trwałe, posiadają różne rodzaje twardości oraz w prawidłowy sposób podpierają kręgosłup. Jednak ich samodzielne istnienie wynika z innego surowca, który buduje wkład i nadaje materacom lateksowym unikalnych cech. Mleczko kauczukowe – bo o nim tu mowa sprawia, że materac do łóżka z wkładem lateksowym posiada wyjątkowe właściwości antyalergiczne. Dzięki nim wewnątrz produktu nie gromadzą się alergeny, a bakterie i grzyby nie mogą się rozwijać. Surowiec ten sprawia, że materac lateksowy jest rekomendowany alergikom.

Jaki materac wybrać – piankowy czy lateksowy?

Odpowiedni materac – jego wybór zależy od indywidualnych parametrów, takich jak waga, wzrost, preferowana twardość czy stan zdrowia. Wybierając materac piankowy warto mieć na uwadze, że może on być zbyt miękki dla osób lubiących spać na twardszym podłożu. Jest to cecha, która należy mieć na uwadze, ponieważ w znaczący sposób przekłada się na komfort snu. Jeśli chodzi o materace lateksowe, to jest on zdecydowanie cięższy i zazwyczaj droższy od materaca piankowego. Wynika to z faktu zastosowania w wypełnieniu mleczka kauczukowego.

Chcąc odpowiednio się wyspać należy mieć na uwadze zarówno pozytywne, jak i negatywne cechy poszczególnych modeli materacy. Wśród modeli piankowych i lateksowych istnieje wiele produktów, które mogą w odpowiedni sposób będą spełniać nasze wymagania, dlatego warto zagłębić się trochę bardziej w tematykę i wybrać naszym zdaniem najbardziej komfortowy materac.

Przeczytaj także: Wady i zalety spania z kotem lub psem