Prawie nikt z nas nie lubi rano wstawać, zwłaszcza a wczesnej godzinie, kiedy trzeba przygotować się do pracy i innych codziennych obowiązków. Poranne wstawanie potrafi być prawdziwym problemem i wyzwaniem, któremu większość osób nie jest w stanie podołać. Tego typu trudność może wynikać z różnych czynników, np. złej jakości snu czy nieregularnego trybu życia. W tym artykule zastanowimy się, jak skutecznie walczyć z sennością o poranku.
Prowadzenie regularnego trybu życia
Niestety w obecnych czasach okazuje się, że wielu z nas nie prowadzi zdrowego i regularnego stylu życia. Trudno nam postawić wyraźną granicę między pracą a sferą osobistą, utrzymywać zdrową dietę oraz systematycznie podejmować się aktywności fizycznej. Do tego dochodzi brak regularnych godzin wypoczynku. W ciągu tygodnia często przesypiamy jedynie 5-6 godzin dziennie, a w weekend staramy się nadrobić “zaległości”, pozwalając sobie na długi sen aż do późnych godzin porannych. Czy takie podejście, aby na pewno jest zdrowe? Oczywiście, że nie. Dorosły człowiek potrzebuje około 7-8 godzin wypoczynku, żeby móc się w pełni zregenerować. Nie ma możliwości odrobienia braków snu w dni wolne. Jednocześnie musimy pamiętać, że organizm potrzebuje czasu, aby zaadaptować się do zmian. Nie będziemy w stanie od razu zauważyć cudownych efektów naszych starań. Nawet jeśli w weekend mamy ochotę poleżeć w łóżku do 10 rano, warto się zmobilizować, aby wstać szybciej. Pomyślmy tylko, ile czasu w ten sposób zyskamy i ile więcej rzeczy możemy zrobić w ciągu dnia. Dzięki temu też powrót do szarej rzeczywistości w poniedziałki nie będzie aż tak uciążliwy.
Zadbanie o higienę snu
Być może Twoje trudności z poranną pobudką wynikają ze złej jakości snu? Jeśli wypoczynek nie jest odpowiednio głęboki, a Ty często przebudzasz się w nocy, nic dziwnego, że rano jest Ci ciężej wstać z łóżka. Stworzenie odpowiednich warunków do snu stanowi tutaj klucz. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o swój komfort. Wygodny materac, np. ze strony https://fit4sleep.pl/, sprawi, że wypoczynek stanie się bardziej regenerujący. Nabędziemy go w salonach w Zielona Góra. Oprócz odpowiednio dopasowanego podłoża istotne jest również wyciszenie i zaciemnienie sypialni. Przyjmuje się, że idealna temperatura do snu wynosi około 18-20 stopni Celsjusza. W czasie wypoczynku powinna także panować całkowita ciemność. W tym celu warto uwzględnić zamontowanie zewnętrznych rolet okiennych, które skutecznie blokują światło słoneczne czy te dobiegające z latarni ulicznych. Czystość otoczenia też jest niezwykle ważna, zwłaszcza jeśli na co dzień zmagamy się z alergiami i innymi schorzeniami układu oddechowego. Akcesoria sypialniane o właściwościach higienicznych oraz regularne odkurzanie sypialni to dwa kluczowe czynniki wpływające na zdrowie wypoczynku. Przed snem warto również zadbać o wyciszenie organizmu i umysłu. Gorąca kąpiel, muzyka relaksacyjna czy aromatyczna herbata z melisy pozwolą lepiej przygotować się do nadchodzącej nocy.
Zmiana dźwięku budzika
Pewnie nie raz mieliśmy styczność z sytuacją, w której dźwięk budzika w ogóle nas nie przejął. Wręcz przeciwnie – jego melodia zaczęła być częścią jakże interesującego marzenia sennego. Odpowiedzmy sobie szczerze: kto z nas nie tańczył w śnie do dźwięku swojego budzika? Brzmi to abstrakcyjnie, lecz często stanowi przyczynę problemów z porannym wstawaniem. Nasz umysł może być przyzwyczajony do melodii budzika w tym stopniu, że zaczyna go po prostu ignorować. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem będzie zmiana jego dźwięku. Z drugiej strony melodia może powodować rozdrażnienie – warto wybrać taką, która jest przyjemna dla naszego ucha i będzie wręcz motywować do wstania. Zakłada się, że alarm nie powinien gwałtownie wyrywać ze snu, a być spokojny. Badania naukowe dowodzą, iż odgłosy natury są tutaj najskuteczniejszym narzędziem. Szum lasu, fal czy śpiew ptaków to propozycje, dzięki którym możesz pozbyć się problemów ze wstawaniem.
Postawienie budzika poza zasięgiem ręki
Jeśli z kolei szybko się budzisz, ale nie potrafisz zebrać sił, aby się podnieść, dobrym pomysłem może być postawienie budzika poza zasięgiem ręki. Wówczas nie zostawiaj telefonu z alarmem na szafce nocnej, a połóż go w takiej odległości, żebyś był zmuszony wstać z łóżka. Tutaj jednak ustawienie ulubionej melodii na budzik, przyjemnej dla ucha może być ryzykowne. Dlaczego? Ponieważ delektując się muzyką, wcale nie będziesz miał ochoty wstawać, aby ją wyłączyć. W takim przypadku lepiej wybrać bardziej drażniący alarm, którego szybko będziesz chciał się rano pozbyć. Efekt gwarantowany!
Cel motywujący do wczesnej pobudki
Niekiedy próbujemy różnorodnych metod, aby zmobilizować się do wstania z łóżka, lecz nadal przychodzi to nam opornie i nie widzimy rezultatów, jakich byśmy oczekiwali. Wówczas okazuje się, że nie posiadamy wystarczająco motywującego celu. Zastanówmy się, czy w dni, w które wybieramy się na wakacje, także jest ciężko nam wstać. Zdecydowanie nie – nawet jeśli nasz wypoczynek nie był odpowiednio długi, znajdujemy wystarczającą ilość siły, aby się w końcu zebrać. Posiadamy bowiem konkretny cel, którego realizacji nie możemy się doczekać. Podobną taktykę powinniśmy przyjmować na co dzień. Oczywiście nie każdego z nas satysfakcjonuje wykonywana praca, ale dobrym celem może być chociażby filiżanka ulubionej kawy czy pyszne śniadanie. Znalezienie tego, na co czekamy z przyjemnością, zdecydowanie ułatwi poranne wstawanie.
Rezygnacja z funkcji drzemki
Drzemka to ryzykowna gra, a z każdym kolejnym budzikiem tylko przekonujemy się, że ciężej jest się nam dobudzić. Jeśli zauważyłeś u siebie taką tendencję, być może to najwyższa pora, aby zrezygnować z funkcji drzemki. Choć 5 czy 10 dodatkowych minut wypoczynku brzmi bardzo kusząco, to badania wyraźnie wskazują, że tego typu podejście nie przynosi żadnych pozytywnych efektów. Okazuje się, iż gwałtowne przerywanie snu może mieć nawet negatywny wpływ na funkcjonowanie układu hormonalnego i nerwowego. Tym samym stajemy się bardziej rozdrażnieni, senni oraz zmęczeni. Warto wstać za pierwszym, a jednocześnie ostatnim budzikiem z pełną świadomością, że nasz sen już niestety dobiegł końca.
Ciężko z dnia na dzień skutecznie rozwiązać problem porannego wstawania. Wymaga to od nas przede wszystkim zaangażowania oraz cierpliwości, aby organizm mógł dostosować się do wprowadzonych w harmonogramie dnia zmian. Kluczem do sukcesu są także: regularność, dbanie o higienę snu i pozytywne nawyki Nie zapominajmy też o celu, który będzie motywującym czynnikiem do wstania z łóżka.
Przeczytaj także: Naturalne środki do czyszczenia materaca