W życiu każdego dziecka ogromne znaczenie ma aktywność fizyczna. Regularny ruch wpływa na zdrowie całego organizmu – nie tylko determinuje prawidłowy wzrost, ale również ułatwia zrównoważone funkcjonowanie na płaszczyźnie psychicznej. Jedną z form aktywności, które nieustannie zyskują coraz większą popularność zarówno wśród pociech, jak i ich rodziców, jest jeździectwo. Czy to dobre hobby dla dziecka?

Jeździectwo – sposób spędzania czasu wolnego

Jazda konna to aktywność, o której marzy wiele dzieci. Konie są majestatycznymi stworzeniami, a kontakt z nimi to prawdziwa przyjemność. Są bardzo wrażliwe i delikatne, a spędzając z nimi czas można się naprawdę zrelaksować. Większość rodziców stara się zadbać o to, aby ich pociechy miały w ciągu tygodnia zaplanowane zajęcia pozaszkolne, które koncentrują się na aktywności fizycznej. Jeździectwo to doskonała propozycja! Nie tylko wpływa pozytywnie na tężyznę fizyczną – wiąże się z nim zdecydowanie więcej korzyści.

  • Relaks i wyciszenie – w dzisiejszych czasach dzieci w szkole są często przebodźcowane. Możliwość spędzenia kilku godzin w ciągu tygodnia na świeżym powietrzu pozwala im oderwać się od szkolnego zgiełku, odpocząć od hałasu i zregenerować siły.
  • Nauka odpowiedzialności – przebywanie w stajni to nie tylko jazda. Konia trzeba wyczyścić, sprzęt musi nieustannie pozostawać zadbany, a duże znaczenie ma też porządek w miejscu opieki nad zwierzęciem. Wszystko to sprawia, że już od najmłodszych lat dzieci uczą się odpowiedzialnego postępowania.
  • Otwarcie na wrażliwość – konie to niezwykle uczuciowe zwierzęta, które są bardzo wrażliwe. Dzieci, które mają okazję z nimi obcować, uczą się przede wszystkim szacunku do zwierząt.
  • Nawiązywanie relacji – lekcje jazdy konnej z reguły odbywają się w grupach. Podczas nich dzieci mają możliwość poznać rówieśników, którzy mają podobne zainteresowania.
  • Punktualność i systematyczność – w stajni należy się zjawić przynajmniej pół godziny przed wyznaczonym czasem treningu. Wymaga tego konieczność sumiennego przygotowania konia do jazdy. Pociecha w ten sposób uczy się zarządzania czasem i nieodkładania rzeczy na ostatnią chwilę.

Jeździectwo – korzyści dla zdrowia

Czy jeździectwo to dobre hobby dla dziecka?Jazda konna jest sportem, który jak każda inna aktywność fizyczna, wiąże się z wieloma korzyściami dla zdrowia. Przede wszystkim, utrzymuje w dobrej kondycji układ oddechowy i krążeniowy. Poza tym, w wieku dziecięcym wpływa na wzmocnienie i kształtowanie się układu ruchu. Należy jednak mieć na uwadze to, że regularne jazdy mogą zarówno przyczynić się do poprawy postawy, jak i zaszkodzić kręgosłupowi dziecka. Aby ta część ciała była zdrowa, warto zwracać uwagę na poprawną technikę jazdy oraz dbać o regenerację. Każdy jeździec powinien spać na wygodnym materacu – takim, jak Hilding Bass – i ergonomicznej poduszce – np. jednej z dostępnych w asortymencie marki http://www.hilding.pl/. To właśnie w nocy mięśnie powinny być w pełni rozluźnione i wówczas mają wzmocnić się przed kolejnym treningiem.

Jednak jazda konna to nie tylko korzyści dla zdrowia fizycznego. Wydzielające się podczas aktywności endorfiny dodają energii i poprawiają nastrój. W połączeniu z towarzystwem tak wrażliwych zwierząt, jakimi są konie, jest to sport, który stanowi wręcz idealny środek zapobiegający problemom w zakresie funkcjonowania psychicznego.

Czy jeździectwo jest niebezpieczne?

Wielu rodziców niechętnie zapisuje swoje pociechy na lekcje jazdy konnej. Przyczyną są obawy o bezpieczeństwo dzieci podczas zajęć. I choć nie można zaprzeczyć temu, że jeździectwo to sport ekstremalny, przy zachowaniu podstawowych zasad ostrożności można znacznie zminimalizować ewentualne ryzyko wypadku. O czym pamiętać wybierając szkółkę jeździecką?

  • Wykwalifikowany instruktor – osoba prowadząca zajęcia z dziećmi powinna posiadać oficjalne uprawnienia wydane przez Polski Związek Jeździecki.
  • Dobrze utrzymana infrastruktura – zarówno stajnie, jak i plac do jazdy powinny być uporządkowane. Ważne jest to, aby treningi odbywały się na podłożu dobrej jakości, przeszkody były bezpieczne, a stanowiska do przygotowywania koni umieszczone w rozsądnym miejscu.
  • Małe grupy – jazdy powinny odbywać się w jak najmniejszych grupach. Im więcej par koń – jeździec pod kontrolą jednego instruktora, tym większe ryzyko wypadku.
  • Przygotowane konie i kuce – wszystkie konie i kuce wykorzystywane w szkółkach jeździeckich powinny być bezpieczne i dobrze przygotowane do pracy pod najmłodszymi adeptami jeździectwa.
  • Nieustanny nadzór – każde dziecko podczas wszelkich czynności wykonywanych z koniem, powinno być pod kontrolą instruktora.

Jak zacząć uprawiać jeździectwo?

W Polsce pojawia się coraz więcej nowych miejsc, w których oferowane są lekcje jazdy konnej. Najczęściej optymalnym sposobem na rozpoczęcie przygody z końmi jest po prostu zapisanie pociechy do szkółki jeździeckiej. Z reguły istnieje możliwość korzystania z karnetów miesięcznych, które są dostępne w atrakcyjnych cenach. Dopiero po kilku miesiącach, a nawet latach, warto rozważyć przeniesienie dziecka do stajni sportowej lub rozważyć zapisanie pociechy na treningi indywidualne. Wiele dzieci marzy o posiadaniu własnego kucyka. Jest to jednak duża odpowiedzialność i obciążenie finansowe. Warto dobrze to rozważyć przed podjęciem decyzji. Ciekawą alternatywą może być wydzierżawienie konia. Jednak rodzice niemający doświadczenia w świecie jeździeckim powinni zawsze korzystać z rad kompetentnego instruktora bądź trenera.

Jeździectwo to doskonałe hobby dla dziecka. Główną zaletą tej aktywności jest to, że rozwijająco wpływa na funkcjonowanie pociechy na różnych płaszczyznach. Nie tylko poprawia kondycję fizyczną, ale również korzystnie wpływa na dziecięcą psychikę, ogólny stan zdrowia organizmu, a także stwarza okazję do nauki odpowiedzialności. Dla wielu dzieci relacje nawiązane w stajni stają się przyjaźniami na całe życie, a konie pozostają ich pasją przez wiele lat.