Niektórym może wydawać się, że długie, lśniące włosy to tylko marzenie, które nigdy nie stanie się rzeczywistością. Nic bardziej mylnego! Nawet jeśli mamy naturalnie cienkie i łamiące się włosy, możemy sprawić, aby ich stan znacząco się poprawił. Pomoże nam w tym olejowanie włosów. Dowiedz się, jak robić to poprawnie!

Na czym polega olejowanie włosów?

Olejowanie to jedna z technik pielęgnacji włosów. Co ciekawe, posiada ona bardzo długą historię. Już w Starożytnym Egipcie oraz Indiach kobiety używały naturalnych olejków, aby przede wszystkim ochronić swoje kosmyki przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. To potwierdza fakt, że czynność ta przynosi liczne korzyści. Aby je sobie zapewnić, należy nałożyć odpowiedni olej na włosy. Bardzo ważna jest tutaj systematyczność – najlepsze efekty zobaczymy bowiem po regularnym stosowaniu olejków. Istnieją różne sposoby na olejowanie włosów – możemy to robić między innymi na mokro, na odżywkę, z użyciem mgiełki bądź na sucho.

Czym olejować włosy?

Pozytywne działanie olejowania włosów zawdzięczamy użyciu naturalnych olejków. Są one bogate w cenne witaminy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, które sprawiają, że włosy stają się odżywione i odbudowane. Warto wiedzieć, że dostępnych jest wiele olejków, z których możemy skorzystać. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że niektóre będą sprawdzać się lepiej, a inne gorzej. Wszystko zależy od posiadanego przez nas typu włosów. Z tego względu, jeśli zależy nam na uzyskaniu jak najlepszego efektu, dobrze poeksperymentować z różnymi olejkami, aby móc stwierdzić, który z nich działa na nas najlepiej. Jedne z najczęściej wybieranych olejków to między innymi:

  • Olejowanie włosów - czy warto?olej kokosowy,
  • olej jojoba,
  • olej z awokado,
  • olej lniany,
  • olej z pestek śliwki,
  • olej z czarnuszki.

Na to, jaki olej będzie nam odpowiadał, wpływa też porowatość włosa. To coś, co zdecydowanie warto wiedzieć o swoich włosach, ponieważ od typu porowatości zależy odpowiednia pielęgnacja. Niskoporowate kosmyki polubią oleje nasycone, które będą korzystnie oddziaływać na ich objętość, tak jak masło shea, olej lniany czy masło kakaowe. Dla średnioporów wybierzmy oleje jednonienasycone, jak wspomniany wcześniej olej jojoba czy z awokado. Najbardziej kłopotliwe, czyli włosy wysokoporowate, potrzebują dużo substancji odżywczych, które zapewnią im między innymi olej z pestek śliwki czy też z czarnuszki.

Dla kogo olejowanie włosów?

Olejowanie włosów to opcja dla każdego, kto pragnie zadbać o swoje kosmyki. Również ci, którzy na co dzień nie mają problemów ze swoimi kosmykami, docenią miękkość i lśnienie, jakie olejowanie generuje. Czynność ta może pomóc też z wieloma irytującymi problemami, takimi jak wypadanie włosów, łupież, rozdwajanie końcówek, przetłuszczanie czy też plątanie włosów. Sprawdza się również w łagodzeniu stanów zapalnych i podrażnień skóry głowy. Dzięki regularnemu olejowaniu włosy stają się silniejsze, bardziej wytrzymałe i mniej podatne na zniszczenia. Uelastyczniają się, a do tego zyskują niepowtarzalną miękkość i połysk. Osoby, które zapuszczają włosy, koniecznie powinny stosować na nie olejek, jako że przyspieszy on porost nowych kosmyków. Dzięki niemu dbanie o fryzurę stanie się znacznie prostsze, ponieważ będziemy mogli bez problemów rozczesać włosy i ładnie je ułożyć. Dla tych, którzy przez lata nie potrafili poradzić sobie z niesfornymi kosmykami, będzie to prawdziwe wybawienie.

Jak olejować włosy?

Po tym, jak dowiemy się, jakie korzyści zapewnia olejowanie włosów, na pewno będziemy chcieli wypróbować je sami. Wówczas zetkniemy się ze wspomnianymi wcześniej metodami olejowania. Najmniej wymagająca z nich polega jedynie na nałożeniu odpowiedniej ilości oleju na suche, nieumyte włosy. Zostawia się go na kilka godzin, a następnie trzeba starannie umyć włosy. Jeśli chcemy dostarczyć włosom dodatkowego odżywienia, postawmy na olejowanie na odżywkę. W tym wypadku na długość najpierw nakładamy odżywkę – kosmyki mogą być suche lub mokre – a dopiero po tym aplikujemy olej. Możemy też do używanego kosmetyku dodać kilka kropel oleju i nanieść wszystko bezpośrednio za jednym razem. Wystarczy, że całość pozostawimy przez około 30 minut.

Jak jeszcze możemy dbać o włosy?

Jeśli chcemy zadbać o to, aby nasze włosy wyglądały jak najlepiej, musimy zwrócić uwagę na to, co robimy z nimi przed pójściem spać. Wiele osób wykonuje olejowanie wieczorem, przed prysznicem. Po zmyciu oleju i umyciu włosów koniecznie musimy je wysuszyć. Gdy tego nie zrobimy i pójdziemy spać z mokrymi, narazimy się na to, że rano włosy będą wyglądać okropnie. Kolejnym minusem jest fakt, że kiedy mokre kosmyki będą miały kontakt z naszą pościelą, zacznie gromadzić się wilgoć, która może doprowadzić do rozwoju bakterii i drobnoustrojów. To negatywnie wpłynie na higienę snu. Może być też niebezpieczne dla alergików, ponieważ zwiększy ryzyko reakcji alergicznej. Aby tego uniknąć, powinniśmy zawsze suszyć włosy przed położeniem się spać. Możemy też spiąć je w luźną, ochraniającą fryzurę. Oprócz tego warto zainwestować w specjalną poduszkę, która ograniczy rozwój bakterii czy pleśni, a do tego zagwarantuje nam niezwykle komfortowe podparcie. Taki efekt zapewni nam model Visco Prime. Kiedy przekonamy się, jak dobra poduszka może zmienić nasz wypoczynek, bez wątpienia będziemy chcieli znaleźć inne artykuły sypialniane, dzięki którym każdej nocy będziemy się wysypiać. Wówczas powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na solidny, dobrze dopasowany materac. Idealnego produktu dla siebie możemy szukać na stronie www.hilding.pl.

Olejowanie to wspaniały sposób na to, aby poprawić stan swoich włosów. Pamiętajmy jednak o tym, że musimy być wytrwali i cierpliwi. Dzięki temu po pewnym czasie dostrzeżemy efekty, które nas zachwycą!