Aktywność fizyczna to nieodłączny element zdrowego trybu życia. Odpowiada ona za naszą kondycję, prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz dobre samopoczucie. Wielu ludzi podejmuje różnorodne formy aktywności, pragnąc poprawić swój stan zdrowia. Są też takie osoby, które decydują się na regularne ćwiczenia, ponieważ chcą zrzucić wagę, schudnąć i zapewnić sobie bardziej atrakcyjną sylwetkę. Jednak czy każda aktywność fizyczna pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów? Czy jest to konieczny krok w kierunku uzyskania wymarzonej figury? W tym artykule odpowiadamy na te nurtujące pytania!
Rodzaje aktywności fizycznej
Aktywność fizyczna przybiera różne formy i tym samym może zmieniać się jej intensywność i zdolność do spalania tkanki tłuszczowej. Spacer, bieganie, taniec czy treningi pływania – każda z tych aktywności posiada swoje unikalne właściwości i wpływa na organizm w różny sposób. W ogólnej mierze wyróżniamy ćwiczenia aerobowe (potocznie cardio), które cechują się największą intensywnością. Tutaj zaliczamy bieganie czy jazdę na rowerze. Są to ćwiczenia pomagające spalić kalorie, poprawiające wydolność serca i układu oddechowego oraz zwiększające naszą wytrzymałość. Cardio jest uważane za najskuteczniejsze rozwiązanie w procesie odchudzania. Oprócz niego istnieją treningi siłowe, które wiążą się z podnoszeniem ciężarów, np. na maszynach siłowych, i skupiają się na budowaniu siły oraz mięśni. Chociaż same w sobie nie spalają tylu kalorii co ćwiczenia aerobowe, zwiększają masę mięśniową, co z kolei podnosi tempo metabolizmu spoczynkowego. Oznacza to, że organizm spala więcej kalorii nawet w stanie spoczynku. Poza cardio i treningami siłowymi wyróżnia się jeszcze ćwiczenia niskiej intensywności, takie jak joga, pilates czy spacery. Ich przeznaczeniem nie jest raczej nabycie siły i zwiększenie wytrzymałości organizmu, a poprawa elastyczności ciała i ogólnej kondycji. Ćwiczenia niskiej intensywności powinniśmy wykonywać codziennie, aby zadbać o swoje samopoczucie i uniknąć zastygnięcia mięśni.
Co wpływa na skuteczność odchudzania?
Aby móc odpowiedzieć na pytanie, czy każda aktywność fizyczna jest pomocna w procesie odchudzania, warto określić, co tak naprawdę wpływa na jego skuteczność. Zrzucenie wagi jest możliwe wtedy, gdy organizm końcowo otrzymuje mniejszą liczbę kalorii niż dotychczas. Oznacza to, że możemy przyjmować w posiłkach konkretne zapotrzebowanie lub jeść więcej, ale pod warunkiem uprawiania regularnej aktywności fizycznej. W ostatecznym rozrachunku organizm trawi mniej kalorii, ponieważ część spaliliśmy podczas wykonywania ćwiczeń. Dlatego też na proces odchudzania wpływa w głównej mierze intensywność i czas treningów. Im są one bardziej wymagające, tym więcej kalorii zostaje spalonych. Na skuteczność odchudzania mają również wpływ nasze codzienne nawyki. Nawet ilość snu może decydować o tym, czy uda nam się zrzucić zbędne kilogramy. Z tego względu warto wyposażyć się w wygodny materac, który zadba o długość głębokiego wypoczynku. Wiele doskonałych modeli znajdziemy m.in. w salonach w Zielona Góra.
Niekiedy znaczącą rolę odgrywają indywidualne predyspozycje – każdy organizm jest inny, a czynniki genetyczne, wiek czy płeć mogą wpływać na tempo i efektywność odchudzania. Nie sposób także nie wspomnieć o diecie. Warto wiedzieć, że aktywność fizyczna to tylko jedna strona medalu. Nawet najbardziej intensywny trening nie przyniesie efektów, jeśli nie będzie wsparty odpowiednią dietą. Spożywanie nadmiaru kalorii może zniweczyć wysiłki wkładane w ćwiczenia, a tego świadomość jest kluczem do skutecznego odchudzania.
Dieta i aktywność fizyczna w procesie odchudzania
Niestety wiele osób jest niesłusznie przekonanych, że wystarczy do swojej codzienności włączyć trochę ruchu, aby szybko zauważyć zmiany w sylwetce. Być może u niektórych osób takie działanie przyniesie pewne małe, pozytywne efekty, lecz nie jest to reguła. Za efektywne odchudzanie zawsze w pierwszej kolejności będzie odpowiadać ujemny bilans kaloryczny – oznacza to nic innego jak spożywanie mniejszej liczby kalorii niż dotychczas. Jeżeli chcemy zrzucić wagę, musimy obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne i odjąć od niego przynajmniej 200 kcal. To daje nam pewność, że organizm przyjmuje odpowiednią ilość pożywienia, aby wkrótce zauważyć zmiany w swoim ciele. Aktywność fizyczna powinna stanowić jedynie wsparcie, a decyzja o regularnych ćwiczeniach wiązać się z pragnieniem zachowania zdrowego trybu życia. Owszem, ruch sprawia, że szybciej pozbywamy się zbędnych kilogramów, ale nie będzie tak skuteczny jak odpowiednia dieta. Oprócz tego warto dopilnować, aby była ona bogata w białko, warzywa, owoce, zdrowe tłuszcze i pełnoziarniste produkty, które sprzyjają utracie wagi.
Czy aktywność fizyczna jest konieczna, aby schudnąć?
Każda aktywność fizyczna pomaga schudnąć i wspiera proces utraty kilogramów, lecz w teorii nie jest ona potrzebna. Chcąc poprawić swoją sylwetkę, wystarczy kontrolować codzienną dietę i zadbać o deficyt kaloryczny. Warto jednak zauważyć inne korzyści, jakie przynosi regularny ruch. Aktywność fizyczna poprawia wydolność serca, buduje siłę i przyczynia się do zachowania lepszego samopoczucia, również tego psychicznego. Ponadto ćwiczenia pomagają utrzymać efekty odchudzania na dłuższą metę i zapobiegają efektowi jo-jo. Warto więc uwzględnić aktywność fizyczną jako integralną część zdrowego stylu życia i procesu utraty wagi.
Jaką aktywność wybrać, a jakiej nie wybierać?
Większości z nas zależy na tym, aby uzyskać szczupłą, atrakcyjną sylwetkę. Prawda jest jednak taka, że każdy z nas posiada inną definicję atrakcyjności, a wybór konkretnej aktywności fizycznej może mieć wpływ na kształt naszego ciała. Jeżeli zależy nam jedynie na zrzuceniu wagi, nie powinniśmy wybierać treningów siłowych, które odpowiadają za budowę mięśni i ich wzrost. Wówczas sylwetka nabiera pełniejszych kształtów, a poszczególne części ciała mogą się poszerzać. Odchudzanie połączone z treningami siłowymi wcale nie sprawia, że tracimy na wadze, a wręcz może się ona utrzymywać lub rosnąć. Z kolei formy takie jak pilates czy joga nie sprawią, iż szybciej zauważymy pożądane zmiany. Są to ćwiczenia o niskiej intensywności, które z jednej strony wzmacniają mięśnie, nie prowadząc do ich wzrostu, a z drugiej poprawiają elastyczność całego ciała. Wiele osób decyduje się na nie ze względu na wygodę i relaksację umysłu.
Czy każda aktywność fizyczna pozwala schudnąć? Odpowiedź brzmi “tak”, ale nie każda w równym stopniu. Kluczowe jest znalezienie formy aktywności, która będzie odpowiednia dla danej osoby, biorąc pod uwagę jej cele, predyspozycje fizyczne i styl życia. Najlepsze efekty przynosi jednak deficyt kaloryczny, gdzie aktywność fizyczna jest jedynie wsparciem w procesie odchudzania.
Przeczytaj także: Wpływ grubości pianki na komfort i wsparcie materaca