Nowy pies to zawsze źródło dużej radości. Szczeniaki zachwycają nas swoim zabawnym zachowaniem i uroczym wyglądem. Musimy jednak pamiętać o tym, że wzięcie małego pieska oznacza, że będziemy musieli nauczyć go wielu nowych rzeczy. Co należy wiedzieć o tresurze psa? Dowiedz się więcej!
Kiedy zacząć naukę szczeniaka?
Psy dorastają znacznie szybciej niż ludzie. W ich przypadku szybkość tego procesu zależy od ich gabarytów. Dorosłość najszybciej osiągają psy małych ras, dopiero później duże psy, które z każdym tygodniem przybierają większą masę. Warto poznać etapy dorastania pupila, aby wiedzieć, czego się spodziewać. Jest to ważne również z tego powodu, aby za wcześnie nie rozłączyć psiaka z jego mamą – może to bowiem mieć negatywne oddziaływać na jego rozwój. Uważa się, że optymalnym czasem na wzięcie szczeniaka jest wtedy, gdy maluch będzie miał od 7 do 9 tygodni.
Jest to również dobry moment na to, aby uczyć go pierwszych zachowań. Etap od 4 do 12 tygodnia życia nazywany jest etapem socjalizacyjnym, kiedy pies jest najbardziej otwarty na naukę i najszybciej przyswaja nowe informacje. Wtedy też jego zmysły ulegają wyostrzeniu, co może wykorzystać przy nauce nowych komend i poleceń. Możemy też rozpocząć naukę załatwiania się poza domem. Jeśli chodzi o tresurę, warto pamiętać o tym, że psa we właściwie każdym wieku można nauczyć nowych rzeczy. W przypadku starszego pupila może to jednak wymagać więcej czasu. Miejmy na uwadze, że tresura szczeniaka powinna mieć regularny charakter. Oznacza to, że w podobnym czasie musimy przystępować do nauki nowych zachowań. To wpłynie pozytywnie na proces nauki. Z drugiej strony, należy też szanować czas i samopoczucie psiaka. Nie budźmy go specjalnie po to, aby potrenować kilka sztuczek. Poczekajmy do momentu, aż psiak się sam obudzi i będzie miał dużo energii. W ten sposób znacznie szybciej pójdzie mu zrozumienie nowych rzeczy.
Przywoływanie psa – jak nauczyć?
Reagowanie na imię i podbieganie do opiekuna to najważniejsza rzecz, jaką powinniśmy nauczyć naszego zwierzaka. Przydaje się na co dzień, ale i w różnych niespodziewanych sytuacjach, na przykład, gdy pies oddali się zbyt daleko i nie potrafimy go zlokalizować. W tym celu należy regularnie używać imienia pupila. Zwróćmy jedynie uwagę na to, aby przywoływał je wyłącznie w pozytywnym kontekście. Jeśli chcemy nauczyć go przywoływania, wykorzystajmy do tego małą ilość karmy lub przysmaki, które skutecznie zachęcą psiaka. Oddalmy się na niezbyt dużą odległość, a następnie zawołajmy psa. Jeśli do nas przybiegnie, poczęstujmy go smakołykiem. Dzięki temu podchodzenie do nas będzie kojarzyło mu się z czymś miłym.
Chodzenie na smyczy
Kolejną podstawową rzeczą, jaką musimy nauczyć zwierzaka, jest chodzenie na smyczy. W tym wypadku również musimy posłużyć się wcześniej przygotowanymi przysmakami. Podawajmy je psu w trakcie spaceru, jeśli będzie grzecznie podążał za nami. Zwróćmy uwagę na to, aby szedł przy naszej nodze, a nie przed nami. Dzięki temu unikniemy nadmiernego ciągnięcia przez niego smyczy.
Socjalizowanie psa
Tresura szczeniaka opiera się nie tylko na nauce komend. Obejmuje też wiele innych aspektów, w tym socjalizację. Jeśli zatroszczymy się o to wtedy, gdy pies będzie w wieku szczenięcym, kiedy już podrośnie, będzie mu o wiele łatwiej dogadać się z innymi zwierzętami czy ludźmi. Socjalizacja polega na tym, aby wystawić szczeniaka na jak najwięcej bodźców, aby mógł się do nich przyzwyczaić. Dobrze, aby w tym czasie odwiedzać znajomych, którzy też mają psy lub odwiedzać psi park zabaw. Dzięki temu możemy w dużym stopniu zapobiec pojawienia się lęku oraz różnych fobii. Ważne, aby w tym czasie spróbować niepotrzebnie nie straszyć psa. Jest to bowiem czas, w którym zwierzak może nabawić się różnych traum.
Spanie w pupilem w jednym łóżku – czy to dobry pomysł?
Kwestia tego, czy pozwalać psu wskakiwać do łóżka, jest dość kontrowersyjna. Niektórzy są stanowczo przeciwko takiemu zachowaniu, inni zaś dostrzegają zalety tego rozwiązania. Wszystko zależy od naszych osobistych preferencji. Jeśli pozwolimy zwierzakowi leżeć w naszym łóżku, może się okazać, że o wiele łatwiej będzie nam zasnąć. Obecność psa sprawia bowiem, że czujemy się bezpieczniej, a nasz niepokój się zmniejsza. Szczególnie pomocne będzie to dla tych osób, które na co dzień zmagają się z silnym lękiem. Bliskość pupila spowoduje, że będą mogli spokojnie przespać całą noc. Istnieje przekonanie, że pozwalanie psu na spanie w jednym łóżku może przyczynić się do tego, że stanie się on bardziej nieposłuszny. Nie zostało to jednak potwierdzone. Może się okazać coś zupełnie przeciwnego – że to zacieśni więź między nami a naszym zwierzakiem, dzięki czemu lepiej będzie nas się słuchał i będzie bardziej przywiązany.
Z drugiej strony, musimy mieć na uwadze, że pies w łóżku może doprowadzić do pogorszenia higieny snu. Wynika to z tego, że w sierści psa mogą znajdować się różne zanieczyszczenia czy owady, które następnie dostają się do naszej pościeli. Nie wszystkie psy są codziennie myte, co może doprowadzić do wytworzenia się nieprzyjemnego zapachu w łóżku. Jeśli chcemy, aby nasz pupil towarzyszył nam w nocy, powinniśmy zadbać o jego czystość. Warto też zaopatrzyć się w artykuły sypialniane, które posiadają bardzo dobre właściwości antyalergiczne. Dzięki temu nie będziemy musieli obawiać się, że do wnętrza materaca przeniknie kurz, wilgoć czy inne drobnoustroje. Oprócz tego powinniśmy rozważyć też zainwestowanie w model o większej powierzchni, tak jak materace 100×200. Takie produkty sprawdzą się przede wszystkim u właścicieli psów dużych ras, które zabierają sporo miejsca w łóżku. Aby wybrać odpowiedni model dla siebie, możemy skorzystać z oferty strony internetowej Fit.4.Sleep lub odwiedzić sklep stacjonarny Zielona Góra.
Jeśli zajmiemy się tresurą naszego szczeniaka od podstaw, będziemy mieć pewność, że wyrośnie on na mądrego, ułożonego psa. Od samego początku powinniśmy go uczyć poprawnych nawyków i korygować niechciane zachowania. Dzięki temu szczenięcy etap minie nam bez większych problemów!
Przeczytaj także: Sennik – dzieci. Jak rozumieć sny o maluchach?