Aktywność fizyczna to kluczowy element zdrowego stylu życia. Ciało człowieka jest skonstruowane do ruchu! Jest to jedna z podstawowych potrzeb ludzkiego organizmu i bezpośrednio wiąże się z optymalnym funkcjonowaniem i unikaniem chorób. Czy taniec można potraktować jako formę sportu? Czy ten typ aktywności może przynieść wymierne korzyści dla zdrowia?

Dlaczego aktywność fizyczna jest ważna?

Regularna aktywność fizyczna jest w stanie przynieść człowiekowi wiele korzyści. Zmiany zachodzące w ciele mogą zapobiegać i opóźniać występowanie niektórych schorzeń, a także poprawiać wydolność. Obecny stan wiedzy potwierdza szereg korzyści zdrowotnych, które niesie ze sobą uprawianie sportu. Wśród nich warto wyróżnić m.in.:

 • mniejsze ryzyko zachorowania na serce;
 • opóźnienie i zredukowanie ryzyka zachorowania na nadciśnienie;
 • znaczne zmniejszenie prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy typu 2;
 • lepsza kontrola poziomu tkanki tłuszczowej i zmniejszenie ryzyka otyłości;
 • aktywność fizyczna w młodym wieku wpływa pozytywnie na mineralizację kości. Tym samym, zapobiega łamaniu się kości w przyszłości;
 • ruch reguluje też funkcjonowanie jelit i wspiera trawienie;
 • obniżenie poziomu stresu i większa odporność psychiczna;
 • osoby uprawiające sport cieszą się lepszą samooceną i większym optymizmem.

Współczesny tryb życia często wiąże się ze spędzaniem kilku lub kilkunastu godzin w ciągu dnia przed biurkiem, w pozycji siedzącej. Jest to bardzo niebezpieczne dla zdrowia i sprawia, że uprawianie sportu jest jeszcze ważniejsze!

Czy taniec to zdrowa forma aktywności fizycznej?Taniec, jako forma aktywności – korzyści

Choć taniec nie jest jednym z najpopularniejszych sportów, jego regularne trenowanie wpływa pozytywnie na cały organizm. Jest w stanie poprawić kondycję, koordynację i zakres ruchów. U dzieci i młodzieży poprawia także postawę, równowagę i jest w stanie obniżyć masę ciała. Taniec może wpłynąć korzystnie również na dobrostan seniorów! Wzmocnienie mięśni zmniejsza ryzyko niebezpiecznych upadków, poprawia równowagę, zwiększa tolerancję na wysiłek i wytrzymałość nóg.

Taniec rozbudowuje przede wszystkim kończyny dolne. Zwiększa siłę mięśni i gibkość. W mniejszym stopniu wpływa na kończyny górne i zwinność. Dodatkowo wzmacnia mięśnie brzucha – a dzięki temu, zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia bólu pleców w każdym odcinku.

Należy też podkreślić korzyści psychologiczne związane z tańcem. Jest to aktywność obniżająca poziom stresu. Zajęcia bardzo często są organizowane w grupach, co stwarza okazję do poznania nowych osób, posiadających to samo zainteresowanie. Taniec jest aktywnością, która w ponadprzeciętnym stopniu wpływa korzystnie na samoocenę, postrzeganie własnego ciała, a także wzmacnia pewność siebie. Może zagwarantować też poczucie przynależności do grupy, a także bycia akceptowanym. Uczestnicy zajęć grupowych uczą się komunikacji, a także pracują nad swoją otwartością – zarówno na inne osoby, jak i na nowe wyzwania.

Taniec – dla kogo jest dobrym wyborem?

Taniec jest najczęściej wybierany przez kobiety. Są to zarówno nastolatki, studentki, kobiety pracujące, jak i seniorki. Ograniczenia wiekowe praktycznie tu nie istnieją. Zajęcia taneczne to doskonały wybór dla wszystkich osób, które postrzegają tę formę aktywności jako przyjemność. Atrakcyjność zajęć wzmacnia muzyka, która tworzy luźną atmosferę.

Wszystkie osoby, które planują wprowadzenie do swojego życia nowych, zdrowych nawyków, ale nie lubią tradycyjnych form sportu, powinny rozważyć spróbowanie swoich sił na zajęciach tanecznych. Taniec gwarantuje wszystkie efekty charakterystyczne dla innych dyscyplin sportu, jednak stanowi często po prostu formę zabawy. Niektórym osobom ułatwia to wypracowanie systematyczności i staje się początkiem przygody ze zdrowym, aktywnym trybem życia.

Wskazuje się też, że wiele korzyści z tańca mogą mieć kobiety w starszym wieku. Nie tylko mogą wzmocnić kondycję, zredukować masę ciała i poprawić siłę mięśni. Dzięki konieczności zapamiętywania choreografii i nauki nowych ruchów, podczas zajęć angażują swój umysł. Może to poprawić ich pamięć i opóźnić rozwój chorób neurodegeneracyjnych.

Co jeszcze jest ważne dla zdrowia?

Aktywność fizyczna to klucz do dobrego stanu zdrowia. Jednak to niejedyny czynnik wpływający na dobrostan organizmu. Kluczowe znaczenie ma również sen. Wszystkie osoby, które lubią taniec (lub jakikolwiek inny sport), powinny dbać o regenerację. W tym celu ważne jest wyposażenie sypialni w wygodny materac – np. taki, jak jeden z dostępnych w sklepie https://sennamaterace.pl/115-materace-200×200. Jest to ważne dla kręgosłupa, a także umożliwia organizmowi przeprowadzenie wszelkich niezbędnych procesów regeneracyjnych. Niewygodne podłoże do spania zwiększa częstotliwość przebudzeń i sprawia, że bardziej prawdopodobne jest wystąpienie bezsenności.

Dbanie o ruch i sen powinno być też uzupełnione o zdrową dietę. Dostarczenie niezbędnych składników odżywczych jest kluczowe dla dobrego samopoczucia. Warto zadbać o dużą ilość owoców i warzyw, optymalną ilość białka, a w razie potrzeby również suplementację. Wskazane są też systematyczne badania kontrolne i konsultowanie ich z lekarzem internistą.

Taniec to doskonała forma aktywności fizycznej. Wzmacnia ciało, poprawia humor i umożliwia wymodelowanie sylwetki. Dużą zaletą jest to, że tańczyć mogą wszyscy! Bariery wiekowe praktycznie nie istnieją.

Przeczytaj też:

 1. Co jaki czas należy wymieniać materac?
 2. Sposoby na udany początek dnia
 3. Sypialnia w stylu eko – jak urządzić ją samodzielnie?