Każdy z nas chociaż raz w życiu czuł się samotny. To część dorastania, z którą trzeba się pogodzić. Jednak w momencie, w którym uczucie samotności towarzyszy nam nieprzerwanie, powinno to wzbudzić nasz niepokój. Samotność może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Dowiedz się, co zrobić, aby sobie z nią poradzić!

Samotność – co to?

Samotność to coś, co doskwiera ogromnej liczbie ludzi. Zwłaszcza teraz, gdy rozwój technologii spowodował zdystansowanie się relacji międzyludzkich, problem samotności staje się coraz poważniejszy. Warto wiedzieć, że określamy tak stan emocjonalny, w którym czujemy się odizolowani i odcięci od innych. Nie musi być to dosłowne odizolowanie. Mimo tego, że żyjemy w dużych miastach czy bierzemy udział w życiu towarzyskim, wciąż możemy czuć się samotni. Poczucie to pojawia się wtedy, gdy relacje, które tworzymy, nie są wystarczająco jakościowe. Oznacza to, że nawet jeśli znamy innych ludzi, to nie czujemy do nich zaufania lub nie możemy szukać w nich wsparcia. Wtedy możemy mieć wrażenie, że jesteśmy całkiem sami. Brak osoby, do której możemy zwrócić się w razie potrzeby, to niezwykle przykre doświadczenie. Może budzić różne negatywne emocje i sprawiać, że ciągle czujemy się, jakby czegoś nam brakowało. Nie ma wątpliwości, że jeśli taki stan będzie utrzymywał się przez długi czas, nie przyniesie pozytywnych skutków dla naszego ogólnego samopoczucia.

Jak objawia się samotność?

Samotność – jak sobie z nią poradzić?Wiemy już, czym samotność jest. Dobrze jednak też zdawać sobie sprawę z tego, jak się objawia. Dzięki temu łatwiej będzie nam rozszyfrować własne uczucia. Pamiętajmy o tym, że tylko wtedy, gdy uświadomimy sobie istnienie problemu, będziemy mogli stanąć z nim twarzą w twarz i go przezwyciężyć. Okazuje się, że samotność to nie tylko wrażenie odizolowania. Oprócz tego możemy doświadczyć poczucia pustki, które może utrudniać nam cieszenie się z codziennych rzeczy. Nierzadko też bycie samotnym powoduje to, że porównujemy się do innych ludzi, którzy posiadają duże grono znajomych. Cierpi na tym nasze poczucie własnej wartości. Nieprzyjemnym objawem może być uczucie przygnębienia, smutku, a nawet niepokoju. Może pojawić się też płaczliwość. Bez wątpienia zmniejszy się nasza energia do działania. Źródła wskazują, że bycie samotnym może też zwiększyć naszą podatność na różne choroby. Istnieje też szansa, że częściej będziemy odczuwać różnego rodzaju bóle. Osoby cierpiące na przewlekłą samotność mają też większą tendencję do tego, aby sięgać po używki, jak na przykład alkohol. Mogą też pojawić się u nich zaburzenia lękowe.

Co ciekawe, samotność i związane z nią negatywne odczucia, może być też przyczyną bezsenności. To właśnie dlatego nie możemy zapominać o tym, że jeśli chcemy zadbać o nasze samopoczucie, powinniśmy też zatroszczyć się o nasz komfort. Ważne, aby przestrzeń, w której przebywamy, była przytulna i bezpieczna. Dopilnujmy tego zwłaszcza w przypadku sypialni, w której spędzamy zdecydowanie najwięcej czasu. Nie zapominajmy też o tym, że otoczenie, w jakim śpimy, ma bezpośredni wpływ na jakość naszego wypoczynku. Warto zatem upewnić się, że jest to miejsce, w którym czujemy się komfortowo i swobodnie. Aby tak się stało, musimy przede wszystkim zapewnić sobie odpowiednie podłoże snu. To kluczowy element, od którego zależy nasza wygoda. Zwróćmy uwagę na to, aby nasz materac był do nas idealnie dopasowany. Powinien odpowiadać zarówno naszym potrzebom, jak i preferencjom. Jeśli szukamy modelu o większym rozmiarze, sprawdźmy produkty ze strony https://sleepinghouse.pl/164-materace-100×190-cm. W sprawieniu, aby sypialnia stała się bardziej przytulna, pomogą nam wszelkie spersonalizowane przedmioty czy też ulubione ozdoby.

Jak poradzić sobie z samotnością?

Samotność to stan, którego każdy z nas wolałby uniknąć. Wszyscy wiemy, że o wiele lepiej funkcjonujemy, kiedy znajdujemy się w otoczeniu naszych bliskich. Niestety, nie zawsze jest tak, że nasza rodzina czy przyjaciele będą zawsze z nami. Wówczas niezwykle ważne jest to, aby w zdrowy sposób poradzić sobie z poczuciem osamotnienia. Musimy pamiętać, że samotność to stan obiektywny. Oznacza to, że każdy z nas odczuwa go inaczej. Jeśli chcemy przestać czuć się samotni, powinniśmy zacząć od pracy nad samą sobą. Nierzadko samotność wynika z tego, że nie umiemy spędzać czas z sobą samym. Okazuje się jednak, że nawet jeśli przebywamy we własnym towarzystwie, wciąż możemy miło spędzić czas. To coś, czego zdecydowanie warto się nauczyć. Nie bójmy się wychodzić do kawiarni czy do restauracji samemu. Nawet jeśli na początku może to wydawać się niekomfortowe, z czasem się przyzwyczaimy. Zrozumiemy wtedy, że wcale nie musimy polegać na innych tak bardzo, jak nam się wydawało. Dzięki temu przestaniemy tworzyć relacje tylko ze strachu przed byciem samemu. Pamiętajmy, że to my sami powinniśmy być dla siebie najważniejsi. Kiedy to zrozumiemy, nawet jeśli będziemy sami, nie będziemy czuli się samotni.

To jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wychodzić ze strefy komfortu i próbować poznawać nowych ludzi. Wiele osób, które zmagają się z samotnością, dodatkowo się izolują i odrzucają wszelkie okazje do nawiązania nowych relacji. Takie podejście też nie jest dobre. Nawet jeśli wydaje nam się, że budowanie relacji stwarza nam trudność, warto podjąć to wyzwanie. Chodźmy do miejsc, w których znajdować się będą osoby o podobnych zainteresowaniach co my. Świetnie sprawdzą się różnego rodzaju warsztaty czy zajęcia, na których dodatkowo będziemy mogli rozwinąć swoje pasje. Nie bójmy się też wychodzić innym naprzeciw. Zaczynajmy konwersację, komplementujmy innych. Nigdy nie wiemy, czy któraś z takich interakcji nie skończy się nawiązaniem trwałej relacji.

Kiedy zdecydować się na wizytę u psychologa?

Samotność to nie wyrok, z którym nie możemy nic zrobić. Choć na początku może być to ciężkie, z czasem uda nam się zmienić poczucie osamotnienia w coś zupełnie innego. Pamiętajmy jednak, że jeśli negatywne odczucia będą utrzymywały się przez dłuższy czas, to znak, aby zareagować. Dodatkowe objawy, takie jak lęk czy obniżony nastrój, mogą wymagać skonsultowania ze specjalistą. Tak jak zostało wspomniane wcześniej, samotność może doprowadzić do powstania poważniejszych stanów, takich jak na przykład zaburzenia lękowe. Wówczas nie powinniśmy radzić sobie z nimi sami.

Nie można ukryć, że ludzie to społeczne istoty. Mamy potrzebę nawiązywania relacji i przebywania z innymi. Nie zagłuszajmy tego pragnienia. Inaczej będziemy musieli zmagać się z samotnością, która na dłuższą metę może przynieść negatywne skutki dla naszego zdrowia psychicznego.