Zanieczyszczenie powietrza to poważny problem, z którym zmagamy się każdego dnia. Jakość powietrza w bezpośredni sposób oddziałuje na nasze zdrowie, szczególnie na układ oddechowy. Nie można ukryć, że wpływa też na inne sfery naszego życia – w tym na nasz sen. Co dzieje się z naszym wypoczynkiem na skutek zanieczyszczenia powietrza? Sprawdź sam!

Jak działa na nas zanieczyszczenie powietrza?

Poziom zanieczyszczenia powietrza każdego dnia staje się większy. Niestety, Polska to jeden z najbardziej zanieczyszczonych krajów w całej Unii Europejskiej. Szczególnie południe kraju, w tym miasta takie jak Kraków, Katowice czy Zabrze posiadają wysoki wskaźnik stężenia pyłu. Zanieczyszczenia, które obecne są w powietrzu, to zbieranina różnych substancji organicznych i nieorganicznych. Są bardzo szkodliwe, jako że posiadają między innymi elementy rakotwórcze. Równie negatywny jest smog, który stanowi zjawisko atmosferyczne wywołane przez nieprawidłowe działania człowieka. Tworzy go chmura dymu, która zalega przede wszystkim w dużych aglomeracjach miejskich. To właśnie te zjawiska oddziałują negatywnie na nasz organizm. Ich skutki są nierzadko bardzo silne i ciężkie do odwrócenia.

Zanieczyszczenia powietrza w bezpośredni sposób wpływają przede wszystkim na układ oddechowy. Mogą doprowadzić do powstania różnych chorób, jak na przykład astmy, niewydolności oddechowej czy zapalenia oskrzeli. Najbardziej niebezpieczną konsekwencją smogu jest pojawienie się nowotworu płuc bądź krtani. Dużą rolę odgrywa też w problemach układu krwionośnego, sprawiając, że jesteśmy bardziej narażeni na doświadczenie udaru mózgu czy zawału serca. Działanie zanieczyszczeń dotkliwie odczuwa też nasza skóra – powodują, że nasza cera staje się sucha i szara, z czym nie umieją poradzić sobie nawet najlepsze kosmetyki pielęgnacyjne. Wynika to z tego, że smog obniża poziom naturalnej bariery ochronnej skóry. Podobnie dzieje się w przypadku włosów – tutaj też słaba jakość powietrza sprawia, że nasze kosmyki robią się suche i łamliwe, a do tego częściej wypadają.

Czy zanieczyszczenie powietrza wpływa na nasz sen?Jak zanieczyszczenia powietrza wpływa na sen?

Działanie zanieczyszczenia powietrza jest tak silne, że wpływa nawet na nasz sen. To mniej znany skutek smogu, który również powinien wzbudzić naszą uwagę. Prowadzi do tego, że jakość naszego snu znacznie spada. Jeśli śpimy w miejscu, w którym panuje słaba jakość powietrza, będziemy mieć problem z zaśnięciem, nasz sen będzie płytszy, a wypoczynek nie przyniesie nam pełnego komfortu. Podwyższa się wtedy ciśnienie krwi. Mogą pojawić się też problemy z oddychaniem lub bezdech senny. Istnieje ryzyko, że te czynniki przyczynią się do powstania bezsenności, jako że ze względu na zewnętrzne elementy nie jesteśmy w stanie ani się odprężyć, ani skutecznie zasnąć. Wysokie stężenie pyłów ponadto sprawia, że stajemy się bardziej narażeni na alergeny, które mogą wywołać nieprzyjemne reakcje alergiczne. To szczególnie przykre dla alergików, którzy na co dzień zmagają się z dolegliwościami i nawet w nocy nie mogą zaznać spokoju.

Jak poradzić sobie z zanieczyszczeniem powietrza w sypialni?

Może nam się wydawać, że nic nie możemy zrobić w związku ze szkodliwym wpływem zanieczyszczeniem powietrza. Mimo że jego zasięg jest tak silny, wciąż są rzeczy, którymi choć trochę możemy poprawić naszą sytuację. Jeśli chcemy poradzić sobie z tym, jak wysokie stężenie pyłów zaburza nasz sen, musimy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia, w którym śpimy. Badania wykazują, że w pokoju z zamkniętymi drzwiami i oknami poziom dwutlenku węgla wzrasta aż trzykrotnie. Co ciekawe, powietrze w naszym domu może być jeszcze bardziej zanieczyszczone od tego, które jest na zewnątrz. Powodem jest fakt, że w domach oprócz skażonego powietrza, mogą być obecne inne elementy, które niekorzystnie wpływają na nasz organizm. Mowa o dymie papierosowym czy pleśni, która nierzadko zalega w nieprawidłowo zachowanych pomieszczeniach. Wentylacja wydaje się zatem podstawą. Zwróćmy uwagę na to, aby codziennie przed zaśnięciem porządnie wywietrzyć naszą sypialnię. W ten sposób pozbędziemy się też zaduchu, który mógłby pogorszyć naszą higienę snu. Nie rezygnujmy z tego nawet podczas zimnych dni. Wentylacja powinna stać się częścią naszej wieczornej rutyny. Są też inne sposoby, dzięki którym możemy poprawić stan powietrza w domu. Najlepszym z nich będzie zainwestowanie w dobry oczyszczacz powietrza, który zlikwiduje szkodliwe substancje z naszego otoczenia. Sprawdzi się on szczególnie dla osób cierpiących na alergie, jako że dodatkowo zmniejsza poziom różnych alergenów, w tym kurzu czy roztoczy. Oprócz tego możemy postarać się wprowadzić nowe, zdrowsze nawyki. Zrezygnujmy z palenia papierosów w domu. Unoszący się z nich dym działa na nas podobnie jak smog – utrudnia pracę układu oddechowego, a do tego zwiększa ryzyko pojawienia się nowotworu płuc. Warto odpuścić sobie też zapalanie świec parafinowych. Tworzywo, z którego są wykonane, jest pochodną ropy naftowej i może wywoływać różne nieprzyjemne dolegliwości, w tym zawroty czy ból głowy. Możemy spróbować ograniczyć nie tylko to zanieczyszczenia powietrza, które utrudnia nam zaśnięcie. Każdego dnia istnieje okazja do tego, aby wybrać coś, co będzie lepsze dla naszej planety, zamiast przyczyniać się do pogłębienia smogu czy innych negatywnych zjawisk. Zamiast jeździć autem, przerzućmy się na komunikację miejską. Pod żadnym pozorem nie palmy w piecach śmieci i starajmy się segregować odpady.

Co jeszcze możemy zrobić, aby poprawić swój sen?

Poprawa stanu powietrza w naszej sypialni na pewno przyczyni się do lepszego i wydajniejszego snu. Wciąż jednak możemy zadbać o inne czynności, dzięki którym nasz wypoczynek stanie się jeszcze bardziej komfortowy. Zwróćmy uwagę na to, aby zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Poza tym zaopatrzmy się w materac, który umożliwi nam pełne odprężenie. Do tego najlepiej sprawdzą się nowoczesne, innowacyjne modele sprężynowe, o których więcej dowiemy się na stronie http://sprezynowe-materace.pl/. To wspaniałe produkty, które obecnie dostępne są we wszystkich sprawdzonych sklepach z materacami tak jak https://hilding.pl/ oraz https://abcsnu.pl/.

Każdy z nas na pewno zdaje sobie sprawę z tego, jak szkodliwe jest zanieczyszczenie powietrza. Obniża naszą odporność, wywołuje różne dolegliwości i przyczynia się do ostrzejszego przebiegu wielu chorób. Nie pozwólmy, aby i nasz sen przez nie ucierpiał – zadbajmy o to, aby zapewnić sobie zdrowy, bezpieczny wypoczynek.

Materiał partnera abcsnu.pl