Takie łóżka, zwane też skandynawskimi, są uznawane za najbardziej komfortowe łóżka. Sprawdź dlaczego.

Czym jest łóżko kontynentalne?

Łóżko kontynentalne to wysokie łóżko, które nie posiada klasycznego stelaża i jest warstwowe. W wielu sklepach możesz spotkać się z nazwą łóżko amerykańskie lub skandynawskie, zamiast kontynentalnego. Nie są one jednak równoznaczne. Łóżko amerykańskie zamiast stelaża posiada skrzynię wyposażoną w materac sprężynowy oraz materac kontynentalny właściwy. Ma ono więc dwie warstwy. Łóżko skandynawskie jest trzywarstwowe, bo na samej górze posiada jeszcze topper, czyli materac nawierzchniowy. Ma on chronić pozostałe warstwy łóżka przed zabrudzeniem i zniszczeniem. Łóżkiem kontynentalnym jest więc tak naprawdę łóżko skandynawskie. Cechą charakterystyczną takiego łóżka jest też tapicerowany wezgłówek. Całe łóżko jest też przeważnie obite miękką tkaniną. Łóżko kontynentalne jest uznawane za niezwykle wygodne i wytrzymałe.

Zalety i wady łóżka kontynentalnego

Hilding Anders - łóżko kontynentalneZalety łóżek kontynentalnych:

  • Wysoki komfort – takie łóżko dzięki swojej nietypowe budowie zapewnia bardzo komfortowy wypoczynek. Bardzo dobrze i równomiernie podpiera kręgosłup w trakcie snu i pozwala też na wygodny relaks w łóżku.
  • Duże rozmiary – jeśli szukasz wygodnego łóżka dla dwóch osób, nie możesz trafić lepiej. Łóżka kontynentalne są często dostępne w dużych szerokościach 140-200 cm, więc możecie na nim naprawdę luksusowo się wysypiać we dwójkę.
  • Stylowy design – takie łóżko wygląda luksusowo i stanie się ozdobą w Twojej sypialni.
  • Samodzielne dobieranie elementów – wiele marek, jak szwedzki producent Hilding, umożliwia Ci samodzielne dobranie rodzaju i odcienia obicia, kształtu zagłówka, nawet nóżek do łóżka. Dlatego łóżka kontynentalne, można śmiało powiedzieć, pasują do każdego typu sypialni.
  • Duża wysokość – która gwarantuje najwyższy komfort snu, nawet podczas częstych zmian pozycji w nocy.

Minusy łóżek kontynentalnych:

  • Wymagają częstszego czyszczenia – przede wszystkim w przypadku alergików, ale nie tylko. Łóżka kontynentalne są obite tkaniną, która może przyciągać kurz, a gdy nieodpowiednio się o nią zadba, mogą rozwijać się na niej roztocza czy mikroorganizmy. Dlatego przy takim łóżku należy pamiętać o regularnym odświeżaniu wezgłówka oraz boków łóżka.
  • Mają wysoką cenę – nie da się ukryć, że łóżko kontynentalne nie należy do najtańszych. Przez wiele warstw, które posiada, może być nawet dwukrotnie droższe od na przykład łóżka drewnianego.
  • Są duże – co może być wadą, jeśli nie masz zbyt wiele przestrzeni w swojej sypialni lub w przypadku sypialni znajdującej się na przykład na poddaszu.

Jak materac wybrać do łóżka kontynentalnego?

Najpopularniejszy materac na łóżko kontynentalne to materac sprężynowy. Jednak nie jest to typowy materac sprężynowy bonellowy, w którym sprężyny znajdują się luzem i mogą skrzypieć pod naciskiem ciała czy w nie wbijać. W takim łóżku znajdują się przeważnie materace kontynentalne kieszeniowe, rzadziej multipocket. W takim materacu sprężyny są zabudowane kieszeniami i tak naprawdę każda ze sprężyn jest zamknięta w osobnej kieszeni. Dzięki temu materac kontynentalny nie skrzypi, gdy się na nim kładzie, nie przenosi drgań, nie ugina.

To duża zaleta zwłaszcza w przypadku par, bo gdy jedna osoba przekręca się na łóżku, druga tego nie czuje.

Takie materace kontynentalne nie zmieniają też swojego kształtu nawet po wpływem dużego obciążenia. Z czasem nie odginają się i nie zapadają. W łóżku kontynentalnym możesz jednak wybrać też inny typ materaca. Jeśli masz problemy z kręgosłupem, lepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie materac kontynentalny termoelastyczny, jak Hilding Salsa. Takie materace kontynentalne dopasowują się idealnie do Twojego ciała pod wpływem jego nacisku i ciepła. Właśnie dlatego są w stanie równomiernie podpierać ciało i usuwać napięcie z mięśni wokół kręgosłupa. Odrobinę tańszym, ale nadal dobrze podpierającym plecy materacem, jest materac wykonany z pianki wysokoelastycznej.

Gdy masz już wybrany materac kontynentalny, warto poświęcić kilka chwil na wybór materaca nawierzchniowego.

Taki materac ma też bardzo duże znaczenie, bo to na nim bezpośrednio się kładziesz. Dlatego ważne, aby był przewiewny, a jego twardość czy typ materiału dopasowane do Twoich preferencji. Taki materac zazwyczaj jest wykonany z pianki termoelastycznej.

W przypadku partnerów o wysokiej wadze, warto wybrać jednak materac nawierzchniowy o zwiększonym stopniu twardości, ja na przykład Hilding Bass. Jeśli lubisz spać na bardzo miękkim łóżku, możesz wybrać miękki materac nawierzchniowy, który pogłębi przyjemne uczucie zapadania się na łóżku i otulenia ciała przez materac.

Łóżko kontynentalne a tradycyjne – podobieństwa i różnice

Standardowe łóżka można uznać za bardziej uniwersalne. Przez to, że są mniejsze, niższe oraz dostępne w nawet małych rozmiarach, można powiedzieć, że łatwiej je dopasować do sypialni. Takie łóżko jest też lżejsze, dlatego łatwiej przenieść je do innego pomieszczenia, w przypadku zmiany aranżacji mieszkania. Na komfort łóżka standardowego wpływa jednak tylko materac. W łóżku kontynentalnym mają na to wpływ wszystkie jego warstwy i elementy. Można więc uznać, że na takim łóżku możesz się o wiele lepiej wysypiać. Komfort wypoczynku jest też na nim nieporównywalnie większy, niż na tradycyjnym. Oba łóżka są jednak łatwo dostępne w popularnych sieciach meblowych, sklepach stacjonarnych oraz sklepach online.

Przeczytaj także: Materace kieszeniowe – dla kogo?