W Polsce około 40% osób zmaga się z alergiami oddechowymi i skórnymi. Niestety objawy takie jak kaszel, katar oraz trudności w oddychaniu, nasilają się najczęściej wieczorem i w nocy. Ważne jest więc zapewnienie odpowiedniego i higienicznego środowiska snu i zakup specjalnego materaca antyalergicznego.

Czym różni się materac dla alergika od standardowego materaca?

Alergia uznawana jest współcześnie za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Objawy uczulenia zwykle nasilają się w nocy, gdy śpiący ma kontakt z różnymi alergenami, takimi jak kurz, roztocza, pleśń i inne. Materac antyalergiczny ma za zadanie chronić alergika, zmniejszyć symptomy uczulenia i zapewniać spokojny sen. Mogłoby się wydawać, że materace dla alergików niczym nie różnią się od standardowych modeli. Rzeczywiście z wyglądu materace te prezentują się bardzo podobnie, natomiast największe znaczenie mają różnice dotyczące zastosowanych materiałów i technologii. Osoby z uczuleniami oddechowymi i skórnymi powinny unikać materacy wykonanych z naturalnych materiałów (gryka, końskie włosie, wełna), a także modeli sprężynowych (między sprężynami jest sporo wolnej przestrzeni, gdzie mogą gromadzić się alergeny i nasilać objawy uczulenia). Materce antyalergiczne powinny być wykonane z pianki lub lateksu. Oba te materiały są polecane osobom z alergiami oddechowymi i skórnymi. Kolejnym parametrem różnicującym modele dla alergików od tych standardowych jest wentylacja. W przypadku osób z uczuleniami konieczne jest zadbanie o odpowiedni klimat w sypialni, zdrowe środowisko snu, a także optymalną wentylację i higienę. Właśnie dlatego materac dla alergika może posiadać specjalne nacięcia i profilowania we wkładzie, a czasami także kratki wentylacyjne. W ten sposób zapewniony jest doskonały poziom higieny. Niektóre modele mają także specjalne pokrowce antybakteryjne, które sprawiają, że zmniejsza się wilgoć, a bakterie, pleśń i kurz nie gromadzą się we wkładzie. Można uznać, że materace antyalergiczne mają sporo zalet, do których można zakwalifikować następujące:

  • odpowiednie dla dzieci, nastolatków, osób dorosłych, a więc dla wszystkich osób, które cierpią na alergie,
  • trwałe i wytrzymałe, zastosowane są w nich materiały wysokiej jakości,
  • komfortowe, wygodne, zapewniają odpowiednie podparcie dla kręgosłupa,
  • zwiększają poziom higieny w sypialni, sprawiają, że we wkładzie materaca nie gromadzą się roztocza i nie namnażają się inne alergeny.

Materace dla alergików są więc tak samo wygodne jak modele standardowe, a często nawet komfort jest wyższy. Dzieje się tak dlatego że użyte materiały są wysokiej jakości, co zapewnia doskonałe podparcie dla kręgosłupa.

Jakie są rodzaje materacy antyalergicznych?

Hilding Anders - dla alergikaW sklepach stacjonarnych w Zielonej Górze można znaleźć spory wybór materacy antyalergicznych. Warto także zwrócić uwagę na ofertę sklepów internetowych, ponieważ to właśnie tam są atrakcyjne ceny i ciekawe modele, niedostępne czasami stacjonarnie. Wybierając materac, warto zdecydować się na model marki Hilding, czyli renomowanego producenta, który sprzedaje swoje produkty online oraz w sklepach stacjonarnych (także tych sieciowych jak Agata Meble i IKEA). Warto zaznaczyć, że na rynku dostępne są trzy główne rodzaje materacy antyalergicznych:

  1. Materace antyalergiczne piankowe, które mogą być wykonane z pianki termoelastycznej lub wysokoelastycznej. Takie modele polecane są alergikom, ponieważ pianka ma otwartokomórkową budowę, nie ma w niej wolnych przestrzeni, a jednocześnie jest to materiał zapewniający optymalną wentylację i wysoki poziom higieny. Materace piankowe są także bardzo wygodne i zdrowe dla kręgosłupa.
  2. Materace antyalergiczne lateksowe, które są odpowiednie dla większości alergików. Oczywiście należy tutaj wykluczyć osoby uczulone na lateks, jednak jest ich stosunkowo niewiele. Najlepiej wybierać materace wykonane z lateksu syntetycznego, a nie naturalnego. Lateks to materiał bardzo higieniczny, hipoalergiczny i antygrzybiczy. Dodatkową zaletą materacy lateksowych jest doskonała sprężystość i elastyczność.
  3. Materace antyalergiczne z pokrowcem antybakteryjnym, co sprawdza się przede wszystkim w przypadku osób z alergiami skórnymi. Oczywiście najlepiej jest, jeśli materac jest piankowy lub lateksowy, a do tego ma specjalny pokrowiec. Na rynku można nawet znaleźć wyjątkowe pokrowce z innowacyjną technologią Purotex. Polega ona na uwalnianiu mikrocząsteczek probiotyków, które reagują na tarcie ciała ludzkiego. Takie cząsteczki w znacznym stopniu zmniejszają liczbę alergenów na powierzchni materaca i sprawiają, że sen jest bardzo higieniczny.

Jak wybrać materac dla alergika?

Jaki materac dla alergika wybrać? Tak naprawdę najlepiej zastanowić się nad indywidualnymi potrzebami i rodzajem alergii. Warto zwrócić uwagę na przykład na model Hilding Melody, który posiada następujące cechy charakterystyczne:

  • model wykonany z lateksu, czyli materiału odpowiedniego dla alergików, który dodatkowo charakteryzuje się wysokim stopniem sprężystości i elastyczności, a także wytrzymałością i odbojnością,
  • wszystkie materiały zastosowane do produkcji tego materaca są bezpieczne dla zdrowia, a model jest antyalergiczny,
  • materac odwracalny, co pomaga w zachowaniu wysokiego stopnia higieny,
  • we wkładzie materaca są specjalne profilowania i nacięcia, zapewniające optymalny poziom wentylacji,
  • do materaca można dobrać jeden z dwóch pokrowców, czyli Hybrid (zapewnia świetną wentylację, jest odporny na mechacenie się) lub Italiano (puszysty i miękki), a oba pokrowce można prać w wysokiej temperaturze (nawet 60 stopni Celsjusza).

Warto pamiętać o tym, że wybierając materac antyalergiczny, należy wziąć pod uwagę specyfiką uczulenia, a także zadbać o to, aby model materaca był wykonany z pianki lub lateksu, posiadał odpowiedni pokrowiec i zapewniał wysoki poziom higieny. Taki materac sprawia, że alergik może szybko zasnąć i spać spokojnie, bez uporczywych objawów uczulenia.

Przeczytaj także: Pozycje podczas snu – jak wpływają na zdrowie?