Jaka powinna być dobra kołdra? Czy lepiej decydować się na wersje uniwersalne, a może świetnym wyborem będą kołdry przeznaczone na konkretne pory roku? Kołdra silikonowa czy poliestrowa, a może z wypełnieniem naturalnym? To pytania, przed jakimi stajemy, wybierając pościel dla siebie. Warto pamiętać, że jej rodzaj, gatunek, a także wielkość ma ogromne znaczenie dla komfortu snu, a co za tym idzie efektywności nocnego wypoczynku. Jeśli więc planujesz zakup kołdry – zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym zawarliśmy wszystkie najważniejsze informacje, pozwalające dokonać najlepszego wyboru.
Czym kierować się wybierając kołdrę do spania?
Czynnikiem determinującym wybór konkretnej kołdry powinny być przede wszystkim indywidualne oczekiwania jej przyszłego użytkownika. To klucz do zdrowego i komfortowego snu. Wśród dostępnych na rynku kołder znajdziecie bowiem modele cięższe, wykonane najczęściej z naturalnego pierza, a także lekkie, które znajdą zwolenników wśród osób preferujących zwiewne przykrycia. Nie bez znaczenia jest także wielkość kołdry, która powinna nas dokładnie otulać oraz temperatura i wilgotność panujące w pomieszczeniu. Ta właściwość dotyczy zarówno kołdry uniwersalnej, letniej, jak i zimowej.
Przed wyborem konkretnego modelu należy wziąć pod uwagę materiał, z jakiego kołdra została wykonana, a także wypełnienie, o czym powiemy nieco więcej w dalszej części poradnika. Ma to ogromne znaczenie szczególnie wśród osób ze skłonnościami do alergii, które poszukują pościeli łatwej w utrzymaniu w czystości. To tylko kilka cech kołder, jakie powinniśmy uwzględnić, szukając modelu idealnego dla siebie. Zacznijmy od omówienia rodzajów dostępnych na rynku kołder.
Jakie są rodzaje kołder?
Poszczególne rodzaje kołder odróżnia kilka istotnych parametrów, wpływających na komfort użytkowania pościeli, a tym samym na jakość snu. Pierwszym z nich jest z pewnością rozmiar kołdry, o którym wspomnieliśmy już nieco wcześniej. Drugą kwestią, o ogromnym znaczeniu użytkowym, jest wypełnienie, czyli tak zwany wsad. Trzeci parametr dotyczy materiałów, z jakich wykonane zostało poszycie kołdry. Ostatnim, ale równie istotnym, jest przeznaczenie kołdry, czyli pory roku, w jakich najlepiej sprawdzi się konkretny model. Parametr ten określany jest jako klasa ciepła i informuje szczegółowo o właściwościach absorbowania i akumulowania ciepła przez kołdrę.
Aby przyjrzeć się nieco bliżej dostępnym w sprzedaży kołdrom, ich rodzajom oraz właściwościom, warto odwiedzić sklepy z bielizną pościelową, jakie znajdziecie w Zielonej Górze. Doskonałym rozwiązaniem jest także sprawdzenie oferty sklepów internetowych, w których znajdziecie dokładny opis każdej pościeli, jej parametrów oraz przeznaczenia. Dzięki temu wybór kołdry idealnej będzie na pewno łatwiejszy. Jaka kołdra najlepsza? Na co zwrócić uwagę, wybierając pościel?
Kołdra naturalna czy syntetyczna?
Pytanie, jaką kołdrę wybrać, nieodłącznie wiąże się z rodzajem wypełnienia, stosowanym w poszczególnych modelach. Wyróżnia się dwa rodzaje wypełnienia – naturalne i sztuczne. Pierwsze cechuje się dużą wytrzymałością, a także doskonałym właściwościami termoizolacyjnymi. Sztuczne z kolei doceniane jest między innymi za łatwość w utrzymaniu w czystości czy antyalergiczność. To jednak tylko ogólny podział, w obu kategoriach bowiem, mamy do czynienia z różnymi materiałami, jakimi wypełniane są kołdry.
Surowce wykorzystywane do produkcji kołder naturalnych to przede wszystkim pierze i puch pochodzący do kaczek lub gęsi. Puch jest bardzo miękki i lekki, przy tym ma bardzo dobre właściwości termiczne, a dodatkowo wyróżnia się doskonałym odprowadzaniem wilgoci. Pierze natomiast jest nieco cięższe od puchu oraz mniej przewiewne. Minusem tych wypełnień są z pewnością właściwości alergiczne. Wśród wypełnień naturalnych mamy także wełnę, pozyskiwaną z owiec, wielbłądów lub alpak. Materiały te doskonale sprawdzą się w przypadku osób cierpiących na dolegliwości reumatyczne oraz – w odróżnieniu od puchu i pierza – u alergików. Kołdry z wełnianym wypełnieniem są ciepłe, a zarazem przewiewne. Na rynku spotykane jest także wypełnienie kołdry jedwabiem. To materiał znacznie droższy od wcześniej wymienionych, jednak doskonały dla skóry oraz wyjątkowo przewiewny. Kołdry z jedwabnym wypełnieniem przeznaczone są raczej na sezon wiosenno – letni, ponieważ są najchłodniejsze.
Ogromną popularnością cieszą się także kołdry z wypełnieniem syntetycznym. W tej kategorii również mamy kilka materiałów, z powodzeniem stosowanych na całym niemal świecie. Są to przede wszystkim włókna poliestrowe, silikonowe, w tym granulat silikonowy, który często określany jest mianem sztucznego puchu. Wybierając kołdrę, spotkacie się także z wypełnieniem bambusowym oraz nieco rzadziej – kukurydzianym. Czym charakteryzują się wypełnienia syntetyczne? Do ich zalet na pewno trzeba zaliczyć łatwość w utrzymaniu w czystości – kołdry możecie prać w pralce oraz suszyć w suszarkach mechanicznych. Kolejnym atutem jest antyalergiczność, a także konkurencyjna cena.
Jakie poszycie kołdry wybrać?
Jak wspomnieliśmy na początku, nie tylko rozmiar kołdry czy jej wypełnienie jest istotne. Trzeba także zwrócić uwagę na poszycie, czyli materiał, z jakiego została wykonana wierzchnia warstwa kołdry. W tej kategorii najczęstszym wyborem jest kołdra bawełniana, delikatna dla skóry, zapewniająca właściwą wentylację. Opcji związanych z poszyciem jest jednak znacznie więcej. W ofercie sklepów z bielizną pościelową można znaleźć także poszycia satynowe i jedwabne oraz z wykonane z mikrowłókien, wyróżniających się wytrzymałością i miękkością. Podobnymi właściwościami określa się także kołdry bawełniane z domieszką poliestru. Poszycia te gwarantują również bardzo dobrą wentylację.
Czym różni się kołdra na lato od kołdry na zimę? Czym są klasy ciepła kołder?
Informacją, jaką warto wziąć pod uwagę przy wyborze kołdry, jest bezsprzecznie klasa ciepła. To skala określająca porę roku, w której konkretna kołdra sprawdzi się najlepiej. Chodzi przede wszystkim o właściwości termiczne, zapewniające komfort w sezonie letnim oraz zimowym. Kołdra na lato jest najlżejsza, jej waga może wynosić od 500 do 1000 gramów. Kołdra na zimę z kolei, z uwagi na zastosowane materiały, waży zwykle od 1000 do 2000 gramów. W ofercie sklepów znajdziecie także kołdry uniwersalne, czyli całoroczne, które z powodzeniem można wykorzystać o dowolnej porze roku.
Przeczytaj także: Z czego zbudowany jest materac, czyli kilka słów o piankach