Każdy rodzic chce zapewnić dziecku komfortowe miejsce do spania. Projektując kącik sypialniany dla niemowlaka, trzeba pamiętać o wyborze odpowiedniego materaca, od którego jest zależny prawidłowy rozwój kręgosłupa maluszka. Sprawdźmy, jak wybrać najlepszy materac dla dziecka, aby zapewnić mu spokojne zasypianie w wygodnej pozycji i zminimalizować ryzyko powstania wad postawy.

Dlaczego wybór odpowiedniego materaca dla dziecka ma znaczenie?

Już od pierwszych dni życia noworodka należy dbać o komfort i higienę jego snu. Rodzice spisujący elementy wyprawki dla przyszłego potomka powinni uwzględnić na liście nie tylko bezpieczne łóżeczko, ale także ergonomiczny materac dziecięcy. Producenci łóżek dla niemowląt często oferują opłacalne zestawy z materacami, lecz nie zawsze są to produkty dobrej jakości, które asekurują rosnące dziecko w odpowiedni sposób.

Jeśli materac dziecięcy jest zbyt miękki lub zbyt twardy, sprawia, że ciało maluszka układa się niezgodnie z naturalnymi krzywiznami kręgosłupa. Szczególnie narażone są jego dwa odcinki – lędźwiowy i szyjny. Ich nieprawidłowe ułożenie powoduje wzajemne uciskanie się kręgów i aktywizuje mięśnie, które pozostają napięte przez cały czas, kiedy dziecko spoczywa w pozycji leżącej. W tej sytuacji nie zachodzi pełna regeneracja organizmu, a w dłuższej perspektywie pojawiają się wysoce nieprzyjemne dolegliwości, a nawet występują wady postawy. Okazuje się, że odpowiednio dopasowany materac dla dziecka może zapobiec czasochłonnej i kosztownej rehabilitacji w przyszłości.

Warto dodać, że bardzo miękkie materace dla dzieci pozwalają na nadmierne zapadanie się ciała, co generuje problemy z oddychaniem. W przypadku produktów niskiej jakości należy liczyć się także z odkształceniami, czyli uwypukleniami lub wklęśnięciami. Nie wracają do oryginalnej formy i pogarszają komfort snu.

Co wyróżnia materace dziecięce?

O czym pamiętać, wybierając materac dziecięcy?Zastanawiając się, jaki materac dla dziecka wybrać, przyjrzyjmy się szczególnie modelom wykonanym z nowoczesnych pianek. Dostosowują się one do sylwetki użytkownika przede wszystkim pod wpływem ciężaru ciała i optymalnie wspierają kręgosłup na całej długości. Wśród tych specjalistycznych materiałów można wymienić piankę lateksową, wysokoelastyczną i termoelastyczną – ostatnia wyróżnia się płynnym zmienianiem kształtu pod wpływem ciepłoty ciała.

Pianka lateksowa jest wykorzystywana do zwiększania stopnia twardości miększych wsadów – taką konstrukcję zastosowano w cenionym materacu dziecięcym Hilding Kołysanka. W tym modelu dominuje elastyczna pianka Flexifoam, którą utwardzono warstwą kokosu wzbogaconego lateksem po jednej stronie. W efekcie wystarczy odwrócić materac, aby zmienić stopień twardości podłoża. To rozwiązanie spisuje się świetnie dla szybko rosnących dzieci. Poza tym Hilding Kołysanka może stanowić wyposażenie pokoju gościnnego dla najmłodszych członków rodziny, mających odmienne upodobania wobec twardości powierzchni do spania.

Wspomniana pianka wysokoelastyczna charakteryzuje się największą sprężystością. To sprawia, że dziecko ma wrażenie delikatnego unoszenia się na powierzchni materaca. Zastosowano ją w modelu Hilding Safety Smyk.

Wszystkie wymienione pianki mają wiele atutów:

  • blokują rozwój szkodliwych drobnoustrojów dzięki właściwościom antybakteryjnym,
  • ich otwartokomórkowa budowa ze sprawdzonymi systemami cyrkulacji powietrza zapewnia doskonałą przewiewność i zapobiega zarówno przegrzaniu się, jak i wychłodzeniu maluszka,
  • nie zawierają potencjalnie alergizujących substancji,
  • dostosowują się do wzrostu i wagi dziecka, gwarantując optymalne wsparcie dla kręgosłupa, który układa się zgodnie z jego naturalnymi krzywiznami,
  • charakteryzują się wysoką wytrzymałością, co jest potwierdzone wieloletnią gwarancją.

Najlepsze materace dla dzieci łączą atuty kilku pianek. Warto wiedzieć, że na rynku są dostępne także materace nawierzchniowe, które nazywa się odpinanymi topami. Są wykonywane z m.in. lateksu i mają funkcję uzupełniającą – modyfikują twardość głównego materaca, nie zmieniając jego pozostałych parametrów. Dzięki temu rozwiązaniu unikamy przedwczesnej wymiany materaca dziecięcego na nowy – zwłaszcza kiedy produkt jest w doskonałej kondycji.

Jaki rozmiar materaca dziecięcego wybrać?

Określając rozmiar materaca dla dziecka, należy znać wzrost młodego użytkownika. Powiększenie tego wymiaru o ok. 20 cm daje minimalną długość podłoża. Dobrym pomysłem jest kupienie nieco większego modelu, oczywiście pasującego do przestronnego łóżeczka. Wiercąca się pociecha zyskuje komfortową przestrzeń do spania, a rodzice unikają zbyt szybkiego zakupu nowego materaca.

Jaki materac dla noworodka będzie odpowiedni? Z myślą o najmłodszych użytkownikach powstają materace w rozmiarach 60 x 120 cm i 70 x 140 cm. W takich wariantach jest dostępny materac dla niemowląt Hilding Dobranocka.

W przypadku dzieci w wieku szkolnym i nastolatków można zdecydować się na materac w rozmiarze zbliżonym do modelu dla osoby dorosłej. Minimalne wymiary to 80 x 180 cm, optymalne – 90 x 200 cm, jedne z większych – 120 x 200 cm. Na rynku są dostępne modele w mniej typowych rozmiarach, np. materac 80 x 200 cm jest przeznaczony dla nastolatków bardzo wysokich i szczupłych.

Ilość przestrzeni potrzebna do komfortowego snu to kwestia mocno indywidualna. Dziecko aktywne fizycznie i często zmieniające pozycję spania w nocy potrzebuje materaca o większej szerokości niż pociecha, które nie wymaga aż tak ogromnej swobody ruchów podczas snu.

Jaka twardość materaca dla dziecka wybrać?

O ile w przypadku nastolatków i osób dorosłych możemy kierować się stopniami twardości, które mają przyporządkowany orientacyjny zakres wagi użytkowników, o tyle przyjmuje się, że materace dziecięce powinny być średnio twarde. Na rynku są dostępne materace dwustronne, np. wspomniany Hilding Kołysanka. Pozwalają one na błyskawiczną modyfikację stopnia twardości – wystarczy odwrócić materac na drugą stronę.

Oprócz klasy twardości warto zweryfikować, iloma strefami twardości charakteryzuje się materac dla dziecka. To cecha spotykana najczęściej w materacach przeznaczonych dla nastolatków, np. Hilding Funky. Można go nazwać ideałem dzięki aż siedmiu strefom twardości, które perfekcyjnie podpierają:

  • głowę,
  • barki,
  • ramiona,
  • biodra,
  • uda,
  • łydki,
  • stopy.

Na czym polegają różnice pomiędzy strefami? Otóż pianka zlokalizowana pod stopami zapewnia inne wsparcie w porównaniu z pianką umiejscowioną pod biodrami – kluczowa jest waga poszczególnych obszarów ciała. Ciężkie biodra wymagają solidniejszego podparcia w porównaniu z lekkimi stopami.

Czym kierować się podczas zakupu najlepszego materaca dla dziecka?

Wybierając materac dla niemowlaka, miejmy w pamięci bezpieczeństwo maluszka. Intensywnie wiercąca się pociecha może uderzyć główką w szczebelki łóżka, wybudzając się z płaczem. Jak zapobiec tej groźnej sytuacji? Na szczęście na rynku są dostępne całkiem proste rozwiązania – np. materac dziecięcy Hilding Safety Smyk o wyjątkowym kształcie łódeczki. Osiągnięto tę formę, podwyższając boczki z pianki Flexifoam o 2 cm w stosunku do środka wsadu wykonanego z pianki wysokoelastycznej Velvet Touch. Dzięki temu rozwiązaniu Hilding Safety Smyk spisuje się doskonale także jako zapasowe łóżeczko na wyjazdy, a nawet tymczasowy przewijak.

O czym jeszcze warto pamiętać, szukając najlepszego materaca dla dziecka?

Certyfikaty materacy dziecięcych

Kupując nie tylko materac dla dziecka, ale także inne dowolne produkty przeznaczone dla noworodków, niemowląt i nieco starszych dzieci, kierujmy się pozytywnymi opiniami Instytutu Matki i Dziecka. IMiD skrupulatnie weryfikuje, czy dany produkt jest wszechstronnie bezpieczny. Sprawdza również, czy producent prawidłowo określił wiek użytkownika, biorąc pod uwagę jego harmonijny rozwój. Materacem dziecięcym pozytywnie zaopiniowanym przez IMiD jest np. Hilding Dobranocka.

Wspomniany model ma także certyfikat OEKO-TEX® Standard 100, potwierdzający, że produkt jest wolny od substancji uczulających i szkodzących zdrowiu użytkownika, m.in. metali ciężkich. Ponadto materac niemowlęcy Hilding Dobranocka został przetestowany w laboratorium Sleep-Lab. Przeszedł z sukcesem rygorystyczne badania, uzyskując Znak Jakości Szwajcarskiego Instytutu AEH.

Zdejmowalny pokrowiec

Pokrowiec odgrywa rolę powłoki ochronnej, która zabezpiecza materac dziecięcy przed zanieczyszczeniami różnego pochodzenia. Regularne pranie pokrowca w wysokiej temperaturze, oczywiście zgodnej z zaleceniami producenta, pozwala maksymalnie zredukować ryzyko kumulowania się roztoczy i bakterii w łóżeczku dziecka. Odpowiednio zaprojektowana powłoczka nie pogarsza przewiewności materaca z „oddychającej” pianki.

Warto tutaj przywołać nieprzemakalny pokrowiec Hilding Lotus – jego mocnym atutem jest hydrofobowość, czyli odporność na wchłanianie płynów. Specjalne wykończenie sprawia, że cząsteczki nie osiadają w podłożu, powodując trudne do usunięcia przebarwienia, a utrzymują się na jego powierzchni. W efekcie wystarczy użyć wilgotnej ściereczki, aby usunąć zabrudzenie.

Gdzie kupić materac dziecięcy w Zielonej Górze?

Szukając materaca dla dziecka w Zielonej Górze, rozważamy dwie opcje – zakup materaca w sklepie stacjonarnym lub złożenie zamówienia online. O ile największym atutem odwiedzin placówek jest przetestowanie wybranych modeli przy profesjonalnym sprzedawcy, który rozwieje wszelkie nasze wątpliwości, o tyle narażamy się na spore straty czasu w związku z przemieszczaniem się między placówkami. Może się także okazać, że sklep specjalizujący się w produktach dziecięcych lub wyposażeniu do sypialni będzie mieć na stanie tylko kilka materacy dziecięcych, które nie do końca odpowiadają naszym wyobrażeniom.

Optymalnym wyborem jest odwiedzenie chociaż jednego sklepu stacjonarnego, aby przekonać się na żywo, jak zachowują się różnego rodzaju pianki, a następnie poszukiwanie idealnego modelu w Internecie. Zaoszczędzony czas przeznaczmy na dokładne porównywanie materacy. Eksperci są dostępni online i pod telefonem – bez trudu uzyskamy odpowiedź na trapiące nas pytanie. Jeśli szukamy materaca dziecięcego poza godzinami pracy konsultantów, i tak wyślijmy wiadomość – zostanie odczytana w najbliższych godzinach roboczych. Z pewnością nie zostaniemy bez profesjonalnej porady. Wygodne i szybkie wysyłanie pytań sprawia, że możemy zebrać odpowiedzi od różnych ekspertów w krótkim czasie.

Jeśli zdecydujemy się na zamówienie materaca dziecięcego online, warto pamiętać o tym, że jako konsumenci mamy prawo do odstąpienia umowy zawartej na odległość. Szczegóły zwrotu produktu nieodpowiadającego oczekiwaniom kupującego są określone w regulaminie sklepu internetowego.

Materac dziecięcy jest bardzo ważnym elementem wyposażenia sypialni malucha już od pierwszych dni jego życia. Dzięki starannie wybranemu materacowi pociecha zasypia w pełnym komforcie i jest chroniona przed nadwyrężeniami mięśni i kręgosłupa podczas snu, które w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do powstania wad postawy.

Przeczytaj także: Jak użytkować materac, aby służył przez długie lata?