Wymiana materaca powinna nastąpić zawsze wtedy, gdy na poprzednim materacu nie śpi nam się wygodnie. Jest także cała lista czynników wskazujących na to, że nasz dotychczasowy materac się zużył.

Dlaczego materace się zużywają?

Dlaczego materace podlegają zużyciu? Jest to zupełnie naturalny proces, wynikający z ich normalnego użytkowania. Modele wysokiej klasy powinny nam posłużyć przez około 7 lat, zanim zostaną wymienione na nowe. Niekiedy jednak materac zużywa się szybciej. Ma to miejsce w przypadku modeli niższej jakości, dlatego też warto inwestować w najlepsze marki takie jak Hilding. Przyczyną może być także nieprawidłowy sposób używania materaca. Osoby o podwyższonej wadze powinny spać na twardszym podłożu – zbyt miękkie zużyje się zdecydowanie szybciej, w czasie snu nie będziemy czuć komfortu. Niedopasowanie materaca do potrzeb użytkownika polega także na niezapewnieniu odpowiedniego podparcia. Skutkuje to problemami z kręgosłupem i spięciem mięśni, ponieważ na takim materacu spać będziemy w nieprawidłowej pozycji. Żeby wydłużyć żywotność materaca należy co pół roku odwracać go o 180 stopni i na drugą stronę.

Z jakich powodów materac się zużywa? Pod wpływem nacisku użytkownika na podłoże we wkładzie powstają wgłębienia, wgniecenia, nie wraca on już do swojego pierwotnego kształtu. Materiał wypełniający wkład zbija się w grudki. Sprężyny tracą elastyczność. Zużyty materac nie spełnia swojej podstawowej funkcji i dlatego nie należy zwlekać z jego wymianą.

Kiedy należy wymienić materac?

Kiedy powinno wymienić się materac na nowy?Podstawowym aspektem, który powinien nas skłonić nas do wymiany materaca jest brak komfortu spania. 7-letni termin jest orientacyjny. Jeżeli budzimy się obolali, zmęczeni, niewyspani, a zadbaliśmy o odpowiednie zaciemnienie i wyciszenie pomieszczenia, nie mamy problemów z hormonami, przyczyną może być właśnie zużyty materac.

Nowy materac powinniśmy kupić także wtedy, gdy dotychczasowy daje objawy zużycia. Jakie są te objawy? Zależy to od rodzaju materaca. Kiedy zmienić materac sprężynowy? Wtedy, gdy zacznie hałasować – nieelastyczne sprężyny wydają dźwięki, które mogą wybudzać nas lub partnera. Ponadto, sprężyny zaczynają wbijać się w ciało, powodując odgniecenia. Zmiana materaca piankowego powinna nastąpić jeżeli pod palcami wyczuwamy grudki materiału wypełniającego wkład. Coraz bardziej dotkliwe jest też w przypadku zużytego modelu, zapadanie się we wkład, ponieważ utracone zostaje podparcie. Coraz częstsze są dolegliwości bólowe, spięcie mięśni, pojawiają się zwyrodnienia kręgosłupa. Wymiana materaca hybrydowego nastąpić powinna jeśli wystąpi którykolwiek z powyższych objawów – w tego rodzaju modelach wykorzystano w konstrukcji zarówno pianki i sprężyny.

Zawilgocone materace także można uznać za zużyte, ponieważ wilgotny wkład jest środowiskiem idealnym do rozwoju drobnoustrojów i roztoczy, pleśni, które mają bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Problem stanowi też nieprzyjemna woń wydzielana przez produkt lub zabrudzenie w tak wysokim stopniu, że proces czyszczenia go nie usunie. Czasem wystarczy wymienić pokrowiec otulający materac, jeżeli jednak to nie da skutku, także w takiej sytuacji wymieniamy materace.

Zmiana materaca potrzebna jest również gdy jego użytkownik wyrośnie z dotychczas posiadanego modelu. Dzieci nie powinny spać na niedopasowanym materacu, może to bowiem skutkować wadami postawy. Zbyt krótkie podłoże wymusi na maluszku spanie w nieodpowiedniej pozycji.

O czym pamiętać gdy zmieniamy materac?

Jeśli wymieniamy materac w Zielonej Górze wybierzmy się do dobrego salonu, który oferuje znakomite marki. Zaoszczędzimy jednak sporo czasu, decydując się na zakupy online. Materac z łatwością zamówimy z dostawą i wniesieniem do domu. Możemy też skorzystać z porady konsultanta na czacie, który pomoże nam wybrać najbardziej dopasowany do naszych potrzeb model.

Na jakie modele dobrze jest zwrócić uwagę? Jednym z nich jest materac Hilding Melody, dostępny w cenie 1429 złotych. Jego charakterystyczną cechą jest idealna cyrkulacja powietrza we wkładzie. Dzięki temu nie gromadzi się w nim wilgoć, nie rozwijają chorobotwórcze drobnoustroje, pleśń. Ma to znaczenie szczególnie dla astmatyków i alergików, osób o skórze atopowej, dla których higiena snu jest priorytetem. Rozważmy także produkt Hilding Pasodoble. Kupimy go już za 1219 złotych. Ma on świetne podparcie, dzięki 7 strefom, wynikającym z jego innowacyjnej konstrukcji. We wkładzie tego materaca znajdziemy między innymi włókno kokosowe, które zwiększa twardość modelu, jednocześnie nie ujmując mu elastyczności i sprężystości. Materac działa na następującej zasadzie – dostosowuje się do nacisku użytkownika na podłoże, dając większe podparcie tam, gdzie nacisk ten jest zwiększony. Model jest bardzo odporny na odkształcenia i wraca do swojego pierwotnego kształtu.

Przy wyborze materaca kierujmy się również jego szerokością – im szerszy będzie produkt, tym wygodniej będzie nam się na nim spało. Przyjmuje się, że minimalna szerokość dla pojedynczego użytkownika do 70 centymetrów, dla pary – 140. Im jednak szerszy materac, tym bardziej komfortowy sen, szczególnie jeśli nasz partner wierci się w nocy.

Inwestycja w dobry materac to inwestycja w nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego też warto zdecydować się na najlepszy spośród dostępnych na rynku u cieszyć się komfortem snu. Przełoży się to na nasz nastrój i samopoczucie na co dzień.

Przeczytaj także: Dlaczego budzimy się w nocy?