Ciąża to wyjątkowy moment w życiu kobiety, pełen emocji, radości i przygotowań, ale też niekiedy stresu. By jak najlepiej zadbać o komfort przyszłej mamy, dobrze jest zapewnić jej odpowiednie otoczenie snu, które będzie korzystne dla zdrowia jej oraz rozwijającego się dziecka. W tym artykule omówimy różne aspekty, które można wziąć pod uwagę przy urządzaniu sypialni dla ciężarnych. Przygotujcie się na wskazówki i inspiracje, jak stworzyć idealne miejsce do odpoczynku dla przyszłej mamy!

Wygodne łóżko

Akcesorium niezbędnym w sypialni ciężarnej kobiety jest wygodne łóżko. Powinno zapewniać jej komfort snu dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu i dobrze dobranej twardości materaca. Na jakie wytyczne zwracać uwagę podczas wyboru idealnego podłoża snu dla ciężarnej? Zastanówmy się nad tym, jak duże powinno być łóżko. Już za kilka miesięcy do śpiących rodziców o poranku na sesję pieszczot dołączać może maluszek. To istotne, by łóżko zapewniało wygodną przestrzeń na wypoczynek dla wszystkich członków rodziny. Wybierzmy więc materac podwójny, wśród których najpopularniejszymi rozmiarami są 140×200 cm oraz 160×200 cm.

Zwróćmy też uwagę na materiał wypełnienia takiego materaca. To od niego zależą właściwości takie, jak sprężystość punktowa, elastyczność czy zapewniana amortyzacja ciała. Wypełnienie materaca odpowiedzialne jest także za niwelowanie odczuwania ruchów drugiej ze śpiących na łóżku osób czy za nierównomierne uginanie pod jej ciężarem. By jak najlepiej wspierać zdrowie i komfort przyszłej mamy, warto zdecydować się na materac z nowoczesnym surowcem wypełniającym, takim jak pianki, sprężyny kieszeniowe czy ich hybrydowe połączenie.

To istotne, skąd wstajesz

Idealna sypialnia dla ciężarnej, czyli jaka?Sypialnia przyszłej mamy powinna być zaprojektowana tak, by maksymalnie ułatwiać jej życie. Unikajmy niewygodnych progów, o które można by się potknąć, czy wystających elementów mebli, o które można zawadzić brzuchem. Dobrze przemyślmy też ułożenie wszystkich mebli w sypialni. Powinno być one nie tylko estetyczne, ale też jak najbardziej funkcjonalne.

Dla przykładu, łóżko dla ciężarnej powinno być ustawione w taki sposób, by mogła ona swobodnie do niego wejść i wyjść, bez konieczności wspinania się na wysokość. W tym okresie życia unikajmy więc łóżek na podwyższeniu czy niewielkich antresol, postawmy na prostotę i wygodę. Ważne jest również to, by kobieta w ciąży mogła bez problemu wyjść z łóżka, nie budząc przy tym śpiącej z nią osoby. Ułatwi to momenty bezsenności czy nocne wyprawy do kuchni czy toalety.

Odpowiednia poduszka podnosi relaks

Odpowiednio dobrana poduszka dla ciężarnej może przynieść jej niezwykłą ulgę i odciążenie dla zmęczonych, napiętych mięśni. Poduszki dla kobiet w ciąży skupiają się nie tylko na ich karkach i szyjach. Często są one zaprojektowane tak, by zapewniać podporę i stabilizację także dla brzucha i obciążonego kręgosłupa. Ciekawym rozwiązaniem, które sprawdza się w sypialniach dla ciężarnych kobiet, są tzw. poduszki rogale. To duże wałki, które pozwalają na spanie w wielu wygodnych pozycjach nawet już w zaawansowanej ciąży.

Istotny jest także materiał, z którego wykonane są poduszki dla ciężarnych. Dobrze sprawdzają się m.in. te z pianki termoelastycznej, które pod wpływem ciepła dostosowują się do kształtu ciała i zapewniają podporę dla anatomicznych krzywizn ciała. Polecane są także poduszki z naturalnymi materiałami wypełnienia, takimi jak bawełna, czy nawet pestki wiśni oraz ziarna. Szeroką selekcję poduszek dopasowanych do potrzeb ciężarnych kobiet znaleźć możemy tutaj: https://sleepinghouse.pl/71-poduszki.

Pamiętaj o odpowiednim zaciemnieniu

Ciąża i pierwsze miesiące życia dziecka to moment, w którym młode mamy nie mogą liczyć na długi, regenerujący sen. Często jest on przerywany bezsennością czy koniecznością wstania i nakarmienia dziecka. To niezwykle ważne, by sypialnia zapewniała możliwość przespania się choć przez kilka godzin, niezależnie od pory dnia. Dlatego dobrze przemyślana sypialnia dla ciężarnej powinna być wyposażona w rolety lub zasłony, które zaciemniają pomieszczenie i zapewnią odpowiednie warunki do snu.

Miejsce do karmienia

Dobrym pomysłem jest, by w sypialni przyszłej mamy pojawiło się wygodne miejsce do karmienia. Dzięki niemu prościej będzie sprostać pierwszym tygodniom po porodzie, kiedy maleństwo często będzie wzywało rodziców płaczem.

Może to być wygodne krzesło z podnóżkiem i miękkimi poduszkami, które zapewnią wygodne i ergonomiczne pozycjonowanie podczas karmienia, czy fotel lub sofa. To ważne, by miejsce do karmienia było wygodne dla przyszłej mamy i zapewniało jej choć chwilę komfortowego wytchnienia.

Bezpieczeństwo dla maleństwa

Sypialnia dla ciężarnej powinna być prawdziwym królestwem bezpieczeństwa, nie tylko we względu na mamę, ale także przez mające się pojawić już wkrótce na świecie dziecko. Upewnijmy się, że w sypialni nie ma ostrych krawędzi, które mogą być niebezpieczne w przypadku ewentualnych upadków. Już teraz zamontujmy osłony na kontakty czy klamki mebli. Zawczasu przygotujmy się na małe, ciekawskie rączki, które już wkrótce będą poznawać świat.

Ważne jest również, aby podczas remontowania sypialni dla ciężarnej unikać używania substancji chemicznych, które mogą być szkodliwe dla zdrowia ciężarnej i dziecka. Oczywiście, w wielu pracach remontowych może pomagać nawet przyszła mama. Upewnijmy się jednak, że kleje czy farby, z których korzystamy, nie są toksyczne.

Dobrze jest urządzić sypialnię dla przyszłej mamy z odpowiednim wyprzedzeniem tak, aby móc później ze spokojem cieszyć się tym niezwykłym okresem w życiu. Wygodny wypoczynek jest niezwykle istotny w ciąży, nie ignorujmy więc jego roli.