Szybki tryb życia, pośpiech i wiele doświadczeń – te elementy wydają się kuszące, jednak nie dla każdego. Okazuje się, że coraz więcej osób pragnie zrezygnować z intensywnego życia na rzecz spokoju i uważności. Możemy zauważyć to poprzez rozwój takich filozofii jak slow life. Na czym to polega? Dowiedz się więcej!

Na czym polega slow life?

Slow life obecnie utożsamiany jest ze stylem życia, warto jednak wiedzieć o tym, że początkowo powstał jako ruch społeczny. Był wyrazem sprzeciwu przed powstaniem restauracji Mcdonald’s we Włoszech. Mieszkańcy nie zgadzali się z wizją jedzenia typu fast-food. Dla nich przygotowywanie posiłków równał się z długotrwałym, starannym procesem. Z tego względu powstał ruch slow food, który wiązał się z przyrządzaniem jedzenia w świadomy, uważny sposób. Zostało to wykorzystane w wielu restauracjach i miejscach, które utożsamiały się z tą myślą.

Slow life, jakie znamy teraz, może dotyczyć wszystkiego – jedzenia, doświadczeń, posiadanych przez nas przedmiotów… Slow life mówi o tym, aby nasze życie było spokojne i uważne. Tylko wtedy możemy bowiem dostrzec małe cuda, które pokazuje nam świat. Dzięki temu mamy też przestrzeń i czas na to, aby cieszyć się tym, co nam się przydarza. Zdecydowanie łatwiej jest nam żyć tu i teraz.

W opozycji do czego stoi slow life?

Slow life - na czym polega?Nie można ukryć, że naszym światem rządzą takie czynniki jak pośpiech czy materializm. Wiele osób priorytetyzuje pracę nad wszystko inne, zapominając o rozwoju bądź momencie na relaks. Pracujemy, aby kupować rzeczy, których wcale nie potrzebujemy. Obecnie możemy zauważyć powszechny konsumpcjonizm – sklepy dostarczają nam tyle opcji, że czasem nawet nie wiemy, na co się zdecydować. Nowe meble czy ubrania stają się czymś, na czym najbardziej nam zależy. Na skutek tego przestajemy dostrzegać cenne wartości. Idziemy do przodu, ale nasza duchowość czy wnętrza w ogóle się nie rozwija. Takie aspekty jak starannie przyrządzony posiłek czy chwile spędzone z bliskimi nie mają dla nas zbyt wielkiego znaczenia. Jesteśmy zamknięci na własne emocje, przez co nie umiemy dostrzec piękna tego, co nam się przydarza.

To właśnie taki styl życia próbuje zmienić slow life. Rezygnuje z pośpiechu czy naglących zadań na rzecz uważności i obecnej chwili. Nie jest to powszechna postawa, jednak nie ma wątpliwości, że uważne, zrównoważone życie przyniesie nam więcej korzyści niż bycie ciągle w biegu i zmaganie się z dużym stresem. Mimo tego nie wszyscy pragną zrezygnować ze stylu życia, jaki wybrali. Wynika to z tego, że czują się w nim bezpiecznie i komfortowo, ponieważ jest to coś, co dobrze znają. Jeśli jednak zaryzykujemy i odważymy się wprowadzić zmiany do naszego życia, może okazać się, że wywołają one pozytywne efekty!

Dla kogo slow life?

Slow life będzie czymś rewolucyjnym dla osób, które są zmęczone szybkim tempem życia i wartościami, jakie proponuje nam dzisiejszy świat. Ci, którzy czują, że nie są w kontakcie z samym sobą, dzięki slow life będą mogli na nowo się odkryć i zrozumieć, z czego biorą się ich emocje. Osoby, które od zawsze ceniły sobie wolny czas, a także takie elementy jak rękodzieło czy samodzielne gotowanie odnajdą się w slow life jak ryba w wodzie. Może się okazać, że nawet ci, którzy nie umieją wyobrazić sobie życia bez swojej pracy, poczują, że slow life to coś dla nich. Będzie to wymagało dużej zmiany, jednak efekty z pewnością będą tego warte. Zwolnić powinni spróbować też osoby, które zmagają się z nadmiernym stresem, lękiem czy negatywnymi emocjami. Jeśli poświęcą sobie trochę czasu, być może dojdą do tego, jak rozwiązać ich problem. Co więcej, znalezienie więcej czasu na relaks sprawi, że będą mogli w końcu się odprężyć.

Jakie elementy zawiera slow life?

Slow life obejmuje wiele różnych sfer. Możemy zacząć od jednej z nich, a następnie stopniowo wprowadzać kolejne zmiany. Nierzadko może się zdarzyć, że niektóre z czynników slow life już uwzględniliśmy w swojej codzienności, ale nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy. Do tego stylu życia zaliczają się takie elementy jak:

  • zdrowa dieta,
  • minimalizm,
  • work-life balance,
  • relaks,
  • pielęgnowanie relacji,
  • dbanie o swoje wnętrze,
  • mindfulness.

Jak zacząć żyć w stylu slow life?

Wprowadzenie zmian w swoim życiu nie będzie proste. Wymaga to od nas zaangażowania i uwagi, a do tego będziemy zmuszeni, aby opuścić swoją strefę komfortu. Bez wątpienia jednak wyjdzie nam to na dobre. W pierwszej kolejności warto zacząć od małych kroków, dzięki którym stopniowo przemienimy naszą codzienność. Na początek możemy poszukać różnych źródeł i inspiracji, dzięki którym zyskamy pomysły na to, jak wprowadzić slow life do naszej rzeczywistości. Aspekt, o który zdecydowanie trzeba zadbać, to odpowiedni wypoczynek. Jeśli pozwolimy, aby stres i obowiązki znowu przejęły nad nami kontrolę, nie zrobimy żadnego postępu. Dopilnujmy, aby codziennie poświęcić trochę czas na prawdziwy relaks, dzięki któremu będziemy mogli odprężyć się i wyciszyć. Zadbajmy o elementy, które wpłyną na nasz komfort – ciepła kołdra czy wygodna poduszka pomogą nam odpocząć nawet w ciągu dnia. Sprawdź ofertę: https://sleepinghouse.pl/84-koldry. Pamiętajmy ponadto o tym, aby być bardziej uważnym w tym, co robimy. Może to dotyczyć nawet drobnych spraw, jak na przykład przyrządzanie posiłku. Zobaczymy, że jeśli przeznaczymy spokojny moment na przygotowanie jedzenia, będziemy czerpać z tego znacznie więcej satysfakcji.

Slow life to niezwykle interesująca inicjatywa, która bez wątpienia przekona do siebie wiele osób. Ci, którzy są zmęczeni szybkim tempem i brakiem czasu, znajdą prawdziwe ukojenie w filozofii slow life. W końcu będą mogli zwolnić i przyjrzeć się temu, jak wygląda ich życie, a następnie cieszyć się tym!

Sprawdź: W jaki materac 180×200 zainwestować? Oto ranking 9 produktów