Każdy chociaż raz w życiu postanowił zacząć oszczędzać. Często jednak tak ustanowiony cel kończy się niepowodzeniem. Dlaczego? Ponieważ lubimy wydawać pieniądze na własne przyjemności i niekoniecznie wiemy, jak właściwie nimi dysponować. Poza tym okazuje się, że nasza rozrzutność nie zawsze dotyczy indywidualnych zachcianek, a raczej codziennych wydatków. Nie jesteśmy w stanie tego zauważyć, gdyż tkwimy w przekonaniu, że nie ma rozwiązania na to, aby oszczędzać na bieżących wydatkach. Okazuje się jednak, iż istnieje wiele skutecznych sposobów. Poznasz je w tym artykule!
Planuj wydatki
Jeśli chcesz oszczędzać, nie obędzie się bez odpowiedniego planu, który pomoże Ci dokładnie określić wydatki. Oczywiście nie wszystkie wydatki jesteśmy w stanie przewidzieć, jednakże większość z nich dotyczy naszych codziennych decyzji. Planowanie pozwoli zwiększyć kontrolę nad tym, na co warto wydawać pieniądze, a na co nie. Spontaniczność jest tutaj największy wrogiem. Pochopne zarządzanie budżetem często naraża nas na niezaplanowane i duże koszta. Najlepszym rozwiązaniem jest prześledzenie swoich funduszy zaraz po wypłacie i rozpisanie najważniejszych wydatków w stałych kwotach, takich jak czynsz, rachunki czy raty. Resztę pieniędzy należy rozdysponować między jedzenie, paliwo, rozrywkę itp. Pamiętaj jednak o podkreśleniu konkretnych kwot przeznaczonych na dany wydatek. Dzięki temu Twoje oszczędzanie będzie bardziej skuteczne. Do planowania wydatków możesz zaś użyć zwykłego notesu, jeśli jesteś tradycjonalistą, a jeżeli wolisz bardziej nowoczesne rozwiązania, skorzystaj z arkusza kalkulacyjnego czy aplikacji na telefon.
Rób zakupy na kilka dni
Gdzie umyka nam największą część pieniędzy? Na zakupach spożywczych! Jest to spowodowane brakiem ich organizacji, a w szczególności brakiem przygotowania listy zakupów, która opiera się na najpotrzebniejszych produktach. Poza tym kluczowe jest także to, jak często wybieramy się do sklepu. Codzienne, nieduże zakupy zdecydowanie narażają nas na większe wydatki. Kuszą nas bowiem niepotrzebne produkty, które później często marnują się w lodówce. Warto zatem ograniczyć wychodzenie do sklepu do minimum. Najlepszym rozwiązaniem będzie robienie większych zakupów raz w tygodniu. Aby jednak móc to zrealizować, niezbędne będzie wykonanie jadłospisu na każdy dzień tygodnia, a na jego podstawie spisanie listy potrzebnych produktów. Nie należy także chodzić na zakupy głodnym — wtenczas podświadomie w naszym koszyku ląduje większa ilość jedzenia.
Korzystaj z promocji
Śledzenie promocji i zapoznawanie się z aktualnymi cenami produktów również jest kluczowe dla oszczędzania. Jeśli obecnie występuje na dany produkt promocja, a z pewnością prędzej czy później będziesz go potrzebował, jak najbardziej warto z niej skorzystać. Szczególnie opłacalne są promocje typu „kup dwa, trzeci gratis”, dzięki którym możesz zadbać o zapas produktów na przyszłość. W oszczędzaniu pomóc może również założenie kart lojalnościowych i stałego klienta — ich posiadanie często przysługuje do niedużego, ale stałego rabatu na zakupy. Poza tym w niektórych przypadkach upoważniają do korzystania z ekstra promocji. Warto też po prostu robić zakupy tam, gdzie jest taniej i wybierać towar o niższej cenie. Część zakupów możesz zrealizować przecież w jednym markecie, a później wybrać się do drugiego. Każdy sklep posiada nieco inne promocje, a nawet podstawowe produkty mogą nieco różnić się ceną. Dobrym rozwiązaniem są także zakupy online. W internecie nierzadko można znaleźć korzystne ceny, ale także duże rabaty, dzięki którym oszczędzanie staje się o wiele prostsze. Dotyczy to także wygodnych materacy — znajdziesz je pod tym linkiem: https://sennamaterace.pl/109-materace-120×200. Natomiast w tym artykule dowiesz się, jaki materac, w jakiej cenie będzie najkorzystniejszym wyborem: https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/236_cala-prawda-o-cenach-materacy
Oszczędzaj energię
Rosnące ceny energii nie zadowalają nikogo z nas. Spójrzmy jednak prawdzie w oczy — czy staramy się oszczędzać na energii? Po otrzymaniu rachunku jedyne, co robimy, to narzekamy i użalamy się nad sobą. Rzadko kto decyduje się na podjęcie właściwych kroków. Warto zatem wiedzieć, że oszczędzanie na energii może być naprawdę skuteczne. Rozsądne korzystanie z urządzeń i gaszenie za sobą światła umożliwia redukcję kosztów do minimum. Dobrym rozwiązanie jest również energooszczędne oświetlenie, na które praktycznie każdy z nas może sobie pozwolić. Podobne zasady dotyczą oszczędzania wody — starajmy się więc zakręcać kran podczas mycia zębów czy naczyń, brać na co dzień prysznic zamiast kąpieli oraz wstawiać wyłącznie pełną zmywarkę i pralkę.
Odstaw auto
Wielu z nas do pracy dojeżdża autem. Jest to jednak najgorsze rozwiązanie dla efektywnego oszczędzania. Ceny paliwa nie są niestety zbyt korzystne, a częste używanie samochodu zmusza nas do częstego tankowania. Jeśli więc chcesz zacząć oszczędzać, odstaw auto i przerzuć się na komunikację miejską. Skoro posiadasz naprawdę dobre połączenie między miejscem Twojego zamieszkania a pracą, czemu z tego nie skorzystać? Ceny biletów komunikacji miejskiej są często naprawdę zachęcające. Poza tym dojazd tramwajem czy autobusem zajmuje zazwyczaj o wiele mniej czasu. Świetnym rozwiązaniem będzie także podróż rowerem lub na piechotę — w tym przypadku nie mamy do czynienia z żadnymi wydatkami, gdyż w zasadzie większość z nas posiada w swoim domu rower, tylko z niego nie korzysta.
Korzystaj z produktów wielorazowego użytku
Czy idąc na zakupy, za każdym razem kupujesz kolejną siatkę? Tego typu działanie zdecydowanie utrudnia skuteczne oszczędzanie. Na produkty jednorazowego użytku można wydać naprawdę sporą sumę pieniędzy i nie mieć o tym zielonego pojęcia. Na zakupy zawsze zatem zabieraj ze sobą własną torbę. Ponadto zrezygnuj z ręczników papierowych czy butelkowanej wody. Śmiało możesz je zastąpić bawełnianymi ściereczkami nadającymi się do prania czy dzbankiem filtrującym wodę.
Oszczędzanie wcale nie musi oznaczać rezygnacji z własnych przyjemności. Oszczędzanie oznacza dysponowanie swoim budżetem z głową. Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek, zdziwisz się, ile pieniędzy tracisz z powodu nieprzemyślanych działań. Najważniejsze jest więc rozsądne podchodzenie do budżetu.