W mieszkaniach jednoosobowych lub starszych domach często wykorzystuje się wersalki i wielofunkcyjne kanapy, z których za dania korzysta się np. podczas oglądania telewizji czy grania na konsoli, a w nocy służą one jako łóżka. Rzadko kiedy zapewniają jednak właściwe podparcie kręgosłupa, a wszelkiego rodzaju szczeliny na styku poszczególnych elementów mogą negatywnie odbić się na zdrowiu użytkownika. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem może okazać się unowocześnienie swojej sypialni i zastosowanie materaca nawierzchniowego. Może on również pełnić rolę nakładki termoelastycznej na materac główny, który jest już zużyty, dzięki czemu stary model zyska zupełnie nowe życie. Dowiedz się, na jaki materac nawierzchniowy warto się zdecydować i czym wyróżnia się ta konstrukcje na tle innych dostępnych na rynku.
Z jakich materiałów składa się materac nawierzchniowy i którego z jego elementów czynią go wyjątkowym?
Odświeżając sypialnie wiele osób decyduje się na wymianę zużytego materaca lub całego łóżka, co ma w założeniu podnieść komfort nocnego wypoczynku, a do tego pomoże wyeliminować poranne bóle kręgosłupa, które dotykają ludzi w różnym wieku, niezależnie od wykonywanego zawodu czy prowadzonego trybu życia. Nie zawsze jednak całkowite pozbycie się starego meble jest możliwe, dlatego osoby chcące w prostszy sposób zadbać o swoje plecy, mogą zdecydować się na kupno materaca nawierzchniowego. W założeniu pełni on podobną rolę, co tradycyjny materac, jednak różni się on pod względem sposobu wykonania czy samego produktu końcowego.
Przede wszystkim materac nawierzchniowy jest znacznie cieńszy (pod tym względem przypomina matę do ćwiczeń), przez co nie może być stosowany jako samodzielne pokrycie stelaża. W przeciwnym razie konstrukcja szybko się zużyje, a do tego mniejsza ilość materiału wypełniającego nie będzie w stanie zapewnić właściwego podparcia kręgosłupa. Oprócz kilkucentymetrowego wkładu wykonanego pianki lateksowej lub wysokoelastycznej (dostępne są również materace nawierzchniowe z pianki termoelastycznej) modele stosowane jako nakładka mają pokrowiec wykonany z włókien wiskozy lub kaszmiru.
Przy okazji przeglądania kolejnych ofert materacy nawierzchniowych, warto pamiętać o tym, by poszycie pozwalało na swobodną cyrkulację powietrza, zapobiegając tym samym namnażaniu się pleśni, grzybów i innych chorobotwórczych organizmów. Materace nawierzchniowe marki Hilding Anders wykorzystują pokrowce Tencel lub Cashmere, które zostały wyposażone w zamki rozdzielcze ułatwiające zdejmowanie poszycia, a co za tym idzie, jego pranie. Pozwala to zachować wysoki poziom higieny, pozbywając się jednocześnie nieprzyjemnego zapachu potu.
Gdzie dobrze jest stosować materac nawierzchniowy?
Zastosowanie materacy nawierzchniowych jest niezwykle szerokie i oprócz powszechnego korzystania z nich, jako formy nakładki termoelastycznej na materac główny, konstrukcje te doskonale uzupełniają wyposażenie mieszkania z kanapą, wersalka czy sofą, które służą jako łóżko. Osoby wynajmujące mieszkanie nie zawsze chcą inwestować w kupno nowego łóżka czy dużego materaca piankowego, dlatego część singli lub singielek w tzw. kawalerkach decyduje się na materac nawierzchniowy. Dzięki temu, że materac nawierzchniowy jest składany, jego transport czy przechowywanie nie nastręcza większych problemów i doskonale sprawdzi się nawet na niewielkich przestrzeniach.
Warto jednak pamiętać, że materac nawierzchniowy świetnie nadaje się również do zastosowań specjalnych, w tym do łóżek rehabilitacyjnych. Osoby będące w trakcie leczenia różnego rodzaju urazów, spędzają większość dnia w pozycji leżącej, co może powodować powstanie odleżyny. Dzięki zastosowaniu specjalnych pianek wysokoelastycznych materac nawierzchniowy ortopedyczny zapobiega powstawaniu urazów w wyniku długotrwałego leżenia. Do tego doskonale podpiera kręgosłup i idealnie współgra z łóżkami, które pozwalają na elektroniczną regulację kąta nachylenia podparcia czy zagłówka.
Jak dzieli się materace nawierzchniowe?
Główny podział omawianych konstrukcji dotyczy przede wszystkim stopnia twardości. W odróżnieniu od materacy tradycyjnych, które pozwalają na stosowanie ich samodzielne, modele nawierzchniowe są przede wszystkim nakładkami mającymi utwardzić lub zmiękczyć powierzchnię główną. Materac nawierzchniowy twardy doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie osoba będzie chciała uzyskać stabilność podczas snu. Model ten idealnie nada się również do eliminacji wszelkiego rodzaju nierówności w wyniku korzystania z rozkładanej kanapy. Tutaj godnym polecenia modelem jest Hilding Bass wykonany z pianki Velvet Touch, która cechuje się wysoką elastycznością, sprężystością i przepuszczalnością powietrza.
Z kolei materac nawierzchniowy miękki to propozycja dla osoby, która chce cieszyć się pełnym komfortem, jaki daje sen. Specjalnie dostosowane pianki i przyjemny w dotyku pokrowiec niwelują wszelkie napięcia w ciele, dostosowując się jednocześnie do jego naturalnych krzywizn, zapewniając doskonałe podparcie dla kręgosłupa. Wartym polecenia materacem nawierzchniowym miękkim jest Hilding Alt. Ta nakładka termoelastyczna na materac główny wykonana została z termoregulujące pianki FlexiFoam.
Materac nawierzchniowy – do kogo jest on skierowany?
Przeglądając kolejne oferty sklepów i dystrybutorów, warto pamiętać, że to jaki materac nawierzchniowy zostanie ostatecznie wybrany, wpływa wiele czynników. Osoby cierpiące na poranne bóle pleców, ramion czy karku powinny zdecydować się na materac nawierzchniowy z pianki termoelastycznej, która uwzględnia wszelkiego rodzaju krzywizny sylwetki, a do tego aktywnie reaguje na temperaturę ciała użytkownika, pozwalając na regenerację mięśni.
Przeczytaj także: Ciepła i przytulna – sypialnia zimową porą