W łóżku spędzamy średnio 1/3 naszego życia. To niebagatelna ilość czasu. Komfort snu jest wyjątkowo istotny i znacząco wpływa na samopoczucie. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na rodzaj oraz jakość materaca, na którym śpimy. Materace sprężynowe to popularna kategoria materacy w Polsce. Przed dokonaniem wyboru spośród szerokiej oferty dostępnej na rynku, warto dowiedzieć się nieco więcej na ich temat. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące materacy sprężynowych i podpowiadamy, jak wybrać egzemplarz, który spełni nawet najwyższe wymagania.

Co charakteryzuje materac sprężynowy?

Klienci z całej Polski wyjątkowo chwalą sobie materace sprężynowe. To wybór, który sprawdzi się mieszkańcom każdego zakątka naszego kraju, w tym Zielonej Góry. Bogata oferta online marki Hilding, zapewnia dostępność produktów każdemu, kto stawia na jakość i wygodę podczas snu. Spośród licznych zalet materacy sprężynowych, przede wszystkim należy wymienić powszechnie cenioną trwałość, bezpieczeństwo dla zdrowia oraz komfort użytkowania. Materac sprężynowy jest bez wątpienia inwestycją na lata. Sprężyny zapobiegają odkształceniom i na długo zachowując swój kształt. Dzięki pracy wielu niezależnych sprężyn, omawiany rodzaj materacy zapewnia odpowiednie ułożenie kręgosłupa niezależnie od masy ciała. Warto jednak zwrócić uwagę, aby materac posiadał odpowiedni certyfikat oraz był wytworzony zgodnie z przepisami odnośnie ochrony środowiska. Produkty Hilding spełniają te wymagania. Wszystkie są wytwarzane zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska oraz posiadają certyfikat Oeko-Tex® który zyskują materace, do których produkcji zostały użyte materiały wolne od szkodliwych substancji mających negatywny wpływ na zdrowie.

Rodzaje materacy sprężynowych

Hilding Anders - materace sprężynoweTradycyjna wersja materacy sprężynowych, a więc materace bonellowe, których sprężyny mają kształt klepsydry i są połączone za pomocą sztywnego drutu, powoli odchodzą do lamusa. Zastępowane są nowoczesnymi modelami kieszeniowymi oraz multipocket, które z pewnością przypadną do gustu mieszkańcom Zielonej Góry. Najważniejszym plusem wynikającym z tej zmiany jest przejście od charakterystycznej dla modeli bonellowych elastyczności powierzchniowej do punktowej, co zapewnia między innymi lepszą stabilizację kręgosłupa. Jaki materac sprężynowy wybrać?

-Materace kieszeniowe

Ten rodzaj materacy oparty jest o budowę, w której każda, poszczególna sprężyna umieszczona jest w osobnej, materiałowej kieszeni. Tę charakterystykę łatwo zapamiętać w odniesieniu do nazwy omawianego rodzaju materacy. Ich nowoczesne modele posiadają wiele niedużych sprężyn, co zapewnia wysoką elastyczność punktową oraz równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Doskonałym przykładem jest materac Hilding Fandango, którego wkład zapewnia doskonałą elastyczność punktową, a dzięki swoim właściwościom polecany jest w profilaktyce wad postawy. Fandango posiada status wyrobu medycznego w klasie I. Materace kieszeniowe to doskonała propozycja dla osób ceniących sobie wygodę, komfort snu i odpoczynku, a także osób poszukujących rozwiązań przynoszących ulgę w problemach z kręgosłupem. Poleca się je także parom, poszukującym rozwiązania spełniającego wymogi osób o różnej masie ciała. Zastosowanie zaawansowanego systemu sprężyn umożliwia bowiem wydzielenie w materacu różnych stref twardości.

-Materace multipocket

Materac multipocket to szczególna propozycja, skierowana do klientów poszukujących materaca zapewniającego najwyższą jakość snu oraz komfort odpoczynku. Omawiany rodzaj materaca oparty jest o budowę podobną do egzemplarzy kieszeniowych, jednak złożoną ze znacznie większej liczby mniejszych sprężyn przypadającą na 1m2, dzięki czemu zyskujemy idealne podparcie całego ciała niezależnie od pozycji snu. Interesującą propozycją z kategorii materacy multipocket jest model Hilding Flamenco. Dzięki różnorodnej twardości sprężyn tworzących 7 zróżnicowanych stref gwarantujących wsparcie poszczególnych partii ciała, jest to doskonały materac, który sprawdzi się jako wariant dla par, także tych, które cechuje duża różnica wagi. Materace multipocket gwarantują wygodny sen oraz zapewniają efektywną profilaktykę wad postawy.

Zalety i wady materacy sprężynowych

Materac na sprężynach posiada wyjątkowo dużą liczbę zalet. Jest nie tylko polecany z ortopedycznego punktu widzenia, ale także ekonomicznego, bowiem często jest atrakcyjniejszy cenowo w zestawieniu z innymi rodzajami materacy. Jest więc wyjątkowo wytrzymały, dobry dla zdrowia, a jego nowoczesne wersje są świetnie wykonane zgodnie z obowiązującymi standardami. Przejdźmy jednak do wad. Tych… nie ma! Oczywiście, pod warunkiem, że zakup poprzedzony będzie dokładnym rozeznaniem. Warto w tym celu zastanowić się nad kwestią rozmiaru oraz stopnia twardości materaca sprężynowego, bowiem poszczególne parametry dedykowane są osobom o różnych wymaganiach.

Materac sprężynowy – jaki rozmiar wybrać?

Rozmiar materaca powinien być odpowiednio dopasowany do indywidualnych preferencji oraz wymagań wynikających ze wzrostu i wagi osoby kupującej. Najlepszy materac powinien być o około 20 cm dłuższy od wzrostu osoby użytkującej. Standardowa długość materaca dla osoby dorosłej wynosi więc 200 cm.

W ofercie marki Hilding można znaleźć szeroką gamę rozmiarów, dzięki czemu każdy znajdzie wariant odpowiedni dla siebie. Przyjrzyjmy się poszczególnym wymiarom materacy sprężynowych. Najmniejszy, bo mierzący 80×200 cm materac sprężynowy, to propozycja skierowana do dzieci w wieku 7-12 lat. Sprawdzi się idealnie, bowiem jest nieco mniejszy niż standardowy rozmiar pojedynczego materaca dla dorosłych mierzącego 90×200 cm.

Ten drugi zapewni wygodę nastolatkowi oraz szczupłej osobie dorosłej. Dodatkowo pasuje do większości ram łóżek dostępnych na rynku.

Materac, którego wymiary wynoszą 100×200 cm to propozycja jednoosobowa skierowana do osób o nieco większej masie ciała, ale także wszystkich tych, które cenią sobie nieco więcej przestrzeni, lub często zmieniają pozycję w trakcie snu.

Podobnie w przypadku jednoosobowych materacy o wymiarze 120×200 cm. Te również dedykowane są osobom o większej masie ciała, które chcąc zwiększyć komfort swojego snu warto, aby zdecydowały się na materac o wysokiej twardości.

Materac sprężynowy o wymiarach 140×200 cm to najmniejszy materac dwuosobowy. Zachowuje standardowe 70 cm przestrzeni na osobę, przy czym sprawdza się w przypadku par szczupłych, nie zmieniających zbyt często pozycji w czasie snu.

Wymiary 160×200 cm są już natomiast standardowymi wymiarami materacy dwuosobowych. Są uniwersalne, a więc przypadną do gustu parom ceniącym sobie komfort, często zmieniającym pozycje, lub tym o nieco większej masie ciała.

Materace sprężynowe mierzące 180×200 cm będą pasowały do większości ram łóżek dwuosobowych. Sprawdzą się wszystkim ceniącym sobie komfort snu. Oczywiście także osobom, dla których liczy się przestrzeń, choć śpią w pojedynkę.

Wybór twardości materaca sprężynowego

Odpowiedni wybór twardości materaca zapewni odciążenie kręgosłupa dzięki ułożeniu w prawidłowej pozycji. Częstym błędem jest wybór zbyt miękkiego lub nadto twardego materaca. Pierwszy może powodować nienaturalne wygięcie kręgosłupa i ucisk na kręgi, natomiast wybór zbyt twardego powoduje brak podparcia na całej długości, w wyniku czego występować mogą bóle mięśni i stawów.
Przyjrzyjmy się stopniom twardości materacy.

H1– miękki materac, przeznaczony dla osób do 60 kg. Sprawdzi się użytkownikom o niewielkich gabarytach, w tym dzieciom.

H2– materac średnio-miękki, przeznaczony dla osób od 50-80 kg.

H3– materac średnio twardy, przeznaczony dla osób od 80-100 kg lub lżejszych.

H4– materac twardy, przeznaczony dla osób powyżej 100 kg.

Jeśli pomimo zrozumienia znaczenia tych oznaczeń, wybór nie jest oczywisty, warto zainteresować się materacami sprężynowymi umożliwiającymi zmianę stopnia ich twardości. To doskonała propozycja umożliwiająca spersonalizowanie materaca i dostosowanie go do indywidualnych, aktualnych potrzeb. Przykładem takiego nowoczesnego rozwiązania jest materac Hilding Electro, który dzięki odpinanemu i odwracalnemu topowi umożliwia uzyskanie 6 różnych poziomów twardości.

Przeczytaj także: Rodzaje materacy i ich wypełnienie