Moda w stylu slow to podejście, które kładzie szczególny nacisk na zrównoważony rozwój, etyczną produkcję i minimalizm. Skomponowanie takiej garderoby oznacza wybieranie ubrań trwałych, uniwersalnych i produkowanych z poszanowaniem dla środowiska naturalnego i pracowników. Chcesz komponować swoje stylizacje etycznie, ale nie wiesz w jaki sposób się za to zabrać? Zainspiruj się naszymi radami i rozpocznij przygodę z modą w stylu slow.

Dlaczego warto postawić na slow fashion?

Istnieje kilka kluczowych powodów, dla których warto postawić na slow fashion i zrezygnować z konsumpcjonizmu.

  • Zrównoważony rozwój – jednym z celów slow fashion jest zredukowanie negatywnego wpływu przemysłu modowego na środowisko. Dzięki odpowiedzialnemu podejściu do procesu produkcji minimalizowana jest emisja szkodliwych substancji chemicznych i zużycie zasobów naturalnych.
  • Dbałość o pracowników – slow fashion nieodłącznie wiąże się z etycznymi praktykami podczas produkcji. Pracownicy są traktowani z szacunkiem, a marki często współpracują z lokalnymi przedsiębiorcami. Redukcja presji na szybkie tempo zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku podczas pracy.
  • Ograniczenie nadprodukcji – firmy działające na rynku slow fashion produkują mniejsze ilości ubrań z myślą o realnych potrzebach konsumentów. Ogranicza to ilość odpadów tekstylnych.
  • Oszczędności – inwestowanie w wysokiej jakości produkty wytwarzane w duchu slow fashion to trwałość na wiele kolejnych sezonów. Choć ceny takich ubrań są z reguły wyższe, ich zakup wiąże się z długofalowymi oszczędnościami. Zyskujesz w ten sposób czas i pieniądze. Mechanizm działa tu dokładnie tak samo, jak w innych branżach.

Popieranie ruchu slow fashion to nie tylko wybór modowy, ale przede wszystkim światopogląd. Jeśli zdecydujesz się na rezygnację z systematycznego odwiedzania galerii handlowych i zamawiania ubrań w sieciówka, zadbasz o środowisko, prawa pracowników i dołożysz swoją cegiełkę do korzystnego, długofalowego kształtowania przemysłu modowego.

Garderoba w stylu slow – charakterystyka

Moda w stylu slow - skomponuj zrównoważoną garderobęGarderoba w stylu slow powinna charakteryzować się przede wszystkim wysoką jakością. Trwałość ubrań to priorytet. Nacisk należy kłaść na solidne materiały oraz staranne wykonanie. Ważny jest też uniwersalizm. Poszczególne elementy garderoby nie powinny podlegać krótkotrwałym trendom. Preferowane są ponadczasowe kroje i klasyczne kolory, które można wykorzystać w wielu różnych stylizacjach.

Podstawą garderoby w stylu slow powinny być uniwersalne ubrania, które będą pasować do większości stylizacji przez cały rok. Warto wykorzystywać też wielofunkcyjne produkty, które mogą być noszone na różne sposoby i w różnych sytuacjach. Kluczowe jest też przekształcanie starych ubrań w nowe kreacje, a także wykorzystywanie materiałów z drugiej ręki. Z ruchem slow fashion nieodłącznie wiąże się rosnąca popularność second-handów, które dziś znajdują się w każdym większym mieście takim, jak Zielona Góra.

Jak robić przemyślane zakupy?

Slow fashion wiąże się z przestrzeganiem pewnych zasad podczas zakupów. Jakie praktyki są korzystne i zmniejszają negatywny wpływ przemysłu odzieżowego na środowisko i społeczeństwo?

  1. Wybieraj ubrania, które są uszyte z ekologicznych materiałów. Bierz pod uwagę ich trwałość. Doskonały wybór to bawełna, wełna czy len.
  2. Robiąc zakupy wspieraj lokalnych przedsiębiorców. Zwracaj uwagę na zrównoważoną produkcję i etyczne podejście do pracowników.
  3. Nie kupuj nic na zapas”. Inwestuj w nowe elementy garderoby tylko wówczas, gdy są Ci faktycznie potrzebne.
  4. Dbaj o to, co już posiadasz. Przedłużaj żywotność swoich ubrań. Pierz je w dobrych detergentach, zgodnie z zaleceniami producenta. Dostosuj metody pielęgnacji do specyfiki poszczególnych tkanin.
  5. Kupuj rzeczy używane. Zakupy w sklepach z odzieżą używaną i wymiana ubrań z innymi osobami to podstawowe praktyki, które są realizowane przez osoby komponujące swoje stylizacje w duchu slow fashion.
  6. Nie ograniczaj się tylko do rozsądnego kupowania ubrań. Wybieraj ekologiczną żywność, segreguj śmieci i wprowadź do swojego życia jak najwięcej nawyków korzystnych dla środowiska. Z pewnością podniosą Twoją jakość życia. Kup naturalny materac 90×200 cm, a zadbasz nie tylko o przyrodę, ale i o swój kręgosłup.

Slow fashion w Polsce i na świecie

Slow fashion to ruch, który zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Praktycznie wszystkie kraje średnio i wysoko rozwinięte dostrzegają to, jak potrzebna jest zmiana w podejściu do mody i zakupów. Z tego powodu w wielu miastach sklepy z odzieżą używaną i vintage pojawiają się praktycznie wszędzie.

Coraz częściej można też spotkać butiki z odzieżą ekologiczną. Dużą popularnością cieszą się też internetowe second-handy. Wiele osób bierze sprawy we własne ręce i sprzedaje swoje ubrania na różnych serwisach społecznościowych. Taka wymiana wśród członków lokalnych społeczności jest wręcz na wagę złota.

Organizowane są też wykłady i warsztaty na temat slow fashion. Swoją wiedzę można poszerzać też na targach – np. Ethical Fashion Show Berlin. Uczestnicy nie tylko mogą wyposażyć się tam w nowe ubrania, ale również poznać tajniki produkcji czy charakterystykę materiałów wykorzystywanych przez producentów.

Zmień swoje nawyki zakupowe i zadbaj o kondycję planety już dziś! Moda slow-fashion dobroczynnie wpływa nie tylko na środowisko, ale też na etyczne traktowanie pracowników i zmienianie nawyków zakupowych w społeczeństwie. Zrezygnuj z konsumpcjonizmu i dodaj swoją cegiełkę do kształtowania nowej rzeczywistości.

Przeczytaj też: Jaki jest podział materacy ze względu na zastosowanie?