Każda kobieta marzy o pięknych, zdrowych i lśniących włosach. Aby uzyskać ten efekt, warto zadbać o nie nie tylko w salonie fryzjerskim, ale również w domu. Naturalna pielęgnacja włosów staje się coraz popularniejsza, a w swoim mieszkaniu możemy wykorzystać wiele naturalnych składników, które pomogą nam osiągnąć piękny i zdrowy wygląd naszych włosów. W tym artykule przedstawimy najlepsze sposoby na naturalną pielęgnację włosów w Twoim mieszkaniu. Podpowiemy, jakie naturalne składniki warto stosować do mycia, odżywiania i nawilżania włosów oraz jakich błędów należy unikać, aby uniknąć ich osłabienia i wypadania.

Mądre rozczesywanie

Naturalną pielęgnację zacznij od działań prewencyjnych. Postaraj się nie szkodzić swoim włosom podczas codziennych czynności czy działań pielęgnacyjnych, takich jak rozczesywanie włosów. Przyjmuje się, że najmniej inwazyjne jest czesanie włosów od ich końców, stopniowo przesuwając się w górę. Dzięki temu radzimy sobie z kołtunami i drobnymi splątaniami na każdym etapie włosów, bez konieczności wyrywania ich czy przecinania poplątanych części. Mądre rozczesywanie to także dobranie odpowiedniego sprzętu do naszego rodzaju włosów. Inna szczotka czy grzebień sprawdzi się u długich, falowanych kosmyków, a inna najlepiej poradzi sobie z krótką czy kręconą fryzurą. Przy wyborze odpowiedniej szczotki zwracaj także uwagę na to, by nie zahaczała ona włosów i sunęła po nich gładko.

Zwróć uwagę na akcesoria

Również włosowe akcesoria, takie jak gumki, spinki czy nawet ręczniki, mają wpływ na kondycję naszych włosów. Codzienne ściskanie, podpinanie czy tarcie pasm włosów sprawia, że tracą one na blasku i elastyczności, stając się bardziej podatnymi na łamanie czy rozdwajanie. By uniknąć tych problemów, warto sięgać po specjalistyczne dodatki. Są nimi z pewnością materiałowe, obszerne gumki, które w porównaniu do plastikowych rywalek przesuwają się po włosach łagodniej, nie burząc ich ułożenia. Najlepszym pomysłem będzie sięgnięcie po gumkę obszytą jedwabiem, czyli materiałem, który będzie swobodnie sunąć po powierzchni włosa.

Naturalna pielęgnacja włosów w Twoim mieszkaniuTradycyjne ręczniki o chropowatym splocie, takie jak frotte, zamień na delikatniejsze tkaniny. Odciskając w nie nadmiar wody po myciu włosów nie podrażnisz ich, niepotrzebnie ingerując w ich objętość. Choć na rynku znajdziemy całą masę specjalistycznych ręczników dla włosomaniaczek, to nie musimy inwestować w nie wielkich pieniędzy. Równie dobrze w naszych łazienkach sprawdzą się zwykłe pieluchy tetrowe czy nawet… bawełniane t-shirty! Istotna dla zdrowia naszych włosów jest także technika zawijania turbanu czy odciskania z niego nadmiaru wody. Unikaj wykręcania włosów czy ściskania ich. Zamiast tego delikatnie odciśnij nadmiar wody z włosa, pozwalając reszcie swobodnie wniknąć w ręcznik.

Olej w dłoń

Wiele z nas olejowanie kojarzy z dziwną praktyką, po którą sięgnąć można dopiero wtedy, gdy włosy są w naprawdę opłakanym stanie. Okazuje się jednak, że to niezwykle pomocny sposób na osiągnięcie zachwycającej tafli włosów, a także zmiękczenie i nawilżenie fryzury. Na rynku znajdziemy całą gamę olejów, dostosowanych indywidualnie do różnych porowatości włosów: olej mango, rycynowy, lniany, babassu czy kokosowy. Jeśli znajdziemy odpowiedni olej dla siebie, nie przeciąży on naszych włosów i nie sprawi, że będą wyglądały one na oklapnięte i smętne.

Dobieraj odpowiednie szampony

Reklamy szamponów prześcigają się w zapewnianych obietnicach. Słyszymy w nich: dzięki nam zapuścisz włosy, podwoisz ich objętość czy sprawisz, że końcówki magicznie się scalą. Powinnyśmy być sceptyczne co do takich komunikatów oraz firm, które się nimi posługują. Zamiast wierzyć w obietnice bez pokrycia, lepiej jest sięgnąć po szampony o naturalnym składzie i prostych substancjach myjących. Dziś w drogeriach na półkach szamponowych znajdziemy produkty oznaczone jako mocniejsze, czyli takie przeznaczone do stosowania co kilka dni, oraz delikatniejsze, które nadają się do mycia włosów na co dzień. Dobrą praktyką jest także naprzemienne stosowanie różnych produktów myjących. Dzięki temu nasze głowy nie uodparniają się na działanie jednego szamponu, a przez to włosy prezentują się lepiej.

Zabezpieczaj końcówki włosów

Do codziennego rytuału pielęgnacyjnego dodaj także zabezpieczanie końcówek włosów olejkami. Podniesie to poziom nawilżenia włosów, a tym samym pozwoli uniknąć nieestetycznego rozdwajania się końcówek. Wiele olejków na końcówki w składzie zawiera mocniejsze środki czy nawet unikane w innych produktach silikony, które oplatają włos ochronną warstwą. Znalazły się jednak one w tych ochronnych produktach nie bez powodu i pełnią tam funkcjonalną rolę. Po olejek do końcówek sięgnij po każdym myciu, a także przed rozczesywaniem czy stylizacją włosów. Nie przesadzaj jednak z jego ilością – jedna kropla skutecznie odżywi włosy, większa ilość może je skleić i obciążyć.

Jak sypiasz?

Dla kondycji Twoich włosów niezwykle ważny jest także sposób, w jaki sypiasz. Jeśli masz tendencję do nocnego wiercenia się, jest duża szansa, że jednocześnie pocierasz włosami o poduszkę, niszcząc je. By ograniczyć ten szkodliwy wpływ zwykłej pościeli na Twoje włosy, możesz zainwestować w specjalistyczną poszewkę. Poszewki uszyte z naturalnego jedwabiu najlepiej sprawdzą się w tej roli. Dzięki delikatnej śliskości jego powierzchni włosy będą swobodnie po nim sunąć, nie ulegając splątaniu. Korzyści odczuje także skalp naszej głowy, czy nawet skóra twarzy. Jedwab jest naturalnym i oddychającym materiałem, którego wykorzystanie podnosi higienę łóżka, a samym wpływa korzystnie na nasze zdrowie.

Jesteś w podróży lub nie śpisz we własnym domu i trudno jest Ci zabrać ze sobą jedwabną poduszkę? Postaw na uszyty z tego materiału czepek. To wygodne akcesorium, do którego z łatwością zmieścisz włosy. Spokojnie przeczekają one w nim aż do rana, nie niszcząc się i nie tworząc kołtunów. Co istotne, czepek nie działa podobnie jak papiloty czy inne narzędzia do nocnego kręcenia włosów, czyli nie utrudnia komfortowego poruszania głową we śnie. Dodatkowym atutem spania w czepku dla wszystkich o włosach kręconych lub falowanych jest utrwalenie naturalnego skrętu.