Nowy rok, nowe postanowienia, które mają zmienić nasze życie. Niestety, często ambicje oraz motywacja, która towarzyszy przez kilka pierwszych dni znika. Według badań, aż połowa z nas porzuca swoje postanowienia w pierwszym tygodniu styczna. Jednak, czy można temu zapobiec i jedna wytrwać w nich? Jak się okazuje – tak! Aby urealnić nasze marzenia, warto zapoznać się z ośmioma wskazówkami, które zostały przedstawione w tym artykule!

Ustal swój plan działania na nowy rok

Każde działania, które chcemy wdrożyć w swoje życie, muszą składać się z planu. Zapisywanie postanowień pod wpływem chwili jest oparte na konkretnym sposobie myślenia, które kierowało nami tego dnia. Tak naprawdę prawdziwe i realne postanowienie powinno być odpowiednio przemyślane i zaplanowane. Wówczas, będziemy w stanie stopniowo osiągnąć swój cel. Jednak, jak zacząć? Na spokojnie usiądźmy, weźmy ze sobą zeszyt i wymyślmy, jak poradzimy sobie z pokusą, np. pominięcia ćwiczeń lub zjedzenia kolejnego kawałka ciasta. W wielu przypadkach musimy nauczyć się pozytywnego myślenia lub prosić o wsparcie przyjaciela, partnera czy też rodzinę. Jednak warto rzetelnie przysiąść i rozpisać swój plan – w końcu nie będziemy w stanie zrobić wszystkiego na raz!

Mierz siły na zamiary, czyli bądź realistą

Pod wpływem chwilowej motywacji zaczynamy realizować swoje postanowienie na sto procent. Najczęściej przechodzimy wówczas na zdrową dietę, wykluczając wszystkie dotąd spożywane przekąski lub zaczynamy zbyt intensywnie trenować. Tak nagła zmiana jest szokiem dla wypracowanej przez miesiące, jeśli nie lata rutyny, przez co ciężko się przestawić. Inną kwestią jest podejmowanie celów, które na ten moment są nierealne do osiągnięcia, przez co jeszcze bardziej się zniechęcamy do danego postanowienia. Warto zatem mierzyć siły na zamiary i podejść do sprawy w sposób realistyczny.

Znajdź wsparcie w bliskich

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?Coraz częściej chcemy wprowadzić zmiany w swoim życiu w tajemnicy – zarówno przed rodziną, jak i partnerem czy przyjaciółmi. Niestety, wprowadzanie nowych zmian w swoim życiu nie należy do najłatwiejszych zadań, a w wielu sytuacjach tylko wsparcie od bliskich może nam pomóc. Podzielmy się zatem informacją o swoich postanowieniach z nimi i przedstawmy swój plan działania. Dzięki temu w każdej chwili będziemy mogli zwrócić się do kogoś o pomoc, radę czy po prostu motywację. W końcu czasem jedna rozmowa potrafi w niebywały sposób zainspirować człowieka. Jeszcze lepszym pomysłem będzie znalezienie kogoś, kto podejmie dane postanowienie razem z nami! W ten sposób będziemy mogli nawzajem śledzić swoje postępy, a co najważniejsze – motywować się!

Śledź swoje postępy

Każde postanowienie noworoczne powinno być monitorowane. Co oznacza? W swoim zeszycie powinniśmy zrobić małą tabelkę albo zostawić po prostu pustą stronę, która będzie służyła nam do odnotowywania każdego odniesionego sukcesu. Co prawda, jedne cele są krótkoterminowe, inne mogą potrwać wiele miesięcy. Jednak niezależnie od tego, nic tak nie cieszy, jak obserwowanie swoich postępów. W końcu każdy kolejny krok przybliża nas do osiągnięcia sukcesu!

Nagradzaj się za postępy

Brzmi to absurdalnie – w końcu, po co nagradzać się za postępy, jak największą nagrodą będzie osiągnięcie danego celu. Jak się okazuje, często droga, jaką musimy przebyć, nie jest łatwa, a wraz z czasem zaczynamy odczuwać coraz większą frustrację – w końcu nie widać od razu wielkich wyników! Z uwagi na to, warto wdrożyć coś takiego, jak nagrody za postępy w postaci robienia czegoś, co sprawia nam przyjemność i nie jest sprzeczne z celem postanowienia. Oznacza to, że zamiast świętowania swojego sukcesu pudełkiem czekoladek, możemy np. zafundować sobie nowe ubranie.

Postaw na metodę małych kroków

Odnosząc się do powyższych wskazówek, z łatwością można wydedukować, że nic nie dzieje się od razu. Osiągnięcie dużych celów, jak np. przebiegnięcie maratonu czy zrzucenie 20 kilogramów wymaga czasu. Układając swój plan, warto to od razu uwzględnić metodę małych kroczków – w końcu nawet najbardziej ambitne plany posiadają wiele mniejszych etapów! W ten sposób nie stracimy motywacji oraz nie będziemy się frustrować tak szybko – w końcu możemy cieszyć się z każdego osiągniętego etapu! W miarę postępów warto podnieść poprzeczkę, co nie tylko wzbudzi w nas wewnętrzną satysfakcję z widocznych postępów, ale także przyspieszy osiągnięcie celu głównego!

Nie zadręczaj się

W życiu zdarzają się różne sytuacje, przez co czasem utkniemy na pewnym etapie w realizacji danego celu, a w innym przypadku – musimy całkowicie z niego zrezygnować. Najgorszą rzeczą, jaką wówczas możemy zrobić, jest zadręczanie się. Jeśli włożyliśmy w swoje działania maksymalny wysiłek, to z pewnością możemy cieszyć się z osiągniętych do tej pory efektów, a resztę zrealizujemy później. Warto również pamiętać, że samego procesu realizowania postanowienia noworocznego nie da się przyspieszyć. Zatem, poprzez zadręczanie się brakiem wyników czy chwilowego odejścia od planu jedynie zdemotywuje nas, co przyniesie odwrotny skutek do zamierzonego.

Pamiętaj o zdrowym trybie życia

Każdy z nas ma różne postanowienia noworoczne. Jednak niezależnie od nich, pamiętajmy o prowadzeniu zdrowego stylu życia. Jest to niezwykle ważne z uwagi na fakt, iż wypoczęte, dobrze odżywione i silne ciało z pewnością pomoże nam w ich realizacji. Nie zapominajmy również o właściwym wysypianiu się – w końcu to sen wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu! Nie wahajmy się zatem i zainwestujmy w materac do spania!

Każdy z nas chce, aby zapisane na kartce postanowienia noworoczne zostały w pełni osiągnięte. Właśnie dlatego warto już od razu zaplanować każdą rzecz i ustalić, w jaki sposób chcemy do niej dojść. Warto także zastanowić się, co się stanie, jeśli nie uda nam się osiągnąć danego celu.

Przeczytaj także: