Wbrew pozorom, odpoczywanie to wielka sztuka, którą opanowali nieliczni. Czy jesteśmy w stanie zamknąć oczy i przestać myśleć o tysiącu innych sprawach? Rodzina, znajomi, praca, obowiązki… Ciągłe przejmowanie się tymi rzeczami to nic dobrego. Musimy znaleźć sposób, aby choć na moment odciąć się od tych kwestii. Najlepiej zrobić to w zaciszu własnego domu. Jak skutecznie zrelaksować się u siebie? 

Dom – miejsce pracy czy relaksu? 

Nasz dom stanowi przestrzeń, w której zawsze czujemy się bezpiecznie i komfortowo. Możemy odciąć się tam od zewnętrznego świata i po prostu zająć się sobą. Spotykamy się tam z ludźmi, których kochamy i mamy pełną swobodę działania.

Dotychczas dom był miejscem, do którego inne sfery nie miały stuprocentowego wstępu. Niepowodzenia w pracy zostawały w biurze, ze znajomymi mogliśmy się widywać na mieście, a swoje obowiązki wykonywaliśmy w swoim czasie.

Pandemia jednak obróciła wszystko o sto osiemdziesiąt stopni. Podczas lockdownu nagle opuszczanie domu stało się niemożliwe, kontakt z bliskimi był trudniejszy niż kiedykolwiek i ciągle towarzyszyły nam strach oraz frustracja związane z niepewnością odnośnie tego, co przyniesie przyszłość.

W tych okolicznościach dom stał się całym naszym światem. Musieliśmy nauczyć się jednocześnie pracować, odpoczywać, uczyć się w tych czterech ścianach. Nie było to łatwe zadanie, na pewno zmieniło też nasze postrzeganie wolnego czasu i tego, jak powinien wyglądać odpoczynek. Wtedy nie mogliśmy po prostu wyjść z pracy i wrócić do ukochanego wnętrza, w którym całkowicie odcinaliśmy się od pozostałych spraw. Wszystko działo się w naszym domu.

Mimo że najgorsze za nami, wciąż wiele osób pracuje i uczy się w sposób zdalny, z własnej sypialni lub salonu. Z racji tego warto nauczyć się, jak odpocząć we własnym domu, nawet jeśli inne obowiązki są tuż obok.

Nigdzie nie odpoczniesz tak, jak u siebieOd czego zacząć?

Na dobry początek zróbmy dla siebie coś miłego – nastrójmy się pozytywnie, słuchając ulubionej muzyki lub pijąc pyszną, samodzielnie przyrządzoną kawę. Nawet najdrobniejszy element może poprawić nasz humor. Co więcej, cieszenie się z małych chwil pomaga ćwiczyć nasze poczucie wdzięczności, które również znacząco wpływa na nasze samopoczucie. Będąc wdzięcznym za to, co mamy, odsuwamy na bok pragnienia i cele, których i tak nie możemy spełnić. Pozwalamy, aby w naszym życiu zapanowało zadowolenie i radość.

W poradzeniu sobie z różnymi trudnościami pomóc może całkowite odłączenie się od Internetu. Często to tam tkwi przyczyna naszych problemów – martwimy się z powodu najnowszych informacji, analizujemy przychodzące wiadomości, ciągle porównujemy nasze życie z innymi… Zdecydowanie trzeba zrobić sobie od tego przerwę od czasu do czasu. Zwłaszcza kiedy pracujemy zdalnie, podobne odcięcie się od elektronicznych urządzeń umożliwi nam uporządkowanie myśli i rozgraniczenie życia prywatnego od biznesowego.

Wyjątkowy relaks 

Kiedy już będziemy w dobrym humorze, bez żadnych rozpraszaczy w pobliżu, możemy pozwolić sobie na prawdziwy relaks. Aby uczynić czas dla siebie niezwykłym, warto zainwestować w olejki eteryczne. Zapewnią one naszemu wnętrzu piękny zapach i dodatkowo pomogą nam się zrelaksować. Olejki eteryczne wykorzystywane są w aromaterapii i posiadają wiele pozytywnych właściwości. Przydadzą się w walce z takimi dolegliwościami jak bezsenność, niepokój czy bóle głowy. Możemy wykorzystać je jako dyfuzor zapachowy lub dodać do kąpieli, co zdecydowanie zwiększy nasz komfort. Aromaty olejków pozwolą nam odetchnąć i się wyciszyć. Polecane są szczególnie dla osób, które mają problemy ze stresem – wprowadzenie ich do swojego domu zaowocuje zmniejszonym uczuciem napięcia.

Zdrowy ruch

Do dobrego samopoczucia konieczna jest również odpowiednia dawka ruchu. Zapewnijmy sobie wysiłek fizyczny, który nie przeciąży nas i naszego ciała. Co ciekawe, możliwe jest połączenie relaksu z dawką potrzebnego ruchu. Umożliwia nam to wyjście na spacer, podczas którego możemy się wyciszyć, podziwiając otaczająca nas przyrodę.

Opcją, która również może przynieść nam dużo pozytywnych korzyści, jest joga. Podczas sesji ruszamy swoje ciało, ale jednocześnie przykładamy wielką uwagę do odpoczynku i prawidłowego oddechu. Ćwiczenia z jogi możemy swobodnie wykonywać we własnym domu. Najlepiej sprawdzi się do tego specjalna mata, ale jeśli takiej nie posiadamy, możemy sięgnąć nawet po koce dekoracyjne, które zapewnią nam wystarczającą wygodę.

Podstawa dobrego odpoczynku 

Aby czuć się wypoczętym i odprężonym, nie wystarczy wykonywać relaksujących czynności w ciągu dnia. Podstawą naszego odpoczynku powinien być dobry sen. Dajmy naszemu ciału tyle godzin snu, ile potrzebuje. Jeśli mamy z tym kłopoty, warto zatroszczyć się o porządny materiał, który przyniesie nam wyjątkowy komfort. Wziąwszy pod uwagę własne preferencje, możemy zakupić model, który będzie odpowiadać nam w stu procentach. Na nim wypoczniemy i zapewnimy sobie wystarczającą ilość snu. To bez dwóch zdań pomoże nam w uzyskaniu lepszego samopoczucia.

Przeczytaj także: Poduszka a kręgosłup, czyli jak wybrać optymalne podparcie dla głowy i szyi?