Poduszka ergonomiczna tworzona jest w taki sposób, aby mogła właściwie podpierać szyję, głowę i barki. Dlaczego jest to tak istotne i co brać pod uwagę, kiedy szukamy najlepszego modelu, przeznaczonego dla nas?

Czym jest poduszka ergonomiczna? 

Poduszka ergonomiczna to produkt o charakterystycznej budowie, którego głównym zadaniem jest odpowiednio wspierać kręgosłup, aby osoba z niej korzystająca, rano wstając nie odczuwała żadnych dolegliwości bólowych, które niestety często się zdarzają w przypadku tych z nas, którzy śpią na klasycznych modelach. Co istotne, model, z jakiego korzystamy przekłada się także na nasz komfort snu.  Na rynku jednak znajdziemy szereg ergonomicznych poduszek- które najlepiej sprawdzą się w naszym przypadku?  Kupując tego typu wyroby należy brać pod uwagę między innymi:

  • pozycję, w jakiej śpimy,
  • rodzaj używanego przez nas materaca,
  • wagę i wzrost,
  • budowę ciała,
  • ewentualne schorzenia kręgosłupa.

Poduszki ergonomiczne, czyli jakie?

 Poduszka ergonomiczna - dla kogo jest polecana?Decydując się na zakup poduszki ergonomicznej, musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Istotną kwestią jest przede wszystkim jej wypełnienie – najlepiej sprawdza się to wykonane na bazie pianki termoelastycznej, która reaguje na temperaturę naszego ciała, przez co dostosowuje się do jego krzywizn anatomicznych. Dzięki temu jest w stanie zapewnić idealne podparcie dla szyjnego odcinka kręgosłupa, pozwalając na zachowanie odpowiedniej pozycji przez całą noc. Co więcej, pianka nie wywiera zbędnego nacisku na głowę i szyję, nie ograniczając tym samym swobodnego przepływu krwi do mózgu. Warto dodać, że w takim wkładzie znajdują się specjalne nacięcia, które gwarantują świetną wentylację – wspomaga to odprowadzanie wilgoci oraz uniemożliwia rozwój szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów.

Stelaż w parze z poduszką

W parze z dobrze dobraną poduszką powinien iść odpowiedni stelaż. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w dużej mierze to właśnie on odpowiada za prawidłowe podparcie naszego ciała. Spanie na uszkodzonym może sprawiać, że nie będziemy w stanie w pełni cieszyć się wszystkimi właściwościami porządnego materaca. Dlatego warto jest co jakiś czas sprawdzić jego stan. Poszukując odpowiedniego dobrze jest w szczególności zwrócić uwagę na taką kategorię jak stelaże z regulacją. Za prawdziwy komfort odpowiada tutaj możliwość dostosowania kąta nachylenia zagłówka czy podnóżka do naszych indywidualnych potrzeb. Jest to świetne rozwiązanie dla niemal każdego z nas, jednak w szczególności warto, aby na tego typu wyroby zwróciły uwagę osoby, które z różnych powodów muszą spędzać wiele czasu w łóżku.

Dopasowana do naszych potrzeb poduszka, otulające kołdry  i porządny stelaż mają zapewnić nam spokojnie przespaną każdą noc. Dlatego pamiętajmy, że to coś, na czym nie warto oszczędzać.

Przeczytaj także: Kłopoty ze snem podczas upałów – jak sobie z nimi radzić?