Dziecko to ucieleśnienie ciekawości i energii. Jednak, po całym dniu zabawy, nie ma nic lepszego dla malucha niż położenie się do wygodnego łóżka we własnym pokoju. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób zaaranżować to pomieszczenie. Podstawą jest podzielenie go na dwie strefy – jakie?

Strefa zabawy

Urządzają pokój dziecięcy, warto wyodrębnić strefę zabaw. To właśnie tam dziecko będzie mogło bawić się w bezpiecznym i kontrolowanym przez rodziców środowisku. A jakie są najważniejsze wskazówki przy jej aranżacji? Przede wszystkim powinniśmy postawić na:

  • miękki dywan,
  • sporą ilość miejsca, np. poprzez stworzenie strefy zabaw na środku pokoju,
  • umieszczenie zabawek na wysokości wzroku szkraba,
  • łóżko piętrowe, które pozwoli na stworzenie na dole bazy,
  • tablicę do rysowania lub farbę tablicową, dająca możliwość rysowania po ścianie.

Strefa wypoczynku

Pokój dziecięcy - o czym warto pamiętać przy jego aranżacji?Strefa wypoczynku, jak sama nazwa mówi – pozwala dziecku na regenerację po całym dniu. Zdrowy sen wpływa na wiele aspektów rozwoju dziecka, gdyż wspomaga:

  • odporność,
  • pamięć,
  • koncentrację,
  • gospodarkę hormonalną, w tym wydzielanie hormonu wzrostu,
  • rozwój mózgu.

Aby dziecko mogło się prawidłowo wysypiać, powinniśmy zainwestować w łóżko wyposażone w cztery podstawowe elementy. Jakie?

Materac

Materac do spania w wersji dziecięcej gwarantuje bezpieczny i zdrowy wypoczynek. Poprzez jego odpowiednie dopasowanie do potrzeb maluszka, gwarantuje wsparcie kręgosłupa, który dopiero się kształtuje.

Poduszka

Poduszka do spania jest zalecana dopiero od 2 roku życia, w przeciwnym razie może zwiększyć ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak po ukończeniu odpowiedniego wieku, jest jak wartym uwagi elementem wyposażenia, gdyż wspiera głowę, barki oraz kręgosłup w odcinku szyjnym.

Kołdra

Kołdra umożliwia przyjemne otulenie dziecka, a także zapewnia odpowiedni komfort termiczny. Dzięki niej organizm nie przegrzewa się w ciepłe dni, a także nie wychładza w zimne. Na rynku znajdziemy różne modele, takie jak kołdra antyroztoczowa, która zapewnia higieniczne i antyalergiczne warunki do wypoczywania,

Pościel

Nie można zapomnieć także o pościeli. Obejmuje ona miękkie i przyjemne w dotyku poszewki na poduszkę i kołdrę. Ważne, aby materiał nie powodował podrażnień delikatnej skóry dziecka. Oprócz tego, na uwagę zasługuje prześcieradło 100×200, które ma na celu ochronę podłoża do spania.

Sypialnia dziecięca powinna łączyć ze sobą strefę zabawy ze strefą wypoczynkową, tworząc komfortową przestrzeń dla naszej pociechy. Pamiętajmy jednak o odpowiednim wyposażeniu łóżka, gdyż to właśnie ono wpływa na jakość snu.

Przeczytaj także: Jak wyprać kołdrę? Poznaj kilka praktycznych porad!