Sypialnia jest wyjątkowym pomieszczeniem w każdym domu, czy mieszkaniu. To właśnie ten pokój powinien być prawdziwą oazą, w której to relaks nabiera zupełnie nowego znaczenia. Jest to również miejsce, w którym para spędza romantyczne chwile, dlatego warto zadbać o to, aby było w pełni komfortowe i klimatyczne.

Materac dla dwojga – jaki wybrać, aby zapewniał komfort obojgu partnerów?

W łóżku spędzamy średnio ⅓ swojego życia. Nie ma więc miejsca na kompromisy korzystne jedynie dla jednej strony. Trzeba znaleźć produkt, który faktycznie zapewni komfort użytkowania zarówno Tobie, jak i Twojej drugiej połówce. Na szczęście z roku na rok jest to coraz prostsze – rynek sypialniany rozwija się w bardzo szybkim tempie, a z miesiąca na miesiąc w asortymencie sklepów pojawia się coraz więcej ciekawych propozycji, dzięki którym można wybrać podłoże do snu zgodne z aktualnymi potrzebami. Kwestia wyboru konkretnego modelu, czy rodzaju wypełnienia jest indywidualna i zależy od osobistych preferencji partnerów. Należy więc zwracać uwagę przede wszystkim na takie aspekty, jak:

  • rozmiar – dla dwóch osób poleca się materace od 140 cm szerokości wzwyż,
  • twardość – z reguły dobiera się ją zgodnie z masą ciała użytkowników; w przypadku większości par waga jest bardzo zróżnicowana, dlatego większość osób stawia na materace średniej twardości,
  • elastyczność punktowa – cechują się nią zarówno niektóre modele piankowe, jak i niektóre modele sprężynowe; im więcej materac ma punktów podparcia, tym większy komfort użytkowania dla obojga użytkowników.

Sen we dwójkę – co zrobić, aby był efektywny?

Sypialnia dla dwojga - co zrobić, aby w pomieszczeniu zapanował romantyczny klimat?Jak wiadomo, sen we dwójkę to sztuka kompromisów. Dzielenie łóżka ze swoją drugą połówką ma masę zalet, ale i wad. Warto jednak przed snem skupić się na sobie i indywidualnie przestrzegać kilka najważniejszych zasad higieny snu, dzięki którym jakość nocnego wypoczynku będzie zdecydowanie lepsza. Oto one.

  • Regularne wietrzenie sypialni pozwala na stworzenie przyjemnego środowiska w pomieszczeniu.
  • Dbanie o regularny tryb życia to podstawa. Kładzenie się spać i wstawanie o podobnych porach daje poczucie bezpieczeństwa, a ponadto pomaga uregulować zegar biologiczny, dzięki czemu zasypianie i przebudzanie stanie się zdecydowanie prostsze.
  • Zbilansowana dieta wpływa na wiele różnych aspektów życia, w tym również na sen. Warto ograniczyć spożywanie kofeiny, alkoholu i cukru.
  • Regularna aktywność fizyczna to bardzo często powtarzana rada, o której mówi się nie bez powodu. Delikatne zmęczenie treningiem (nawet tym krótkim i mało intensywnym, takim jak spacer) zdecydowanie ułatwi zasypianie i poprawi jakość snu.
  • Relaks przed snem bez światła niebieskiego to prosty przepis na sukces. Książka, rozmowa z partnerem, czy prowadzenie dziennika to idealny sposób na to, by wyciszyć się przed snem.

Niepowtarzalne dodatki, o których nie możesz zapomnieć

Wiesz już, jak ważny jest materac. Równie ważne są również takie akcesoria, jak na przykład pościel, czy poduszki. W nie również warto zainwestować nieco więcej, by cieszyć się komfortem użytkowania przez długie lata. Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest koc do sypialni. Jest to nie tylko przepiękny dodatek, który sprawia, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne. Koce są niezwykle praktyczne – mogą pełnić między innymi funkcję narzuty na łóżko, dzięki której pościel nie będzie zabrudzać się w ciągu dnia. Jak wiadomo, każdy chce, aby jego łóżko było możliwie jak najbardziej higienicznym miejscem, dlatego przykrywanie go w ciągu dnia to bardzo dobry nawyk, który warto wprowadzić w życie. Kolejnym niezwykle często stosowanym w sypialniach dodatkiem są świece. Stwarzają one niepowtarzalną atmosferę, pozwalają celebrować chwile i mają bardzo pozytywny wpływ na samopoczucie. Co ważne, są dostępne w przeróżnych wersjach zapachowych – niektóre pachną bardzo delikatnie i można wyczuć je jedynie przechodząc bezpośrednio obok, natomiast inne rozpylają przepiękną woń w niemal całym mieszkaniu. Co jeszcze przyda się w Twojej sypialni, jeśli zależy Ci na romantycznych wieczorach? Niewątpliwie będzie to coś, co z pewnością nie jest pierwszym wyborem większości osób. W sypialniach warto jednak umieszczać drewniane stojaki na wino, które nie tylko przepięknie wyglądają, ale również sprawiają, że ulubione trunki są zawsze pod ręką.

Wybór wspomnianych wyżej dodatków sprawi, że Twoja sypialnia stanie się prawdziwym azylem. Nie warto zapominać o drobnostkach podczas remontu – często to właśnie one wprowadzają do pomieszczenia klimat, na jakim Ci zależy.

Przeczytaj także: Najczęstsze zaburzenia snu – jak z nimi walczyć?