Taniec to czynność uwielbiana przez wiele osób. Pozwala nie tylko wzmocnić mięśnie i trochę się poruszać, ale też dać upust emocjom i zapomnieć o nieistotnych sprawach. Mogliśmy nie zdawać sobie sprawy z tego, że to korzystne działanie tańca zostało wykorzystane w terapii. Dowiedz się, na czym dokładnie polega terapia tańcem i jakie przynosi efekty!
Na czym polega terapia tańcem?
Terapia tańcem znana jest też pod nazwą choreoterapia. Należy do nurtu arteterapii, która polega na wykorzystywaniu różnorodnych form sztuki – tańca, malowania, tworzenia – podczas procesu terapeutycznego. Może być stosowana zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Terapię tańcem wyróżnia fakt, że opiera się ona na ekspresji ruchowej. Możemy tu połączyć dwa elementy – fizyczność oraz zdrowie psychiczne. Podstawą tego typu terapii jest fakt, iż umysł oraz ciało są ze sobą powiązane – oznacza to, że można nimi na siebie oddziaływać. Postawa ciała jest odbiciem stanu naszego umysłu. Jeśli zatem zaczniemy pracować z ciałem i z ruchem, możemy wywołać efekt w naszym myśleniu. Co więcej, tańcząc, możemy dowiedzieć się wiele nowych rzeczy o samych sobie. Taka forma pozwala wyrazić emocje, które mogły być gdzieś głęboko schowane. Pomaga dojść do ukrytych w sobie doświadczeń, a także wpływa na poprawę pewności siebie.
Co ciekawe, chociaż taniec towarzyszy nam od zarania dziejów, pomysł na to, aby włączyć go do sfery terapii, pojawił się dopiero w latach 40 XX wieku. Pomysł ten należał do Marian Chace, które zapoczątkowała ten nurt. Wykorzystała bowiem taniec w pracy z weteranami wojennymi, którzy nie potrafili sobie poradzić ze swoimi trudnymi przeżyciami. To przyczyniło się do powstania choreoterapii. Warto wiedzieć, że w Polsce od wczesnych lat dwutysięcznych działają takie organizacje jak Polski Instytut Psychoterapii Tańcem i Ruchem czy Polskie Stowarzyszenie Psychoterapii Tańcem i Ruchem.
Czy trzeba umieć tańczyć, aby skorzystać z terapii?
Umiejętność tańca jest zupełnie niepotrzebna w choreoterapii. Dzięki temu może praktykować ją każdy, kto tylko ma na to ochotę. W terapii tańcem nie są wykorzystywane określone, narzucone kroki czy choreografia. Ruch polega przede wszystkim na sztuce improwizacji i osobistym połączeniu z ciałem. Z tego względu ta forma może być wykorzystywana przez tych, którzy mają doświadczenie z regularną aktywnością fizyczną, jak i tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z nią.
Terapia tańcem – jakie zapewnia korzyści?
Terapia tańcem może dać nam o wiele więcej, niż nam się wydaje. Po pierwsze, jak każda aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy koordynacji ruchowej i motoryki. Dzięki niej możemy w przyjemny sposób poprawić naszą kondycję i sprawność fizyczną. Wiadomo, że ruch wytwarza w nas wiele pozytywnych odczuć i zwiększa produkcję serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Tańcząc, możemy uwolnić z siebie skrywane emocje i zastąpić je czymś lepszym. Taniec pomoże nam ponadto poradzić sobie z niepokojem i napięciem w ciele. Sprawi, że się odprężymy i wyciszymy. Ruszanie się i powtarzanie kroków może wydawać się proste, ale to właśnie dzięki temu poznamy lepiej swoje ciało i podniesiemy naszą pewność siebie. Co więcej, z racji tego, że sesja terapeutyczna polega na improwizacji, możemy ponadto rozwijać swoją kreatywność i wyobraźnię. Sami bowiem będziemy musieli kroki, które będą współgrały ze słuchaną przez nas muzyką. W ten sposób polepszymy też nasze poczucie rytmu.
Dla kogo terapia tańcem?
Terapia tańcem sprawdzi się w wielu przypadkach. Skorzystają z niej zarówno ci, którzy doświadczają bardzo trudnych stanów, jak i ci, którzy po prostu doświadczają nagromadzenia się negatywnych emocji. Może być niezwykle przydatna u dzieci, którym pomoże się otworzyć. Oprócz tego zaleca się ją u osób zmagających się z depresją, cierpiących z powodu chorób somatycznych, tych, którzy mają niepełnosprawności intelektualne, trudności z wysławianiem się i komunikacją werbalną, a także tych, którzy przeżyli udar lub wylew. Sprawdza się również u dzieci ze spektrum autyzmu.
Taniec a samopoczucie
Taniec to wspaniała forma aktywności fizycznej. Wiąże się bowiem nie tylko z ruchem, ale i dobrą zabawą. Tańcząc do ulubionych piosenek, możemy poprawić nasz nastrój i odczuć pozytywne emocje. Tak jak każdy wysiłek fizyczny, przyczyni się do zwiększonej produkcji serotoniny w naszym organizmie. Okazuje się, że taniec wpłynie pozytywnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale i sen. Oddając się aktywności fizycznej, zmniejszamy poziom odczuwanego przez nas stresu. Możemy też zredukować napięcie w mięśniach, które gromadzi się tam przez cały dzień. Nie ma wątpliwości, że dzięki temu łatwiej będzie nam się odprężyć i rozluźnić. To oczywiście wpłynie korzystnie na jakość naszego snu – nie będziemy mieć problemu z zaśnięciem, a do tego nasz sen stanie się głębszy. Rano obudzimy się bardziej wypoczęci i pełni energii. Co więcej, przed snem nie będą dręczyły nas żadne zmartwienia czy myśli – będziemy bowiem zbyt zmęczeni, aby poświęcić im uwagę. Widzimy zatem, że warto praktykować codzienny ruch. Oprócz tego możemy też zainwestować w nowy materac, który pomoże zrelaksować nam się niezależnie od naszego samopoczucia. Pamiętajmy jednak, aby dobrze go dopasować. Odpowiedniego modelu możemy poszukać w Internecie lub w sklepie stacjonarnym Zielona Góra, gdzie sami będziemy mogli przetestować interesujący nas materac.
Kto może prowadzić terapię tańcem?
Choć w ramach terapii tańcem nie ma konkretnych kroków i technik, osoba, która się nią zajmuje, musi być odpowiednio wyszkolona. Choreoterapię może prowadzić choreograf po studiach z tańca. Oprócz wiedzy powinien wyróżniać się też dużą empatią i zrozumieniem względem uczestników każdych zajęć. Należy bowiem pamiętać, że terapia często przeprowadzana jest w miejscach takich jak dom dziecka, dom opieki, szpital czy ośrodek uzależnień.
Terapia taniec to ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu możemy skutecznie poprawić nasze samopoczucie. W ten sposób zadbamy nie tylko o nasze ciało poprzez wysiłek fizyczny, ale też wpłyniemy pozytywnie na naszą psychikę. To opcja dla każdego, kto pragnie wypróbować inne podejście do terapii.