Komponując komfortową sypialnię, najczęściej w pierwszej kolejności skupiamy się na jej wyglądzie, a dopiero potem funkcji. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że oba te aspekty łączą się, gdyż na sen nie tylko wpływa łóżko, ale także jego otoczenie. Oznacza to, że sposób aranżacji, ustawienia mebli czy nawet elementy dekoracyjne mogą w mniejszy bądź większy sposób oddziaływać na jakość naszego wypoczynku. Jak zatem zorganizować swoją sypialnię, aby móc się wyspać?

Sypialnia w stylu skandynawskim, a może klasycznym?

Urządzając lub remontując sypialnię, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad jej wyglądem. Oczywiście główną rolę odgrywają tutaj kolory. Najlepiej postawić na stonowane barwy lub pastelowe odcienie żółci, błękitu czy też zieleni. A dlaczego akurat takie kolory? Jak się okazuje, korzystnie oddziałują na jakość i długość naszego snu. Wszystko z uwagi na fakt, iż uspokajają nasze zmysłu i pozwalają się zrelaksować, przez co ułatwiają zasypianie. Z uwagi na to, najlepiej postawić na styl skandynawski, klasyczny, nowoczesny czy rustykalny, gdyż nie tylko korzystnie wpływają na sen, ale także tworzą eleganckie i minimalistyczne wnętrze.

Strefa wypoczynkowa – z czego się składa?

Z praktycznego punktu widzenia, sypialnię można podzielić na trzy podstawowe typy. Pierwszym, ale najrzadziej występującym jest strefa do nauki i pracy, czyli tzw. biurowa. Zazwyczaj tworzy się ją w małych mieszkaniach, kiedy to nie ma miejsca na biuro. O wiele części w sypialni tworzy się strefę relaksacyjną. Stanowi ona miejsce, w którym możemy odpocząć po ciężkim dniu i od domowego zgiełku. Zazwyczaj służy do realizowania swoich pasji jak np. malowanie lub po prostu do czytania książki czy oglądania serialu. Natomiast bez strefy wypoczynkowej sypialnia nie mogłaby pełnić swojej funkcji. Wszystko z uwagi na fakt, iż to właśnie tam możemy odpocząć i zdrowo się wyspać. Obejmuje ona szafki nocne, kinkiety nad łóżkiem, dywanik przy łóżku oraz odpowiednio skomponowane miejsce do wypoczywania. Jest to komfortowe łóżko – a z czego powinno się składać?

Wygodne łóżko, czyli jakie?

Wygodne łóżko i materac jako najważniejsze elementy w sypialniŁóżko to pojęcie, które ogólnie obejmuje ramę wraz z innymi elementami wyposażenia. Jednak docelowo można podzielić je na trzy podstawowe typy, czyli łóżko metalowe, drewniane i tapicerowane. W zależności od rodzaju może odznaczać się innymi cechami. Natomiast, materac do spania to najważniejszy element wyposażenia łóżka, bez którego nie można stworzyć komfortowych warunków do wypoczynku. Wszystko z uwagi na fakt, iż wyróżnia się możliwością dopasowania do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. W ten sposób gwarantuje prawidłową regenerację mięśni, a nawet redukcję dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa. Inną kwestią są wyjątkowe właściwości, do których zalicza się m.in. antyalergiczność czy wysoki stopień cyrkulacji powietrza. Chcąc zapewnić sobie wypoczynek w jak najlepszych warunkach, warto w pierwszej kolejności uwzględnić osobiste potrzeby i preferencje. Oznacza to, że powinniśmy wziąć pod uwagę:

 • wiek użytkownika lub to, kto na nim będzie spał, np. single lub para,
 • stan zdrowia, w tym ewentualne schorzenia kręgosłupa czy alergie,
 • rodzaj wypełnienia,
 • stopień twardości,
 • rozmiar, czyli długość i szerokość.

Sprawdź ofertę: https://sleepinghouse.pl/140-materace-100×200

Poduszki i kołdra jako ważne elementy wyposażenia łóżka

Poza materacem, mamy do dyspozycji wiele innych akcesoriów sypialnianych. W ich skład zaliczyć można m.in. poduszki, które stanowią ważny aspekt każdego łóżka. Wszystko z uwagi na fakt, iż gwarantują najlepsze wsparcie górnych partii ciała, w skład których wchodzi głowa, barki czy kręgosłup w odcinku szyjnym. Pozwala to na odciążenie mięśni, a tym samym ich regenerację. Co więcej, właściwa stabilizacja kręgosłupa szyjnego zapobiega powstawaniu w przyszłości schorzeń w tym miejscu lub dolegliwościom bólowym. Doceniając się na wysokiej jakości poduszkę, warto w pierwszej kolejności uwzględnić:

 • rodzaj wypełnienia, gdyż na rynku znajdziemy poduszki naturalne, syntetyczne i piankowe,
 • wysokość, którą mierzy się na podstawie szerokości barków,
 • stopień twardości wypełnienia, odpowiadający za możliwość prawidłowego ułożenia głowy.

Drugą kwestią są kołdry, którymi każdy z nas może się okryć. Ich nadrzędną rola jest zapewnienie nam komfortu termicznego, co oznacza, że zapobiega zarówno wychładzaniu się, jak i przegrzewaniu ciała. Chcąc zainwestować w najlepiej dopasowaną do nas kołdrę, warto uwzględnić takie kwestie, jak rodzaj wypełnienia czy gramaturę. Jeśli natomiast chodzi o wymiary kołdry, to powinna być ona o około 20-40 cm szersza niż łóżko.

Akcesoria sypialniane, o których nie można zapomnieć

Musimy jednak zauważyć, że łóżko to nie tylko rama, materac, poduszka czy kołdra – to także inne, mniej lub bardziej widoczne elementy, które zapewniają komfortowy wypoczynek. Do nich przede wszystkim, zaliczyć można m.in. stelaż. Kto z nas ostatnio zastanawiał się nad jego funkcją? No właśnie, stanowi on jeden z najmniej docenianych elementów wyposażenia łóżka, a jednocześnie odgrywa niezwykle ważną rolę. Jak można się domyślić, odpowiada za wsparcie materaca, jednak dodatkowo poprawia wentylację, a tym samym zwiększa higieniczne warunki do wypoczywania. Dzięki niemu możliwe jest ustabilizowanie sylwetki użytkownika poprzez usztywnienie lub zmiękczenie wybranych stref. Oprócz stelaża, w skład każdego łóżka zalicza się:

 • pościel, czyli poszewki na kołdrę i poduszki, odpowiada za ich zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami,
 • prześcieradła, czyli płachta materiału rozkładana na materacu, pozwala na zabezpieczenie go przed zanieczyszczeniami,
 • ochraniacze na materac, czyli nakładka higieniczna, zabezpieczająca materac przed wnikaniem zanieczyszczeń i wilgoci.

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że na zdrowy i spokojny sen powinniśmy przeznaczać około ośmiu godzin dziennie. Wartość ta zależy oczywiście od wieku użytkownika, gdyż w pierwszych latach życia człowiek potrzebuje go zdecydowanie więcej. W życiu dorosłym natomiast zdrowy sen umożliwia nam prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Z uwagi na to, już dziś stworzymy dla siebie i swoich bliskich komfortową sypialnię z wygodnym łóżkiem!

Przeczytaj także: