Mimo że robimy wszystko, aby nasze włosy ładnie się układały i dobrze wyglądały, nie zawsze chcą nas słuchać. Często puszą się lub strączkują, co doprowadza nas do rozpaczy. Warto wiedzieć, że są sposoby, które mogą pomóc nam uporać się z nieposłusznymi włosami. Jednym z nich jest laminacja. Na czym polega i jaki efekt zapewnia? Dowiedz się więcej!

Co to laminacja włosów?

Nie można ukryć, że jest wiele zabiegów i technik, które możemy wykorzystać w pielęgnacji włosów. Olejowanie, keratynowe prostowanie, hennowanie… Możliwości jest naprawdę mnóstwo. Jeśli do tej pory korzystaliśmy z różnych sposobów, ale nic nie przyniosło upragnionego efektu, nie poddawajmy się. Może się okazać, że to właśnie laminowania potrzebują nasze włosy. Przed przeprowadzeniem tego zabiegu warto jednak zaznajomić się z tym, na czym dokładnie polega. Okazuje się, że laminacja polega na zbudowaniu na włosach warstwy ochronnej, która stanowi barierę dla uszkodzeń, niekorzystnych warunków atmosferycznych czy nieodpowiedniej temperatury. Jednocześnie zamyka łuski włosa, co minimalizuje zniszczenia i powoduje, że kosmyki stają się grubsze i silniejsze. Laminowanie włosów może kojarzyć się z laminowaniem dokumentów, które działa na odrobinę podobnej zasadzie – dokument jest wtedy pokrywany specjalną folią, która chroni go przed niechcianymi skutkami. Podczas laminacji wykorzystuje się ciepło, które jest skierowane na włosy. Dzięki temu mogą one lepiej wchłonąć substancje odżywcze. Podstawą preparatów do laminacji są proteiny, które znacząco wpływają na wygląd włosa.

Co daje laminowanie włosów?

Na czym polega laminowanie włosów?Laminację włosów wyróżnia fakt, że jest to stosunkowo prosty zabieg, który jednak przynosi zaskakujący efekt. Tak jak zostało wspomniane wcześniej, preparat powoduje zamknięcie łusek włosów. To bardzo ważna rzecz, jako że to właśnie otwarte łuski między innymi wpływają na to, że kosmyki wyglądają na zniszczone i matowe. Laminowanie zapobiega temu działaniu i sprawia, że włosy stają się wyraźnie mocniejsze i grubsze. Dzięki temu wyglądają na znacznie zdrowsze. Powód, dla którego wiele osób decyduje się na wykonanie laminacji, to efekt tzw. “tafli”. Sypiące się, lśniące włosy wspaniale się prezentują. Laminowanie może ponadto zapobiegać puszeniu się i odstawaniu włosów. Powoduje, że stają się prostsze. Znacznie łatwiej też je wystylizować. Jedną z głównych zalet laminacji jest fakt, że gwarantuje ona ochronę dla włosów. Na co dzień jest wiele czynników, przez które nasze włosy mogą ulec zniszczeniu lub zmatowieniu. Laminacja temu zapobiega, budując barierę, która nie pozwala na pogorszenie stanu włosów. Niestety, efekt ten nie jest wieczny. Pozytywnym rezultatem zabiegu możemy cieszyć się przez kilka tygodni. Wynika to z tego, że z każdym myciem preparat zostaje usuwany z naszych włosów, aż w końcu nie ma go wcale. Z tego względu laminacja należy do procesów, które należy systematycznie powtarzać. Zwróćmy jednak uwagę, aby odczekać odpowiedni czas, tak aby nie doszło do przeproteinowania włosów. Stan ten jest bowiem równie niekorzystny co niedobór protein na włosach.

Dla kogo laminacja włosów?

Nie ma wątpliwości, że zabieg laminacji już nas do siebie przekonał. Warto dodatkowo dowiedzieć się, dla kogo jest polecany, tak aby upewnić się, że to coś, czego również potrzebujemy. Nie powinno zdziwić nas to, że laminacja to ratunek szczególnie dla zniszczonych, osłabionych włosów. Jeśli jesteśmy posiadaczkami takich kosmyków, dostrzeżemy największą zmianę po wykonaniu zabiegu. Polecany jest on również osobom, które się regularnie farbują. Wiemy, że substancje chemiczne zawarte w farbie mogą negatywnie wpłynąć na stan włosów, szczególnie, jeśli wykonujemy rozjaśnianie. Laminacja pomaga zapobiec temu niekorzystnemu działaniu. Pomoże ona też tym, których włosy nadmiernie się puszą. Warto jednak mieć na uwadze, że puszenie się często wynika ze skłonności do kręconych włosów – laminacja, ze względu na swoje działanie, tymczasowo uniemożliwi wydobywanie skrętu. Koniecznie miejmy to na uwadze. Powinniśmy też wiedzieć o tym, że kobietom w ciąży oraz karmiącym matkom nie zaleca się przeprowadzania tego zabiegu.

Laminacja włosów – w salonie czy w domu?

Kolejna rzecz, która zachęca osoby do wykonania laminacji, to fakt, że możemy przeprowadzić ją sami, we własnym domu! Dzięki temu będziemy mogli zapewnić sobie piękne i lśniące włosy zawsze, kiedy będziemy tego potrzebować. W domowych warunkach do tego zabiegu niezbędna jest żelatyna lub galaretka spożywcza. Do miski wsypujemy około 3 łyżki któregoś z tych produktów, wlewamy podobną ilość wody, a następnie dodajemy ulubioną odżywkę. Dobrze, aby była ona emolientowa, ponieważ jej składniki dodatkowo domkną łuskę włosa. Nakładamy całość na włosy, przykrywamy czepkiem, a następnie czekamy około 40 minut. Możemy też podsuszyć skórę głowy suszarką, tak aby składniki odżywcze lepiej przeniknęły do naszych włosów. Dobrze, aby zabieg ten wykonać na umyte włosy. Po ich całkowitym wyschnięciu możemy cieszyć się wspaniałym efektem!

Jak jeszcze zadbać o nasze włosy?

Laminacja to jeden ze sposobów dbania o włosy. Pamiętajmy jednak o tym, że nawet jeśli zrobimy laminację, ale oprócz tego nie będziemy odpowiednio pielęgnować naszych kosmyków, nie będą się one dobrze prezentować. Musi być to złożone działanie, dzięki któremu nasze włosy będą silne i lśniące. Co zatem powinniśmy robić? Unikajmy mechanicznych zniszczeń, do których może dojść na przykład przez uciskanie włosów ramiączkiem od torebki czy spaniem w rozpuszczonych włosach. Będzie to tym gorsze, jeśli będziemy kłaść się w mokrych włosach. Przez to nasze włosy staną się matowe i pozbawione życia, a do tego może pojawić się na nich łupież. Równie niekorzystne skutki odczuje nasza pościel, na której pod wpływem wilgoci będą gromadzić się bakterie i inne zanieczyszczenia. To zdecydowanie nie wpłynie korzystnie na naszą higienę snu. Możemy temu zapobiec, susząc włosy przed pójściem spać, a także inwestując w produkty, które mają zapewnioną cyrkulację powietrza. Te właściwości mogą zawierać też materace, również te ze strony https://sleepinghouse.pl/162-materace-180×190-cm. Dzięki temu mogą zapewnić nam zdrowy, jak i komfortowy sen.

Laminowanie włosów to bardzo prosty, ale i skuteczny sposób na to, aby poradzić sobie z niesforną fryzurą. Zabieg laminacji powoduje, że włosy stają się wygładzone i lśniące. Dzięki temu możemy wyglądać tak, jakbyśmy wyszli prosto z salonu fryzjerskiego. Dla tego efektu zdecydowanie warto wykonać laminację włosów!

Przeczytaj także:

  1. Materace Hilding – dla kogo to dobry wybór?
  2. Śpij w zgodzie z przyrodą, czyli dlaczego warto wybrać materace naturalne?
  3. Jaką rolę odgrywa sen w życiu sportowca?